Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Opravu sídla zaplatí ODS ve splátkách

  13:57aktualizováno  13:57
Praha - Oblastní sněm ODS Prahy 1 si vybral způsob zaplacení 3,5 milionu korun za opravu svého nového sídla v centru města. Sdružení zaplatí stavební firmě opravu budovy v Haštalské ulici v pěti ročních splátkách ve výši 650 tisíc korun. Návrh dohody o úhradě nákladů schválil oblastní sněm.

"První splátku zahrnuje rozpočet sdružení pro letošní rok, který předpokládá příjmy a výdaje zhruba 2,6 milionu korun," řekl předseda oblasti a městský radní Filip Dvořák.

Někdejší předseda kontrolní a revizní komise ODS Prahy 1 Tomáš Homola před časem kvůli opravě prostor obvinil Dvořáka z porušení stanov. Pochybil prý v tom, že uzavřel smlouvu, jejíž cena 3,4 milionu korun převýšila roční rozpočet ODS Prahy 1. Záležitostí se zabýval smírčí výbor vedený Christianem Thurim, který nedávno opustil zastupitelský klub ODS v Praze 1.

"Výbor uvedl, že Dvořák stanovy neporušil, což vzal sněm na vědomí," sdělil oblastní manažer ODS Vladimír Kačírek.

Za pět let má ODS Prahy 1 zaplatit stavební firmě 3,25 milionu korun. Nižší cenu proti předpokladům vysvětlil Dvořák tím, že firma neodvedla všechny práce řádně a včas. Podle něj bude možné peníze splatit i v předstihu. Letošní rozpočet je podle Dvořáka ambiciózní. Loni totiž oblastní sdružení hospodařilo s polovičními prostředky. Zda bude rozpočet naplněn, se prý ukáže za rok.

"Musíme předvést, jak jsme aktivní," poznamenal Dvořák. Chce oslovit i obyvatele Prahy 1, aby přispěli. Nové sídlo si mohou zájemci prohlédnout v úterý v 18:00, kdy oblastní sdružení pořádá večer otevřených dveří.

PŘEDCHOZÍ VÝVOJ

Kdo zaplatí opravu sídla ODS?
Úpravy nového sídla ODS v Haštalské ulici se chýlí ke konci. Nejasností a podezření však přibývá. Kdo například rekonstrukci zaplatí? Chystá se nové sídlo zaplatit firma Navatyp? Ta by se tak podle některých podezření "odvděčila" za nadhodnocenou zakázku, kterou získala od Prahy 1. Odpověď má dát soudní znalec, kterého požádá investiční komise první městské části, aby případ prošetřil.

Navatyp získal od radních Prahy 1 zakázku na rekonstrukci suterénu v Palackého ulici za dvacet milionů korun. Radnicí pořízený rozpočet počítal s částkou o 3,5 milionu korun nižší. Objevily se spekulace, že Navatyp zaplatí z přebytečných peněz přestavbu budovy na sídlo oblastního sdružení ODS. Ta má stát právě 3,5 milionu korun.

"Soudní znalec by měl vnést do této záležitosti jasno," řekl ve středu člen investiční komise Petr Burgr.

Technický ředitel firmy Navatyp Vladislav Košler sice přiznává, že Navatyp se podílel na opravě sídla ODS v rozsahu zhruba 300 000 korun, jakoukoliv další finanční spoluúčast však odmítá.

Stejně se vyjádřil i předseda oblastního sdružení ODS Filip Dvořák. "Zásadně nepřijímáme dary od firem, které dělají zakázky pro Prahu 1," zdůraznil. Neplatí to však pro jednotlivé osoby, které v těchto firmách pracují. "Jestli nám nějaký zaměstnanec poskytne dar nebo ne, je jeho věcí," řekl Dvořák.

Rekonstrukci objektu na honosné sídlo ODS doprovází řada nejasností a oblastní sdružení nemá jasno, z čeho ho zaplatí. "Použijeme peníze z členských příspěvků a darů. Rozhodovat o tom budeme za dva týdny," tvrdí Dvořák.

"Nedokážu si představit, že bychom si něco pořizovali třeba jen za milion korun. Na to prostě nemáme. To bychom museli sehnat například velkého sponzora," tvrdí Josef Králíček, manažer zhruba stejně velkého sdružení ODS v Příbrami.

Radní si chce stěžovat u advokátní komory
Radní města a předseda ODS Prahy 1 Filip Dvořák tvrdí, že zvažuje podání stížnosti advokátní komoře na bývalého předsedu kontrolní a revizní komise ODS Prahy 1 Tomáše Homolu. Bývalý stranický kolega Dvořáka obvinil, že porušil stanovy, když uzavíral smlouvy na rekonstrukci sídla strany v centru Prahy.

