Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Opravy silnice ku Jihlavě nezačaly

  16:50aktualizováno  16:50
Nové Veselí, Bohdalov - Výkupy soukromých pozemků pravděpodobně zbrzdí chystanou rekonstrukci úseku silnice druhé třídy číslo 353, po níž denně jezdí mnoho lidí ze žďárského regionu do práce a na úřady do Jihlavy. Na nevyhovující stav místy velmi úzké a klikaté silnice už lidé několikrát poukazovali. Kvůli plánované opravě vykáceli koncem listopadu žďárští silničáři pětadvacet vzrostlých stromů, které silnici lemovaly.

Poslední vývoj však naznačuje, že investor stavby, Ředitelství silnic a dálnic, bude muset s plánovanou realizací opravy ještě nějaký čas počkat.

Po jednání o územním rozhodnutí, které se uskutečnilo minulý týden ve Žďáru nad Sázavou, to naznačila referentka žďárského stavebního úřadu Hana Sochorová. "Řízení budu s největší pravděpodobností přerušovat, protože chybí souhlas asi tří z pětadvaceti vlastníků pozemků," uvedla Sochorová.

Komplikace ve vývoji jednání potvrdil i Petr Mayer z brněnské správy Ředitelství silnic a dálnic. "Jako investorská organizace zatím nemáme několik předběžných souhlasů vlastníků pozemků, takže příslušný stavební úřad nemůže vydat územní rozhodnutí. Důvodem jsou kromě specifických nároků také požadavky na  poskytnutí jiného pozemku za ty zabírané a nesouhlas s cenou, kterou může investorská organizace pro stavby silnic poskytnout jen podle platné vyhlášky ministerstva financí o oceňování pozemků," řekl Mayer, který má na starosti přípravu dokumentace celé stavby.

Problém je podle něj také v tom, že každé katastrální území má podle vyhlášky ministerstva financí stanovenou jinou cenu. "Zvýhodněna jsou okresní města a pak katastrální území s nimi sousedící. To samozřejmě bije do očí. Například v katastru obce Nové Veselí je nyní cena stanovena na devadesát korun za metr čtvereční, kdežto v Újezdě u Žďáru jen jedenadvacet korun," dodal Mayer.

Územní řízení může být přerušeno
Jelikož se ale investorovi nezbytné souhlasy několika vlastníků zřejmě nepodaří získat, lze předpokládat, že stavební úřad ve Žďáru nad Sázavou územní řízení opravdu přeruší. Pro Ředitelství silnic a dálnic to každopádně znamená, že prozatím nemůže pokračovat v přípravě stavby.

Jak podotkl starosta Nového Veselí Ivo Jonák, který byl na jednání také přizván, s pozemky občanů Nového Veselí by neměl být problém. "Myslím, že předběžné dohody podepsali všichni. Od října navíc platí nová vyhláška, podle níž by ceny pozemků měly jít nahoru," podotkl k rozdílnému ohodnocení pozemků Jonák.

Ani starosta Bohdalova Pavel Klíma si nebyl vědom větších komplikací. Naznačil jen, že jeden ze sporných případů by měl být už vyřešen. "Opravovaný úsek zasahuje katastr Bohdalova minimálně, je to bez problémů. Co vím, zarazilo se to například na jedné majitelce z Újezdu, která sice dala předběžný souhlas, ovšem s podmínkou, že bude řešen obchvat Nového Veselí," řekl Klíma.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Silný vítr vyvrátil vánoční strom v Jablonci, nový vztyčí až po trzích

Nahnutý strom v Jablonci nad Nisou.

Silné poryvy větru naklonily během úterý vánoční jedli na Mírovém náměstí v Jablonci nad Nisou. Hrozilo tak její...

Babička unesených dětí promluvila, jejich rodičům neodpustí

Rodiče děti unesli ze strakonického dětského centra při povolených návštěvách.

Ten večer zazvonil dvaasedmdesátileté Eulálii Slobodové v bytě v Banské Bystrici mobil a ona ve vteřině věděla, kdo...

Policie koupila zbraně za 50 milionů, snipeři mají být v akci častěji

Ten pravý moment na výstřel nesmí odstřelovač minout. Ale nesmí se ani nechat...

O padesát milionů korun víc než v jiných letech. Právě tuto částku vynaložili policisté na nákup nové výzbroje v...Najdete na iDNES.cz