Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Organizátor pochodu: Protesty židů jsou skandální

  10:42aktualizováno  10:42
Erik Sedláček svolal na 10. listopadu demonstraci Mladých národních demokratů. Tvrdí, že pochod pražskou židovskou čtvrtí nijak nesouvisí s výročím tzv. Křišťálové noci. Židé prý jen vyvolávají hysterii. Sedláček v rozhovoru pro iDNES.cz také odmítl spojení s neonacistickým Národním odporem.

Erik Sedláček odmítá spojení s Národním odporem. Nikdy jsem na žádné jeho demonstraci nebyl, tvrdí v rozhovoru iDNES.cz. | foto: Koláž iDNES.cz, David Votruba

Má vaše demonstrace souvislost s výročím Křišťálové noci?
K této otázce vám odcituji stanovisko tiskového mluvčího Mladých národních demokratů (dále MND), nacházející se na webu: "Tento průvod byl poprvé ohlášen již 27. 11. 2006 a měl se konat v prosinci 2006. Tehdy byl nahlášen fyzickou osobou. Pražský magistrát pod zástupnými důvody konání tohoto průvodu nezákonně zrušil. Nezákonnost zákazu potvrdil v březnu 2007 soud. Zde si povšimněme, že nebýt nezákonného zákazu magistrátu, průvod by proběhl v prosinci 2006 a nemohl by být fiktivně spojován s výročím tzv. ´křišťálové noci´. Pokud tento stav nyní nastal, plnou vinu na něm svým nezákonným rozhodnutím nese magistrát."

Jak vnímáte protesty veřejnosti, především židovských organizací?
Já jsem žádné protesty veřejnosti nezaznamenal. Pokud jde o protesty židovských organizací, pokládám za skandální, že si tyto organizace dovolují veřejně vyzývat k porušování shromažďovacího zákona a svolávání jakýchsi bitkařů do centra Prahy. Jde o naprosté pohrdání rozhodnutím soudu a zákony ČR.

popisekŽidé svolávají sportovce a vojáky
vyzývají k obraně proti neonacistům

Jaký je váš názor na události z 10. listopadu 1938 v Německu - tedy na Křišťálovou noc?
Bezpochyby je to tragická historická událost, ale nemůžeme akceptovat, aby byla po takřka sedmdesáti letech zneužívána jako zástupný důvod k zákazům a perzekucím. S touto logikou můžeme k jakémukoliv datu přiřadit libovolnou historickou událost a tvrdit, že zde existuje nějaká souvislost. Znova opakuji, nebýt nezákonného rozhodnutí magistrátu, tento pochod by se konal loni v prosinci a žádný problém by nebyl.

Nemyslíte, že má pravdu prezident Klaus, který říká, že touto aktivitou Židy urážíte?
Nemyslím si, že bychom někoho uráželi. To je jen uměle vyvolaná mediální hysterie. Chceme poukázat na to, co se děje v Iráku a na jisté souvislosti. Pana Klause uznávám jako nejlepšího prezidenta, kterého jsme v historii měli, ale pokud se před blížícími se prezidentskými volbami snaží takto lacině a populisticky těžit z akce MND, je to smutné.

Jakou má podle vás pražský Josefov souvislost s českou účastí v Iráku?
Symbolická souvislost nepochybně existuje. Je to v podstatě otázka toho, kdo ve skutečnosti za touto válkou stojí. Doporučuji Vám k přečtení studii Izraelská lobby a americká zahraniční politika od profesorů Johna J. Mearsheimera a Stephena M. Walta. Je k nalezení na internetu v češtině a na tuto otázku odpovídá zcela vyčerpávajícím způsobem. Ostatně, mohli bychom se například ptát, jaká je souvislost mezi Václavským náměstím a plánovanou americkou radarovou základnou v ČR. Na první pohled žádná, přesto zde demonstrace proběhla. Dlužno dodat, že také byla nejprve nezákonně zakázána magistrátem.

Zaregistroval jste zprávu, že Česko z Iráku stáhne většinu vojáků?
Ano, sledujeme to. Ale je chybou naši účast na okupaci Iráku chápat čistě ve smyslu vojenské podpory - jde i o podporu morální, politickou, finanční apod.

Magistrát vám navrhoval pro uspořádání demonstrace lokaci v blízkosti ministerstva obrany. Proč jste to odmítli?
Za prvé jsme to neodmítli, za druhé jsme žádnou takovou nabídku oficiálně nedostali. Sami jsme navrhovali změnu data průvodu, což magistrát odmítl. Myslím, že ústupků a dobré vůle z naší strany bylo dost. Magistrát však volil cestu konfrontace, což respektujeme. Nyní však magistrát musí respektovat, že se pro něj tato cesta ukázala jako neúspěšná.

KOLIK NÁS JE? NEŘEKNU...

Představte nám prosím Mladé národni demokraty...

Vše zásadní je na webu www.protest.250x.com.

