Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava špatně postavené školy pohltí miliony

  10:29aktualizováno  10:29
Herálec - V havarijním stavu je už několik let nevyhovující budova základní školy v Herálci na Žďársku. Opravy závad v údržbě za několik milionů korun jsou však závislé na přidělení státních dotací. Nyní aspoň škola dostala sedm a půl milionu korun na opravu havarijního stavu kuchyně.


Z nejhoršího venku by snad mohla být herálecká základní škola, jejíž stav dělá těžkou hlavu nejen pedagogům a obci, ale i rodičům školáků a hygienikům. Dvacet let stará budova je totiž postavena způsobem zcela nevyhovujícím klimatickým podmínkám Vysočiny.

Vzhledem k tomu, že peníze od zřizovatele - obecního úřadu - stačí sotva na provoz, bojuje škola již řadu let o státní dotaci, která by problémy pomohla vyřešit. Sedmimilionové finanční injekce ze státního rozpočtu, jež by měla aspoň částečně pomoci, se konečně dočkala až letos.

„Peníze nám přiklepli teď, při schvalování rozpočtu. Je to však dotace určená jen na havarijní stav školní kuchyně. O peníze na ostatní opravy ještě budeme muset bojovat, protože vlastní prostředky na to nemáme,“ podotkl Lubomír Gregor, starosta Herálce na Žďársku.

„Je to dobré,“ byla první reakce ředitelky školy Jany Štollové. „Ze sedmi milionů mám samozřejmě radost, ovšem všechny závady to neřeší. Dotace stačí tak na jeden pavilon a my jich máme pět,“ dodala Štollová.

Jak vysvětlila ředitelka, má škola pět pavilonů s četnými vnitřními atrii. Třídy jsou prosklené z obou stran, takže vytápění budovy stojící na kopci se neomezuje jen na zimní měsíce, ale trvá od září leckdy až do května. Nevhodná je také rovná střecha, která drží vodu. A stavbu namáhají i nevhodné materiály.

Ředitelka Štollová se s problematickým chodem budovy potýká už od roku 1992, kdy do funkce nastoupila. Potíže však prý trvají mnohem déle. „Když k nám přijde hygiena, doslova se křižuje. Do školy zatéká a vytváří se tak plíseň. Budova má prohnilá okna, promrzá tu kanalizace. A protože stojíme na kopci, topíme vlastně pro venek,“ popsala některé potíže ředitelka.

„Máme sice novou plynovou kotelnu, ale každý rok se modlíme, aby ji jarní tání nevyplavilo. Přestože je tam čerpadlo s čidlem, bude zbytečné, když nepůjde elektřina,“ míní Štollová.

K dlouhému výčtu závad patří i rozcházející se navíc spáry panelů na stropě, z něhož opadává omítka rovnou na žáky. Nevyhovující je také kuchyně s nefungující vzduchotechnikou a tělocvična.

„Jsme jediná škola na okrese, která učí podle takzvané obecné školy, jinými slovy škola hrou. Máme maximální snahu takto učit, ovšem prostředí, v němž jsme, vůbec nezapadá do naší učební filozofie. Škola je kamenný monument, nemůžeme zde nic vylepšit ani nic přikoupit. Když musíme topit devět měsíců v roce, všechno prolítne komínem. Nejsme schopni na nic ušetřit, dodnes například nemáme počítačové učebny,“ tvrdí ředitelka.

O katastrofálním stavu budovy se několikrát přesvědčili i pracovníci žďárské hygienické stanice, s potížemi byl srozuměn i okresní úřad ve Žďáru. Obě instituce se podle vedení školy v celé záležitosti už dlouho angažují, o státní dotaci se zasazoval už bývalý přednosta Teplý.

Posudky hygieniků, které mělo ministerstvo při rozhodování také k dispozici, nutnost radikálního zákroku jen potvrzují. „Zásadní závadou je zatékání, vlhnutí zdiva a následný vznik plísní. Problematická jsou také prohnilá okna v objektu školy. Jsou to závady v údržbě stavby, které mají samozřejmě vliv na zdravotní stav uživatelů budovy,“ tlumočila ze zprávy hygieniků asistentka oddělení hygieny dětí a dorostu žďárské hygienické stanice Iva Zumrová.

Na nedostatky hodlá hygiena upozornit stavební úřad, který by měl pomoci nevyhovující situaci řešit. „Další opatření budou probíhat v součinnosti se stavebním úřadem,“ dodala ještě Zumrová.

Skutečnost, že o finanční výpomoc herálecké škole se zasazoval i okresní úřad, potvrdila vedoucí referátu školství Alena Lukášová. „Problematika se řešila loni na jaře, když ještě školský úřad nebyl součástí okresního úřadu. Ještě bývalý přednosta psal na ministerstvo financí dopis s žádostí o přidělení financí na opravu školy v Herálci. Byla to poměrně vysoká částka. Součástí dopisu bylo právě stanovisko hygieny, propočet finančních nákladů a doporučení náměstka ministra školství,“ uvedla Lukášová.

„Posudek z té doby poukazuje mimo jiné na problematické vytápění a četné stavební závady a navrhuje zateplení a opravu střechy. Vzhledem k tomu, že z vývoje počtu narozených dětí vyplývá, že škola nebude mít do budoucna problémy s naplněním, doporučil úřad tehdy realizaci záměru,“ doplnila Alena Lukášová ze žďárského okresního referátu školství.

Podle ředitelky školy Jany Štollové by bylo ideální, kdyby se opravy soustředily až do doby hlavních prázdnin. Pokud tedy peníze dojdou včas, může se všech devět tříd obou stupňů s celkem dvěma sty třemi žáky těšit, že ve škole začne být útul

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Čeští kriminalisté v Egyptě prověřují případ ubodané Češky

Vchod na pláž před hotelem Zahabia, kde došlo k útoku na turistky (14. července...

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu prověřují v Egyptě okolnosti červencového útoku na turisty...

Strany si rozdělily výbory. Po dvou povedou Piráti, SPD i komunisté

Poslanecká sněmovna má ve středu na programu důležitý bod. Zákonodárci budou...

Poprvé po volbách jednali u jednoho stolu zástupci všech devíti stran sněmovních stran. Sešli se na pozvání vítěze...

Babiš bude premiérem na Mikuláše, už má všechny kandidáty do vlády

Prezident Miloš Zeman a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na tiskové konferenci...

Andrej Babiš zřejmě bude premiérem 6. prosince, tedy na Mikuláše, a jeho vláda by mohla být jmenována 15. prosince....Najdete na iDNES.cz