Opustím instituce EU, přiznal Telička

  • 37
Komise Evropské unie schválila dokument z pera Pavla Teličky, který určuje budoucí priority EU v boji proti viru HIV. Je podle něj potřeba lepší koordinace a více politické vůle. Český komisař zároveň vyloučil, že by po 1. listopadu zůstal v institucích unie.

"Zatím to stále nedokážu přesně říct. Posun je v tom, že mohu - bohužel - vyloučit přímou a primární angažovanost v evropských institucích," prozradil iDNES Pavel Telička.

Nedávno se mu prý na stůl dostaly nové dvě nabídky, které zkomplikovaly jeho rozhodování. "Mě to ale samozřejmě těší, že je o mě zájem," zmínil Telička, který v Evropské komisi skončí k 1. listopadu, kdy ho nahradí Vladimír Špidla. - více zde

"Jasno v tom, kde skončím, bych měl mít někdy na začátku října. Stále ještě zvažuji několik variant," doplnil na závěr komisař.

Už dříve odmítl nabídku premiéra Stanislava Grosse, aby se stal jeho poradcem pro zahraniční politiku. - více zde

Proti AIDS pod taktovkou Teličky
Komise Romana Prodiho přijala text dokumentu o boji proti HIV/AIDS na svém úterním jednání, kdy se zavázala, že zdvojí dosavadní úsilí o zastavení šíření HIV.

"AIDS není pouze problémem Afriky a rozvojových zemí. Vážná epidemie se nám začíná rozmáhat také v některých částech Evropy," řekl Telička, autor zprávy, novinářům na tiskové konferenci.

Telička upozornil, že situace v České republice je na rozdíl od krizových oblastí relativně stabilizovaná, ačkoli ani zde nelze hovořit o bezproblémovém stavu.

"V Česku byla výhoda, že se zde hodně angažovala nezávislá hnutí, která tomu pomohla. Jde o poměrně úspěšné ošetření této záležitosti. Včas jsme si připustili, že ten problém je," sdělil iDNES Pavel Telička.

Nejhůře je na tom Estonsko a Lotyšsko
V EU je momentálně 1,3 milionu nakažených, zatímco v roce 1995 jich bylo 160 tisíc. Pobaltské státy Estonsko a Lotyšsko v meziročním nárůstu předehnaly dokonce nejpostiženější země v Africe.

"Ano, v těchto zemích je růst největší na celém světě," potvrdil Telička, které státy mají v EU s AIDS nejvážnější problémy.

Dosud bylo na boj s AIDS a dalšími vážnými chorobami, jako jsou malárie či tuberkulóza, vyhrazeno z rozpočtu EU od roku 2001 asi 1,2 miliardy eur. "Na výzkum padlo asi sto milionů eur," dodal Telička.

Takové prostředky je podle komisaře pro zdravotnictví a ochranu spotřebitele lépe přerozdělovat. "Dokument, který komise připravila, apeluje především na partnerství a spolupráci mezi námi a jinými organizacemi. Ale také mezi lidmi," uzavřel Telička.


Video