Kolik mají členů?
To je interní záležitost MND. V tuto chvíli o tom ani nemám dostatečný přehled, jelikož se zabývám jinými věcmi než MND. Pravděpodobně by vám to zodpověděl tiskový mluvčí.

Co iniciovalo založení tohoto občanského sdružení?
To úzce souvisí s výše uvedenou otázkou ohledně představení MND, opět vás odkážu na web.

Proč jste se zaregistrovali jako občanské sdružení, a ne jako politická strana?
Proběhla nějaká debata a vyvinulo se to tímto směrem. Osobně nemám žádné politické ambice a většina členů to zřejmě cítila stejně. Forma občanského sdružení se nám zdála z mnoha důvodů jako vhodnější než politická strana. Mám za to, že se nad politickou stranou ani příliš neuvažovalo.

JÁ A NÁRODNÍ ODPOR? ABSURDNÍ

Podle úřadů jste spjatý s neregistrovanou organizací Národni odpor. Je to pravda?
To je absurdní. Žádné takové spojení neexistuje. Je to jen nálepka, která má zdiskreditovat mě a celé občanské sdružení. Pokud to někdo tvrdí, tak ať předloží jasné důkazy. Já jsem dodnes žádné neviděl a ani neuvidím, protože to je nesmysl.

Byl jste v květnu letošního roku zatčen na demonstraci Národního odporu v Brně? - více zde
Žádné demonstrace ani jiné akce nahlášené pod Národním odporem jsem se nikdy neúčastnil, tudíž jsem ani na žádné akci Národního odporu nemohl být zatčen.

Na webu německých neonacistů se objevila výzva k účasti "na pochodu pražskou židovskou čtvrtí". Jak si to vysvětlujete, jste s nimi v kontaktu? (výzvu najdete zde)
Nevím, na jakém webu se taková výzva měla objevit. S žádnými podobnými skupinami v kontaktu nejsme. Jediné relevantní informace a pozvánky jsou a budou na webu www.protest.250x.com. Pokud se něco objeví kdekoliv jinde a na webu MND není výslovně uvedeno, že s tím souhlasíme, nemáme s takovou aktivitou nic společného a dá se to považovat za provokaci.

Čím se živíte?
Prací.

Používáte na internetu přezdívku Sedlis-Diehard?
Nepoužívám. Je to nesmysl pocházející od bezpečnostních složek, snažících se na politickou objednávku za každou cenu zabránit naší akci. Samozřejmě je těch důvodů z jejich strany víc a je to dlouhodobá záležitost. Ale opět - pokud to někdo tvrdí, ať předloží důkazy.

Mohl byste mi prosím poslat vaši aktuální fotografii?
Fotografování nepatří mezi mé koníčky, takže bohužel žádnou aktuální fotografii v elektronické podobě nemám. Nicméně se v této věci můžete pokusit obrátit na extremistickou organizaci Antifa. Vzhledem k vašim úzkým vazbám na tuto strukturu by vám neměli s poskytnutím aktuálních fotografií dělat problém. Případně se obraťte na Ondřeje Cakla nebo policejní útvar ÚOOZ, kteří jim o mně veškeré aktuální informace včetně fotografií pravidelně poskytují.

Co se ví o MND

Občanské sdružení Mladí národní demokraté vzniklo 13. září 2007. Jeho jednatelem je pravděpodobně Erik Sedláček, úřady spojovaný s neonacistickým sdružením Národní odpor.

O registraci hnutí pod tímto názvem se podle Antifa.cz snažili už v roce 1998 snažila skupina neonacistů z hnutí Blood & Honour, které rozprášila policie.

V prohlášení o poslání sdružení je uvedeno: sdružovat osoby fyzické i právnické, zajímající se o ochranu demokratických hodnot a lidských práv. MND se hodlají zaměřovat na monitoring porušování mezinárodního práva a humanity a následně na to upozorňovat.

Podle mluvčího MND Jana Peterky v současnosti mají přibližně dvacet členů.

Politologové a soudní znalci v oboru extremismus upozorňují, že jde o ´legální odnož´ Národního odporu, který se navenek stáhne do ústraní. Podle nich se čeští neonacisté inspirovali v Německu, kde organizace Junge Nationaldemokraten už působí od roku 1969.

Sousloví Národní odpor budou neonacisté používat už jen jako svou značku, míní politologové.

Mladí národní demokraté mají v záhlaví svých internetových stránek koláž, která má na náhodného návštěvníka působit protiizraelsky.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným rasistickým a vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Vláda nezískala důvěru. ANO odsunulo hlasování o vydání Babiše

Premiér Andrej Babiš hovoří s předsedou SPD Tomiem Okamurou na úterním jednání...

Menšinová vláda Andreje Babiše nezískala důvěru Sněmovny, hlasy dostala jen od 78 poslanců ANO. Mandátový a imunitní...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Najdete na iDNES.cz