Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Opravdu nevšední divadelní zážitek

  12:08aktualizováno  12:08
Ne vždy a ne každému divadlu se podaří vygradovat divadelní sezónu tak, aby poslední premiéra divadelní sezóny bylo současně jejím vyvrcholením. Opavské Slezskému divadlo se tentokráte skutečně podařilo. Dvořákův Jakobín je skutečným vyvrcholením divadelní sezóny a pro diváky nevšední zážitek.

 

Nepíši tyto řádky jako divadelní, či hudební kritik, ale jako řadový divák, vlastník předplatného předplatitelské skupiny 1, tedy prvních repríz, který je pravidelným návštěvníkem divadla více než 50 let, a viděl tedy v Opavě již několik inscenací této jedinečné Dvořákovy opery.
K nesporným kladům nynější inscenace patří naprosté sladění orchestru se zpěváky, což ne vždy se v Opavě dařilo. Mile překvapil výkon pana Trupara v roli purkrabího. Dlouho jsem u něho podobný výkon nezaznamenal, i když popravdě řečeno, k takovému výkonu mu nebyla v poslední době dána ani příležitost. Pravdou však je, že i v nejlepší inscenaci se ne všechno podaří. Pro mě byl zklamáním výkon pana Dvorského v roli Jiřího, který svým hlasem naprosto nestačil nestárnoucí Terince opavské opery, paní Procházkové a stejně tak Julie v podání paní Kramolišová nestačila na vynikajícího Bohuše v podání pana Kapla. Vynikající, ostatně jako vždy, byl pán Vovk v roli učitele. Tak nějak je učitel Benda z Dvořákova Jakobína zafixován v podvědomí, ne-li všech, tedy alespoň většiny příznivců tohoto díla.
To, že se jednalo skutečně o nevšední zážitek dokazuje i aplaus, na opavské divadlo také nevšední. A to nejen po skončení jednotlivých dějství, či celé opery, ale i na otevřené scéně. A zasloužili by si potlesku ještě více. Chtěl bych touto cestou všem, kteří se na této inscenaci podíleli, upřímně poděkovat.
Po nádherném večeru v horku téměř nesnesitelném, které však během představení ani tak nevadilo, ale projevilo se zejména při dlouhotrvajícím potlesku, bylo potřebné doplnit tělesné tekutiny. Kam se tedy vypravit, když představení skončili po 22. Hodině. Hned naproti divadla je Radniční kavárna s předzahrádkou. Zamířili jsem tedy tam. Protože, však jde o kavárnu a také proto, že nás nebylo málo, šli jsme se napřed zeptat, jednak, zda můžeme dostat pivo, jednak, zda budeme ještě obsloužení venku. Asi 10 minut jsme stáli jako žebráci, zatímco obsluhující personál si v poklidu hrál s počítačem a jedna dáma, snad vedoucí směny, počítala peníze, až si nás ona dáma všimla a náš dotaz odpověděla kladně. Dodala však, že zavírají ve 22.30, tedy asi za čtvrt hodiny. Spokojeně jsme tedy vyšli k ostatním a posadili se v předzahrádce. Personál, v tom okamžiku, jako by ožil, vyběhl a začal pobíhat kolem stolů. Nás si však nikdo ani nevšiml. Odešli jsme tedy neuspokojeni. Kam zamířit v Opavě o půl jedenácté večer. Nejblíže byla restaurace Čas. Šli jsme tedy tam a hned do její zahradní části. Číšnice nám řekla, že sice zavírají ve 23 hodiny, ale pivo, že pochopitelně ještě dostaneme. Měli jsme však jít dovnitř, neboť venku má již uklizeno. Když však viděla, kolik nás je, donesla nám nápoje ven. Tak nějak si člověk představuje podnikání.
Nejsem hospodský typ, nicméně, pod divadle jsme vždy rádi zašli si ještě chvíli posedět. Za dob mého mládí do byla kavárna hotelu Koruna (toho starého) kam po představení chodili i herci. Po jeho zbourání to byla nějaký čas kavárna Opera, později též Slezanka. Po jejich zrušení zbývala Národní kavárna. Ani ta již ale není. Nějaký čas nám pak dobře sloužil divadelní klub, než i tam se poměry změnily. Otevřena byla Radniční kavárna, které padla za oběť někdejší architektonicky krásně vyvedena oddací síň i s varhanami. Byl jsem v ni několikráte, ale ani jednou jsem se tam necítil v takové pohodě, jako kdysi ve staré Koruně.
Nicméně, po takovém divadelním zážitku, jakým byl Jakobín, se i takové drobnosti přehlíží. A tak ještě jednou díky všem, kteří ten lepší zážitek připravili.

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Matka pašeráka uvězněného na Novém Zélandu: Měla to být dovolená snů

Novozélandští policisté zadrželi na letišti v Auklandu dva Čechy s dvaceti...

Čtyřiačtyřicetiletý Jiří přišel loni v květnu za matkou, ať s ním letí na životní dovolenou. Z Prahy na pár dnů do...

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

Recept na sladký vánoční salám
Recept na sladký vánoční salám

Letos zkuste vánoční cukroví trochu jinakNajdete na iDNES.cz