Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Opuštěná kasárna v Pardubicích zabere úřad a asi i bezdomovci

  13:09aktualizováno  13:09
Na začátku března armáda definitivně vyklidila Masarykova kasárna na Zborovském náměstí v Pardubicích. Objekty jsou zatím prázdné a budou chátrat. Město je chtělo získat od státu, ale neuspělo. V části areálu alespoň vyroste nový úřad práce.

(Ilustrační foto) | foto: Radek Miča, MAFRA

Armáda už kasárna nechce, ale přesto je stát nehodlá předat pardubické radnici, která o něj už roky usiluje v rámci restituce. "Nesplňujeme prý všechny zákonné podmínky, nestáváme se automaticky majiteli kasáren. Pokud bychom se chtěli o ně dál ucházet, museli bychom podat určovací žalobu," řekla po posledním marném pokusu primátorka Štěpánka Fraňková.

Ta může spolu se svými kolegy mít radost jen z toho, že alespoň část vojenského prostoru nezůstane pro město bez využití. Ministerstvo práce totiž hodlá na bývalém vojenském hřišti postavit nový pardubický úřad práce.

Plány už existují. Stavbu za zhruba 120 milionů bude z valné části platit Evropská unie. "Dotace jsou na to slíbené. Čerpat je musíme do roku 2013, takže zhruba do té doby by se mělo začít stavět. Zatím jdou přípravy podle plánu," uvedl ředitel pardubického úřadu práce Petr Klimpl, který si libuje, že jeho podřízení konečně nebudou rozházení na třech místech ve městě.

Existovala dokonce šance, že by úředníci obsadili přímo budovu kasáren. Nakonec však tato varianta padla. Stavět na zelené louce je totiž jednodušší.

Vojáky by mohli nahradit i soudci. Ale chybí peníze

Stát sice uvažuje o tom, že by v areálu mohl vzniknout nový krajský soudní dvůr, ale nedá se předpokládat, že by ministr financí Miroslav Kalousek na nutnou přestavbu uvolnil v době šetření desítky milionů korun.

"Zatím není jasné, co bude s kasárny dál. Je dokonce otázka, jestli se jako radnice máme stále snažit získat budovy do svého majetku. Zřejmě tuto starost necháme na státu. Máme svých problémů dost," uvedl náměstek primátorky Martin Bílek.

A tak se zdá, že novými nájemníky se v kasárnách stanou bezdomovci. Nedávno přišli o střechu nad hlavou v bývalé továrně Prokop, která se bourá. Lze čekat, že špatně hlídaný areál hlavně v zimě vezmou útokem.

"Dá se předpokládat, že se například bezdomovci do kasáren časem dostanou, to nelze uhlídat," říká i šéf pardubické městské policie Petr Kvaš.

Ten navíc upozorňuje na paradox, že armáda, která objekt nechce přepustit městu, naopak touží po tom, aby strážníci vojenský prostor hlídali. "Je to paradoxní situace. Město k tomu areálu nemá vztah, ale vojáci nás požádali, abychom ho alespoň zvenku hlídali. Budeme se s nimi ještě muset domluvit. V každém případě celá oblast může z dlouhodobého hlediska znamenat bezpečnostní riziko," dodal Kvaš.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Babiš čelil otázce, jak zabrání, aby Mynář a Nejedlý na Hradě dělali byznys

Premiér Andrej Babiš během středečního jednání Poslanecké sněmovny. (17. ledna...

Andrej Babiš zažil poprvé jako premiér interpelace. Jedna z prvních mířila na jeho doporučení prezidentovi Miloši...

Vzácná dlažba na budějovickém náměstí je po odstranění kluziště zvlněná

Zvlněná dlažba na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Hrboly...

Propadlá dlažba a poškozené žulové kameny zůstaly na českobudějovickém hlavním náměstí po odstranění venkovního...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér a šéf ANO Andrej Babiš se podvolí rozhodnutí vedení orgánů hnutí, které vede, zda to má být on, kdo bude...

Lednová očista
Lednová očista

5 zdravých receptů, na kterých si opravdu pochutnáte

Najdete na iDNES.cz