Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Oranžové sliby zadlužily kraje, jsou už 18 miliard v minusu

  5:07aktualizováno  9:59
Do zadlužení České republiky to zdaleka nemá, ale i krajské úřady pod vedením ČSSD si začínají čím dál víc zvykat, jaké je to žít na dluh. Během devíti měsíců letošního roku se částka, kterou budou muset jednou jednotlivé regiony splatit, vyhoupla už na 17,7 miliardy korun.

Krajské úřady pod vedením hejtmanů z ČSSD si zvykly žít na dluh. Splatit budou muset už víc než 17 miliard korun. | foto: iDNES.cz

Ještě na konci loňského roku to bylo přitom o 3 miliardy méně. Vyplývá to z nových údajů ministerstva financí.

Jedna z populistických výzev typických pro středočeského hejtmana Davida Ratha zněla: Nahlaste nám rozbitou silnici a zajistím, aby byla co nejdříve opravena. Středočechy k tomu vyzval na jaře.

Teď se ukazuje, že v tomto ohledu jde o ukázkové "sliby chyby". MF DNES Ratha v dubnu upozornila na poničenou silnici vedoucí ke známému Rehabilitačnímu ústavu v Kladrubech. Mluvčí kraje Berill Mascheková tehdy řekla, že silnice bude opravená, jen co se najde vhodný dodavatel. A výsledek?

Úsek je na tom podobně jako na jaře, silničáři tu jen "zazáplatovali" některé díry. Na celkovou opravu se už nedostalo. "Úsek jsme posuzovali kvůli připravované opravě jiné silnice. Nakonec jsme se ho rozhodli řešit samostatně," napsala Mascheková. "V tuto chvíli tedy přesně nelze říct konkrétní datum, kdy se silnice začne opravovat."

KOLIK DLUŽÍ KRAJE

Jaké dluhy samy přiznaly

Středočeský kraj
Nejvíce prostředků kraj letos nasypal do silnic a zdravotnictví.
Dluh: 4 miliardy

Královéhradecký kraj
Významnou část dluhu tvoří splátky za pořízení sídla krajského úřadu.
Dluh: 3,3 miliardy

Olomoucký kraj
Kraj zatěžují hlavně investice do silnic.
Dluh: 2,1 miliardy

Pardubický kraj
Peníze dává na opravy silnic, škol a na zdravotnictví.
Dluh: 1,5 miliardy

Moravskoslezský kraj
Kraj tvrdí, že si půjčuje peníze, aby mohl spolufinancovat projekty EU.
Dluh: 1,1 miliardy

Ústecký kraj
Nejvíce peněz dává do školství a zdravotnictví.
Dluh: 1,1 miliardy

Jihomoravský kraj
Kraj zatěžuje svůj rozpočet nejvíce zdravotnictvím a opravami silnic. Specifikem je podpora vinařů.
Dluh: 1 miliarda

Liberecký kraj
Dost peněz dal do programů pro MS v klasickém lyžování.
Dluh: 845 milionů

Jihočeský kraj
Investuje do rozvoje venkova a obnovy silnic.
Dluh: 589 milionů

Zlínský kraj
Nejvíce utrácí za zdravotnictví, opravy silnic a školství.
Dluh: 500 milionů

Kraj Vysočina
Desítky milionů utratil za zdravotnictví.
Dluh: 463,4 milionu

Karlovarský kraj
Nejvíce peněz investuje do školství a zdravotnictví.
Dluh: 39 milionů

Plzeňský kraj
Takřka čtyřicet procent rozpočtu investuje do dopravy.
Dluh: jako jediný nemá úvěr

Pozn.: Kraje zřejmě neříkají úplnou pravdu. Součet dává 16,5 miliardy, podle ministerstva financí však dluží 17,7 miliardy.

MF DNES se k silnici do Kladrub vrátila proto, aby zjistila, jak noví hejtmani – všichni z ČSSD – plní své velkorysé sliby. Ty začaly rozdávat před loňskými podzimními volbami, při nichž uspěli ve všech 13 krajích (v Praze se nevolilo a jako jedinou ji dál ovládá ODS). Ukázalo se, že v plnění svých slibů nejsou noví šéfové krajů moc úspěšní.

Kraje lákaly na sliby, realita se nezměnila

Na jihu Čech třeba sociální demokraté slibovali, že z dříve soukromé městské nemocnice v Dačicích udělají osmou krajskou nemocnici. Zatím tu však fungují jen odborné ambulance. "Chápu, že se to lidem zdá pomalé, ale nemocnice byla předtím zcela rozvrácená. Bez personálu i pacientů," tvrdí vicehejtmanka Ivana Stráská.

Na Ústecku (vládne tam ČSSD v koalici s ODS) zase lidé slyšeli před volbami na slib, že kraj sníží nezaměstnanost, a sociální demokraté také tvrdili, že zajistí nové firmy pro průmyslové zóny. Jenže zůstalo jen u slibů – nestalo se nic z toho a ČSSD muselo být už loni jasné, že kvůli hospodářské krizi jde o nesplnitelné závazky.

Zmatky jsou i v poplatcích, kraje je neproplácejí všem

Hlavní lákadlo, díky kterému ČSSD vyhrála krajské volby, se týká všech krajů: bylo to zrušení zdravotnických poplatků. Lidé měli stranu podle jejích slibů volit proto, aby už je nemuseli platit.

Hejtmani však narazili na právní překážky, na které je upozornilo i ministerstvo vnitra vedené bývalým členem ČSSD Martinem Pecinou.

V každém kraji se způsob proplácení liší a je v tom zmatek. Ve středních Čechách vracejí poplatky všem, jinde jen těm, kteří si o ně řeknou. Sepisují se darovací smlouvy na 30 korun a lidé navíc dostávají poplatky zpátky jen v nemocnicích a lékárnách, které spadají pod kraj.

Nikdo teď neví, co bude dál, a i někteří regionální politici ČSSD nepřímo naznačují, že by se jim zákaz vracení poplatků hodil – kraje by mohly peníze použít na jiné sliby.

Chaos, který proplácení poplatků provází, je pro ně však nakonec výhodný, protože peníze vyplácejí jen zlomku pacientů. Například plzeňský krajský úřad počítal, že letos ho vracení poplatků přijde na 30 milionů, nakonec to bude jen třetina. A podobně je to i v dalších krajích. Z toho zároveň vyplývá, že slib ČSSD se splnil jen pro část lidí.

Kraje se zadlužují, aby sliby naplnily

Bez ohledu na krizi začala zároveň většina krajů investovat do staveb. Opravy silnic na objednávku, které sliboval středočeský hejtman, sice nefungují, většina krajů však dává stamiliony právě do silnic. A výrazně se kvůli tomu zadlužuje.

Třeba na jihu Čech šlo letos do obnovy silnic druhé a třetí třídy kolem 700 milionů a podobnými částkami se chlubí také další kraje. "Máme velké nedostatky právě v silnicích," říká pardubický hejtman Radko Martínek.

DĚRAVÉ SILNICE

MF DNES letos v dubnu našla v pěti různých regionech poničené silnice a upozornila na ně představitele krajských úřadů. Po několika týdnech si redakce zkontrolovala, jestli se na silnici něco změnilo. Ve čtyřech krajích – na Vysočině, Plzeňsku, Liberecku a na Zlínsku – byla vozovka opravená. Někde nechalo vedení kraje položit úplně nový povrch. Jedinou neopravenou silnicí zůstala ta mezi Pavlovicemi a Kladruby ve středních Čechách. Není opravená ani po půl roce

Jenže na podobné investice potřebují regionální "vládci" peníze, které nemají. Třeba právě Pardubický kraj nedávno oznámil, že si vezme nový úvěr v rozmezí pěti set milionů až jedna miliarda.

Dluhy vyšší

I podle ministerstva financí jsou kraje zadlužené mnohem více než dříve. Ke konci loňského roku evidovalo ministerstvo u všech regionů dluh 14,6 miliardy, letos v říjnu to bylo už téměř 17,7 miliardy korun.

Představitelé krajů se brání, že je často jen "dohnaly" závazky jejich předchůdců z ODS. "Zdědili jsme více než miliardový úvěr, který se začal splácet teprve nyní, a poslední splátku bychom měli uhradit až v roce 2018," řekl mluvčí jihomoravského kraje Jan Chmelíček.

Noví regionální šéfové se však v tomto ohledu chovají stejně. Třeba právě jihomoravský kraj se rozhodl vzít nedávno další úvěr – tentokrát už dvoumiliardový. A splácet se má začít až v roce 2017.

Sami hejtmani si uvědomují, že velká část slibů zůstala jen na papíře. Zároveň všichni tvrdí, že to doženou. "Máme za sebou teprve čtvrtinu mandátu," hájí se liberecký hejtman Stanislav Eichler.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

VIDEO: Další lávku přes Vltavu ráno zavřeli, první chodci přelézali

Dva roky se budou opravovat lávky přes železniční most mezi pražskou Výtoní a...

Od pátečního rána měly být uzavřeny lávky pro pěší na železničním mostě přes Vltavu z pražské Výtoně. Jenže opačným...

Po střetu s pluhem zemřel v Rokytnici chodec, ve sněhu uvázly kamiony

Kamiony zápasily se sněhem na Albrechtickém kopci.

Sněžení komplikovalo od pátečního rána dopravu v Libereckém kraji. Příjezdy do větších měst i průmyslových zón...Najdete na iDNES.cz