Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Oranžový sjezd: Paroubek, kam se podíváš

  21:20aktualizováno  21:41
Sjezdová znělka sociální demokracie ukazuje oranžovou mapu Česka. S jedním prázdným místem - Prahou, která zůstala poslední baštou ODS. Ale nyní je i Praha oranžová. Sjelo se tam přes 600 sociálních demokratů ze všech koutů republiky, aby znovuzvolili předsedu Jiřího Paroubka. Vítejte na sjezdu ČSSD.

Dění přenášelo několik obřích obrazovek | foto: ČTK

Sociální demokraté si věří. Znělka postupně ukáže celou republiku oranžovou. A nejen to. Z Česka pak oranžová zaplaví všechny evropské země, až je pomerančový celý kontinent.

Vidím před sebou Jiřího Paroubka sedmkrát. Není to klam, to jen předsedu přenáší šest velkoplošných obrazovek. Sedím v Průmyslovém paláci na pražském Výstavišti, který se na víkendové dny oděl do oranžového hávu. Všude oranžové růže, oranžové transparenty, oranžová výzdoba.

Po stranách sálu visí velké fotografie nazvané Milníky 2008. Trochu to připomíná křesťanské pašije znázorněné na sérii chrámových obrazů. Jiří Paroubek na Žofíně. Kousek dál Jiří Paroubek s tričkem hokejisty Šlégra. Další zastavení - Jiří Paroubek zahajuje kampaň. Jiří Paroubek křtí sektem americký truck. Poslední výjev - Jiří Paroubek řeční na pódiu v kožené bundě. Křížová cesta pak končí velkým obamovským heslem "změna".

Ostrý úvod: Paroubek vyzval ke generálnímu útoku na vládní pozice

Paroubek káže za kubistickým pultíkem. Projev má dlouhý. Mluví přesně 55 minut, zpocené čelo si otírá kapesníkem. Nic zásadního však nepronesl. I když straníky vybízel ke zteči vládních pozic, některé delegáty více zajímaly chlebíčky a káva. Ověšeni oranžovými šálkami po vzoru hokejových fanoušků se trousí sem a tam pro občerstvení.

Utopenci a hermelín, limonáda zdarma

Předák socialistů domluvil, sál mu zatleskal a pultíku se postupně ujímají všichni ostatní, kdo mají v ČSSD nějaké postavení. Řeční jeden po druhém všichni místopředsedové. Bodrý Moravák Zdeněk Škromach, který na sebe ve Sněmovně nevezme kravatu, jak je rok dlouhý, má dnes dokonce pěkně uvázaný uzel.

V předsálí se servírují utopenci a nakládaný hermelín. Nic není zadarmo. Ani na sjezdu sociálních demokratů vyzdobeném hesly "jistoty", "prosperita" či "solidarita". Zdarma tu teče pouze několik druhů limonád z nápojových automatů, a kdo má hlad, může se zakousnout do perníků ve tvaru mufinů. Pozor ale, aby nesnědl papírové logo ČSSD.

Cestou na toalety jsem potkal Václava Kočku, jehož kolotoče jsou vidět hned z okna. Kočka je vlivný sociální demokrat, v hlavním sále sedí u stolu kousek od Paroubka.

"Maskot" se zřejmě nudil

PR mág Petr Dimun, který podle premiéra zmanipuloval loňskou volbu prezidenta, je v družném hovoru s reportéry z České televize. Zato jejich kolegyně Kateřina Blechová už je "na druhé straně" - bývalá moderátorka televizních zpráv na ČT1 je novou tiskovou mluvčí strany. Dostal jsem od ní oranžovou stravenku na večeři, která bude po skončení sjezdového klání.

Mám chuť na pivo, ale u výčepního pultu mne předběhl Roman Houska. Trochu mám strach, vlivný sociální demokrat totiž právě dostal od soudu podmínku za to, že najížděl autem na strážníka, když jej chtěl pokutovat za špatné parkování. I zde působí hodně sebevědomě.

Vysokými šajbami ústecké ČSSD se to tu ostatně jen hemží. Pivo si objednává i Paroubkův chráněnec Petr Benda. Sociální demokraté nejsou stranou chudých. Houska vytahuje svazek tisícikorun a platí pivo. Třetinka za dvacet. Vedle postává litvínovský hokejista Šlégr, předvolební maskot ČSSD. Nevypadá, že by ho to tu bavilo.

Kdo si pak chce zakouřit, musí ven. Sociální demokraté si oblékají svrchníky, venku totiž poletují vločky sněhu. I v předsálí je zima. Najaté hostesky, které stojí u dveří, už raději oranžová trička s nápisem "Socdem is sexy" schovaly pod svetry.

