Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Opravy sídlišť zaplatí i Pražané

  8:31aktualizováno  8:31
Praha - Začátkem příštího roku chce město zahájit opravy chátrajících panelákových sídlišť, na které by měla navazovat jejich celková regenerace. Během sedmi let chce rekonstruovat téměř 2300 bytů ve svém majetku, což by mělo městský rozpočet stát více jak sedm set milionů korun. Na opravu dalších více než třiceti tisíc bytů patřících městským částem by radnice potřebovaly celkem devět miliard korun. Peníze na stůl budou proto muset položit i nájemníci.
Bydlení v Praze - zhodnoťte v chatu.
Přeměna Jižního Města - čtěte uvnitř.
"Pochopitelně, počítáme i s podílem nájemníků. Zejména při výměně bytových jader a dalšího zařízení, které zvýší kvalitu bytů. Jako je to v zemích Evropské unie," potvrdil radní Miloš Máša.

Prakticky to znamená, že pokud nájemník dostane jiné nebo nové zařízení bytu, než má uvedeno ve smlouvě, nájemné se zvýší. I tyto peníze by se však měly vrátit zpátky do celkové regenerace sídlišť, čili zlepšení životních podmínek a úrovně bydlení na sídlištích.

Jak bude vypadat Jižní Město za pár let?
Koncepci regenerace sídlišť již některé městské části nezávisle na magistrátu vypracovaly. Jednou z prvních byla Praha 11, kde na největším českém sídlišti žije přes 82 tisíc obyvatel. I na Jižním Městě je prioritou vyřešení parkovaní. "Na sídlišti chybí podle vyhlášky 18 tisíc parkovacích míst," uvedla vedoucí odboru územního rozvoje Jitka Boušková. "Radnice by chtěla do budoucna vytvořit víc stání v terénu, a proto plánujeme rozšířit komunikace. Chceme také najít soukromé investory, kteří by na stávajících parkovištích postavili několikaetážové garáže. Podle Bouškové by se celé sídliště mělo rozdělit do 13 celků,  z nich každý by měl mít svůj specifický charakter. "Měly by se odlišovat třeba barevností nebo městským mobiliářem," dodala Boušková.
Ta bude navazovat na opravy paneláků a její koncepce by měla být hotová do června příštího roku. "Chceme vytvořit tlak na legislativu, aby se peníze, které nájemníci ušetří díky opravám domů, například po zateplení, vracely zpátky do sídlišť. Proto chceme prosadit povinné příspěvky nájemníků," zdůraznil radní Zdeněk Kovařík.

Podle sociologa Karla Kuchaře, jednoho z autorů reprezentativní analýzy 54 pražských sídlišť, je povznesení jejich úrovně  mimořádně obtížný úkol. "Sídliště totiž stále více plní funkci sociálního bydlení. Ti, kteří na to měli prostředky, se odsud v posledních letech odstěhovali. Dnes v panelácích žijí lidé, kteří si jiné bydlení nemohou dovolit, a tak jsou se situací smířeni a vlastně se jim tam líbí," tvrdí Kuchař.

To potvrzují i výsledky analýzy, kterou zpracoval Útvar rozvoje hlavního města. Podle ní bydlení na sídlišti vyhovuje až čtyřem pětinám místních obyvatel.
"Obyvatelé sídlišť volný čas obvykle tráví nákupy v místních supermarketech nebo v multikinech, kde běží jedna americká slátanina za druhou. Mládež nemá možnosti smysluplného trávení času, roste kriminalita," popisuje sociolog.

Podle něj představují sídliště z hlediska dlouhodobého vývoje vážný sociální problém.
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Policie zadržela podezřelého z vraždy prodavačky, skončil na psychiatrii

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní...

Policie dopadla podezřelého muže, kterého hledala v souvislosti s úterní vraždou prodavačky v obchodním centru v...Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Další z rubriky

Vnitro a čtyři další křesla. Poslanci ČSSD se radili, zda vzít vládu

Jan Hamáček, Jiří Zimola a premiér Andrej Babiš před druhým jednáním...

Poslanci sociálních demokratů se sešli v „Klubu 5“ ve Sněmovně, aby se poradili, zda přijmout nabídku Andreje Babiše k...

Ve svatovítské katedrále odhalili na Beranovu počest sochu sv. Vojtěcha

Slavnostní odhalení sousoší sv. Vojtěcha v katedrále sv. Víta. (19. dubna 2018)

V katedrále sv. Víta ve čtvrtek slavnostně odhalili a požehnali sochu sv. Vojtěcha. Ceremonie se uskutečnila přesně v...

MPSV podalo další stížnost kvůli IT zakázkám, Marksová zvažuje právní kroky

Budoucí ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová-Tominová (23.

Vedení ministerstva práce a sociálních věcí podalo další trestní oznámení kvůli zakázkám na informační systémy, které...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz