Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava uzavře u Kunovic silnici, po které jezdí 25 tisíc aut denně

  9:34aktualizováno  9:34
Cesta z Kunovic do Veselí nad Moravou je jednou z nejdůležitějších silnic mezi Zlínským a Jihomoravským krajem, po které denně projede pětadvacet tisíc aut. Za pár dní ale silničáři začnou opravovat zhruba deset kilometrů dlouhý úsek a kompletně ho uzavřou, což ochromí dopravu v celém regionu. Nejvíc na to doplatí obce, přes něž povede objížďka.
Uzavírka deseti kilometrů silnice z Kunovic do Veselí nad Moravou přinese regionu velké dopravní komplikace. Obce přes které vedou objížďky navíc mají řadu výhrad. (Ilustrační snímek)

Uzavírka deseti kilometrů silnice z Kunovic do Veselí nad Moravou přinese regionu velké dopravní komplikace. Obce přes které vedou objížďky navíc mají řadu výhrad. (Ilustrační snímek) | foto: Radek Miča, MAFRA

"Nastanou velké dopravní komplikace. Pocítí je řidiči i okolní obce," upozornil šéf zlínské pobočky Ředitelství silnic a dálnic ČR Karel Chudárek. Kritický den, kdy se cesta uzavře, se přitom nezadržitelně blíží.

Původně to mělo být už v těchto dnech, teď je reálná půlka měsíce. Nejzazším termínem je pak začátek dubna. "Bude záležet na počasí. Nemá smysl začínat, když tam bude voda nebo sníh," podotkl Chudárek.

Státní investice za zhruba 300 milionů korun zlepší stav vytížené silnice. Je s ní však spojeno i několik těžko pochopitelných problémů, které dráždí místní obce.

V Nedakonicích chtějí další přechody, hrozí i blokádou dopravy

Třeba starosta Nedakonic Jiří Smělík ve čtvrtek seděl ve své pracovně a psal dopis zlínskému hejtmanovi Stanislavu Mišákovi. Jeho obec totiž leží na trase očekávané objížďky.

"Budou přes nás jezdit všechna auta, nákladní i osobní. A ještě nikdo nenavrhl žádné opatření, které by tuto zhoršenou dopravní situaci řešilo," postěžoval si Smělík.

Sám přišel s tím, aby na průtahu obcí alespoň dočasně vznikly dva nové přechody kvůli bezpečnosti lidí. To ale neprošlo. Po hejtmanovi chce, aby se do problému vložil a svolal schůzku zástupců kraje, obcí a silničářů.

V Nedakonicích je nyní jediný přechod. A Smělík varuje, že pokud nepřibudou další, tak po něm budou místní chodit pořád dokola, aby tudy neprojelo ani jedno auto. "Se starosty jednáme a ještě budeme jednat," reagoval Chudárek.

Před obcí i za ní silnici opraví, průtah už ale ne

Jiné, ale podobně absurdní potíže řeší Ostrožská Nová Ves, která leží asi v půlce cesty mezi Kunovicemi a Veselím nad Moravou. Zatímco mimo obec se silnice opraví, průtah přímo přes ni, dlouhý přes jeden kilometr, už ne. Přestože je také v mizerném stavu.

"Rozum mi to nebere," zlobil se místostarosta Ostrožské Nové Vsi Pavel Botek, který už také napsal hejtmanovi. "Byrokratický šiml opět zařehtal," dodal. Narážel na to, že akce je hrazena z balíku peněz vyčleněných na opravy. Rekonstrukce průtahu obcí už ale spadá pod investice, na něž stát teď nemá moc peněz.

Trasy objížděk po kterých budou muset řidiči jezdit kvůli uzavření

Trasy objížděk. Pro zvětšení klikněte.

To vadí i Chudárkovi, který se snaží u svých nadřízených dojednat to, aby se udělal celý úsek cesty. Zatím ale marně.

Oprava spojnice mezi Kunovicemi a Veselím nad Moravou potrvá do října. Objízdná trasa pro osobní auta by měla vést přes Hluk a Boršice u Blatnice, pro kamiony potom přes Nedakonice a Moravský Písek.

Nákladní vozy by se totiž nedostaly přes Hluk. "V obci máme na dvou ulicích omezení pro auta nad 3,5 tuny. Nechceme, aby nám rozbila cesty," vysvětlil tamní starosta Jan Šimčík.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

OBRAZEM: Nejtragičtější požáry za 30 let. Na vině byly svíčky i msta

Požár na pražské Florenci, 27.10.2010

Poté, co se počet obětí sobotního požáru v pražském hotelu Eurostars David zvýšil na čtyři, se tato nešťastná událost...

Najdete na iDNES.cz