Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Opravované Klementinum vydává poklady, staré fresky i kanalizaci

  9:23aktualizováno  9:23
Pod křížovou klenbou chodeb v Klementinu rezonují vrtačky a rozbrušovačky. Největší barokní komplex v Praze, které před více než 450 lety vybudovali stoupenci Tovaryšstva Ježíšova, prochází první fází oprav. Ta by měla vyjít asi na 200 milionů korun a skončit na konci roku.

Klementinum prochází první fází rekonstrukce. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Dělníci už opravili Zrcadlovou kapli, Barokní sál a v současné době upravují prostory Národní technické knihovny a nárožní objekt u Mariánského náměstí. Díky tomu se dostaly na světlo poklady, o jakých neměli ani památkáři potuchy.

Je deset hodin dopoledne a na nádvoří Klementina je rušno. Z Mariánského náměstí sem přijíždějí nákladní auta a po střeše budovy sousedící s náměstím šplhají dělníci. Společně s investičním ředitelem Národní knihovny Martinem Váchou míříme ke stavebnímu výtahu, který nás za okamžik zaveze až na střechu historické budovy.

"Tady jsme potřebovali vyhloubit díru. Když jsme však začali kopat, objevili jsme celkem sedm vrstev původní dlažby," říká Vácha a ukazuje k oplocenému místu vedle silnice, které unikát skrývalo. V přízemí budovy, na jejíž půdu se za chvíli vyvezeme, je uloženo asi pět rovnoměrně vydlabaných kamenů.

Knihy přijedou za čtenářem samy

"To je pozůstatek cenné původní kanalizace, kterou tu archeologové objevili," popisuje Vácha. Kromě toho našli archeologové pod podlahou Zrcadlové kaple i základy středověkých domů, jež dříve stály na místě Klementina.

O pár minut později nás už výtah veze k jednomu z arkýřů na střeše. Na půdě jsou dělníci, kteří pod zateplenou střechou montují sádrokartony a repasují původní dveře.

"Poslední velká rekonstrukce se tu dělala v letech 1925 až 1950. Tehdy zmizely všechny dřevěné krovy a nahradil je beton," říká Vácha. Pod nedostatečně zateplenou střechou byly dlouhá léta uskladněné starobylé knihy, které v nevyhovujícím prostředí trpěly. To se teď změní.

"Budou tu velké depozitáře, v nichž vybudujeme dopravní systém, který bude sám knihy vybírat a rozvážet je po celé knihovně," vysvětluje Vácha, zatímco scházíme o patro níž.

Zde je křížová chodba, jež byla v minulosti příčkami rozdělena na několik malých místností. Příčky dnes zmizely a chodba bude opět sloužit svému původnímu účelu. Zdobit ji bude i další poklad, který tu pod malbou dělníci objevili - původní nástěnné fresky z dob jezuitů.

V dalších patrech pak budou kanceláře vedení knihovny a studovny. Velkých změn by se měl areál Klementina dočkat i v následujících letech. Kromě nových studoven a badatelských místností by tu mělo vzniknout i lepší zázemí pro studenty Univerzity Karlovy. K přednáškám a seminářům jim bude vyhrazen víceúčelový sál, který kdysi jezuité vybudovali jako divadelní.

Na závěr oprav pak dostane knihovna také nový, reprezentativnější vstup.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Těžce dosažitelné dědictví. Virtuální majetek si Češi berou do hrobu

Ilustrační snímek

V Česku ročně zemře zhruba sto tisíc lidí. Těch, kteří měli nezanedbatelný majetek na internetu, bude přibývat. Jenže...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...Najdete na iDNES.cz