Wolf na sjezdu: reportáž o zneužití dotací běžela v nekonečné smyčce

Vystoupení jdou jak po másle. Místo aby sjezd nabíral skluz, získává čas navíc. Čeká se na příjezd prezidenta Václava Klause, který má vystoupit v bloku hostů, všichni předřečníci už ale své projevy pronesli. Proto sociální demokraté vystoupení natahují. Za pultík už posílají jednotlivé "stínové ministry", aby řečněním podobným tomu sněmovnímu zkrátili čas do příjezdu hradního pána.

Jdu ho netrpělivě vyhlížet. Klaus je hlavní hvězdou večera, dost možná celého sjezdu. V jednom ze sálů míjím plazmovou obrazovku, kde se právě promítá reportáž o tom, kterak bývalý poslanec ČSSD Wolf zneužil státní dotaci.

Ten Wolf, který pak přeběhl, drží vládu a sociální demokraté na něj mají pifku. Ten Wolf, kvůli kterému chtějí v úterý hlasovat o nedůvěře vládě. Až pak zjistím, že reportáž běží stále dokola. Asi proto, aby sociální demokraty před rozhodujícím úterním bojem pořádně vyprovokovala.

Čtvrt hodiny před plánovým příjezdem hlavy státu začíná být před hlavním vchodem rušno. Novináři a kameramani zaujali strategické místo, sociální demokraté posilňující se v blízkém bufetu netrpělivě pokukují směrem ke dveřím, kterými by měl prezident vstoupit.

Klaus: Nezneužívejme krize

Prezidentská audina přijela kolem čtvrté. Šéf socialistů se s prezidentem pozdravil a oba politici se suitou svých spolupracovníků pomalu míří do sálu.

Klaus: Strany nesmí populisticky zneužívat krizi

Sociální demokraté zprvu Václava Klause přerušovali co chvíli potleskem, postupně ale tleskat přestali. Zřejmě pochopili, co měl prezident na mysli. "Nepředhánějme se v líčení katastrofických zpráv a scénářů, které ve veřejnosti vzbuzují skeptická očekávání, a tím se na prohlubování hospodářského poklesu významně podílejí," řekl.

Přesto si na závěr vyslouží ještě jeden potlesk, někteří vstávají. Ve štrůdlu novinářů pak prezident s Jiřím Paroubkem zachází za zavřené dveře k jednání mezi čtyřma očima. Šéf ČSSD, který při doprovázení Klause na pódium rozdával úsměvy, se tváří poněkud zachmuřeně.

Autobusem k Flekům

Po patnácti minutách jednání se prezident rozloučí, zamává delegátům a zamíří k limuzíně. Za chvíli je po všem a sjezd se vrací do svých nudných kolejí monotónních vystoupení představitelů ČSSD. "A máme to za sebou," řeknou si dva u vchodu postávající straníci a vracejí se do jednacího sálu.

Oslovení socialisté se shodují v tom, že prezidentova návštěva byla projevem jeho nadstranickosti. Někteří si to vykládají ještě odvážněji. "Trochu bych si mohl myslet, že pan prezident předpokládá, že sociální demokracie vyhraje příští volby," řekl iDNES.cz místopředseda Milan Urban s tím, že návštěva z Hradu byla historickým okamžikem. Možná je to podle něj i vzkaz ODS, přemýšlí dále.

Možná má pravdu. Zatímco na kongresu ODS trval prezidentův projev pár minut, zde mluvil podstatně déle. A třebaže z ČSSD získal při prezidentské volbě jen jeden hlas, potlesk měl dnes stejný jako na kongresu své bývalé strany.

Kolem šesté hodiny zazní ústy Milana Urbana od mikrofonu vysněná věta. Dnešní sjezdový den končí. Osazenstvo se přesune do vyhořelého křídla Průmyslového paláce na večeři, kdo se chce bavit dál, toho přistavené autobusy dovezou k restauraci u Fleků, kde se bude "sjezdovat" až do pozdních nočních hodin.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Lidem chodily na mobil jízdenky, které neobjednali. Peníze dostanou zpět

SMS jízdenka (ilustrační foto)

Systém, který v Ústí nad Labem posílá na mobily SMS jízdenky na MHD, v sobotu posílal a zaúčtoval i doklady, které si...

Vydražte na iDNES.cz jednu z deseti pivních láhví a pomozte vozíčkářům

Každý rok navrhuje unikátní pivní láhve Pilsner Urquell jiný sklářský designér.

Ve středu od 9:00 se na portálu iDNES.cz uskuteční tradiční vánoční dražba deseti originálních pivních láhví Pilsner...

V tunelech na D8 se měří, ale pokuty za rychlost nikdo nevybírá

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Řidiči překračující osmdesátku v tunelu Panenská na D8 před hranicemi s Německem se zatím stále nemusejí bát pokut....Najdete na iDNES.cz