Kontrola stranického účetnictví ale nařčení nepotvrdila. "Rozhodně si myslím, že je to jednoznačně věc, která je možná jakousi osobní mstou, ačkoli nevím, jaké choutky k tomu pana Homolu vedly," míní Dvořák.

Dvořák podle Homoly pochybil v tom, že uzavřel smlouvu, jejíž cena 3,5 miliónu korun převýšila roční rozpočet ODS Prahy 1.Ten se pohybuje ve statisících korun. Homola zpochybnil i to, že firma objekt rekonstruovala, aniž dostala předem zálohu.

Podle Dvořáka to ukazuje, že právník Homola nezná základní právní normy a "uvádí všechny v omyl", neboť dílo se podle občanského zákoníku platí až po dodání.
Dvořák však odmítá smlouvu se stavební firmou upřesnit s odkazem na obchodní tajemství. Uvedl jen, že ODS požádala firmu o odstranění vad a nedodělků na stavbě.

Dluh za sídlo ODS je zřejmě proti stanovám
Radní Filip Dvořák porušil v souvislosti s rekonstrukcí sídla oblastního sdružení strany stanovy ODS a měl by za to pykat. Přesvědčený je o tom bývalý předseda kontrolní a revizní komise ODS na Praze 1 Tomáš Homola. Spor bude zřejmě posuzovat smírčí výbor strany.

Dvořák uzavřel z pozice předsedy oblastního sdružení v první městské části smlouvu se stavební firmou na rekonstrukci sídla sdružení v Haštalské ulici. Cena však mnohonásobně převyšuje roční rozpočet sdružení. Dosahuje totiž několikamilionové částky, přičemž roční rozpočet se pohybuje kolem 600 000 korun.
Takové zadlužení je podle Homoly v příkrém rozporu se stranickými stanovami. Zda Dvořák stanovy skutečně porušil, ale může určit právě jedině smírčí komise.

"Předseda sdružení ho mohl zavázat pouze do výše rozpočtu, který nepřevyšuje řád statisíců korun. Hodnota stavby je však tři a půl milionu korun. Loňský rozpočet neobsahuje žádnou takovou částku," upozornil Tomáš Homola.

Objekt v Haštalské ulici, jehož oprava se chýlí k závěru, by měl sloužit nejen pro potřeby oblastního sdružení ODS na Praze 1, ale i pro umístění kanceláří pražské regionální organizace a některých poslanců.

Filip Dvořák podepsal smlouvu na dodání zakázky loni na jaře. Oblastní sněm však schválil záměr na pořízení nového sídla až v listopadu. "Nic jsme zatím neplatili, stanovy jsem neporušil. Je to cílený útok, který má poškodit ODS," reagoval Dvořák. Podle člena oblastního sdružení ODS Michala Gregora využívá nyní stranická organizace na rekonstrukci objektu úvěr od dodavatelské firmy. "O formě a způsobu jeho splacení bychom měli jednat na dalším oblastním sněmu, který bude v únoru nebo v březnu," tvrdí.

Z čeho bude ODS z první městské části úročenou půjčku hradit a zda k tomu využije i sponzorské dary spřízněných firem, předseda Dvořák tají. "To je interní záležitost ODS. Pokud to chcete vědět, vstupte do této strany," uvedl.

"Představa je taková, že bychom na hrazení úvěru použili stranické peníze, a pokud bude mít v objektu kancelář i náš poslanec parlamentu, tak i státní příspěvek na její provoz," byl o něco sdílnější Michal Gregor. "V případě, že by to na pokrytí splátek nestačilo, doplatíme z vlastních kapes," dodal.

Budova v Haštalské ulici bude po rekonstrukci jistě dostatečně reprezentativní. Tomu však odpovídají i vysoké náklady. (13. února 2002)

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

VIDEO: Balíky létaly z auta do dálky, pošta pracovníka vyhodila

Pošta v akci. Svérázné doručování balíků zachytil svědek

Okamžitým ukončením spolupráce „ocenila“ Česká pošta pracovníka, kterého svědek natočil, jak v obci Strání na...Další z rubriky

Anestezioložka či autorka kostýmů. Podívejte se, kdo jsou možné první dámy

Prezidentský pár po tanci sklidil potlesk.

Už příští měsíc bude znám nejen nový prezident České republiky, ale i jeho první dáma. Tou se může stát anestezioložka,...

Chceme on-line přenos ze zastupitelstva, požaduje petice v Sokolově

Ilustrační snímek

Chceme on-line přenosy i záznam jednání zastupitelstva na internetu. Tuto žádost společně s více než 150 podpisy pod...

Bouchly ve mně saze, vysvětlil Genderman roku, proč natočil video o MeToo

Pavel Houdek k MeeToo

Gendermanem roku, tedy mužem, který nějakým způsobem podpořil rovnoprávnost mezi muži a ženami, se stal instruktor...Najdete na iDNES.cz