Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Opravu Senátu vyšetřuje policie

  0:01aktualizováno  0:01
Podmínky výběrového řízení na opravu saly terreny v areálu Senátu byly podle policie předem nastaveny tak, aby zvítězila konkrétní firma. Stíhá proto dva lidi. Okolnosti rekonstrukce Senátu se dostaly pod drobnohled úřadů, tentokrát policie.

V minulých dnech začali policisté stíhat pracovníka Kanceláře Senátu a někdejšího zástupce komise, která vybírala firmu na restaurování barokního podloubí sala terrena, z machinací při veřejné soutěži.

Podle policie byly podmínky výběrového řízení dopředu nastaveny tak, aby zvítězila firma Gema Art. Jak uvedla státní zástupkyně, dva lidé jsou na svobodě stíháni od tohoto týdne.

Kancelář Senátu obvinění zásadně odmítá. Dotyční pracovníci odeslali podle mluvčího Petra Kostky na policii stížnost „kvůli procesním a věcným chybám“.

Kostka však odmítl tyto chyby specifikovat, stejně jako nechtěl říci, zda je mezi obviněnými přímo šéf Kanceláře Senátu Pavel Pelant. „Jména nebudeme sdělovat,“ podotkl s tím, že obvinění kancléře nemůže potvrdit ani vyvrátit.

Právě Pelanta, za kterého byla zakázka s firmou Gema Art uzavřena, si k sobě včera povolal předseda Senátu Petr Pithart. „Musel ihned k předsedovi Senátu a přinesl mu celou řadu dokumentů,“ potvrdil zdroj ze Senátu.

Pelant se k vyšetřování včera odmítl vyjádřit. Poslední kroky policie zaskočily ředitele firmy Gema Art Kamila Bahbouha, který si obvinění vysvětluje bojem poraženého konkurenta.

„Naše nabídka byla jasně nejlepší. Už když jsme vyhráli, tak se některé firmy odvolaly, ale pak se potvrdilo naše vítězství,“ říká Bahbouh, který tvrdí, že v době výběru se blíže neznal s nikým z vedení Senátu či výběrové komise.

Na případné osobní vazby mezi obviněnými a představiteli údajně zvýhodněné firmy se nyní chtějí policisté zaměřit. Policie má podle ČTK podezření, že jeden ze stíhaných získal za pomoci lidí z vítězné firmy lukrativní místo.

Podle nejmenovaných zdrojů ČTK navíc vítězná firma podmínky výběrového řízení nesplnila. Stejně jako další účastník, který však byl z výběrového řízení vyloučen. „Společnost byla vyřazena, ačkoli její nabídka byla shodná s nabídkou subjektu, který zvítězil,“ uvedl zdroj.

Není to poprvé, co se v souvislosti s rekonstrukcí Senátu objevily pochybnosti. Za Pelantova předchůdce Jana Kněžínka začal zakázky vyšetřovat Nejvyšší kontrolní úřad a Kněžínek nakonec po nátlaku předsedy Senátu Petra Pitharta své místo opustil. NKÚ zjistil řadu chyb, avšak policie se jimi nezabývala.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Výbor doporučil nevydat Svobodu ke stíhání kvůli kauze Opencard

Sněmovní imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého primátora...

Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil plénu, aby nevydalo bývalého pražského primátora Bohuslava Svobodu k...

Zeman nepřekvapil, potvrzuje se jeho pakt s Babišem, říká TOP 09 i ODS

Předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, místopředsedkyně Markéta Pekarová Adamová a...

Prohlášení prezidenta Miloše Zemana, že i když neuspěje při volbě prezidenta, jmenuje premiérem znovu Andreje Babiše,...

Okamurův bratr chce v Praze 8 do Senátu, má už podporu místních lidovců

Hayato Okamura je aktivním členem katolické komunity v pražských Holešovicích.

Lidovci z Prahy 8 chtějí, aby za ně kandidoval do Senátu Hayato Okamura. Pokládají ho za výraznou a silnou osobnost, a...

Online gynekologická poradna na eMimino.cz
Online gynekologická poradna na eMimino.cz

V poradně gynekologa na vaše otázky odpovídá zkušený gynekolog MUDr. Jiří Škultéty.

Najdete na iDNES.cz