Oprava bytu může skončit až u soudu

Praha - Opravy a rekonstrukce v bytech a domech jsou častým důvodem svárů mezi jejich majiteli a nájemníky. Obě strany však mají oporu v zákonu. Například Václav Valášek bydlí ve Vršovicích jako nájemník v domě soukromého majitele. A má s ním problémy. "Ukáže se tu tak dvakrát do roka. Za tu dobu si už stačil pořídit rodinné sídlo, jachtu a většinu času tráví u moře. Jeho dům, ve kterém bydlíme, chátrá, a když se v něm něco rozbije, musíme si to zaplatit sami. On tvrdí, že na to nemá," postěžoval si na situaci, se kterou si neví rady.
Případ Václava Valáška však není ojedinělý.

Spory mezi majiteli bytových domů, jimiž mohou být i obce, a jejich nájemníky o opravy patří k nejčastějším. Místo hádek a bezmocného lomení rukama by ve většině případů více pomohlo prolistovat si občanský zákoník.

"Například paragraf 692 říká, že pokud se nájemce sám nepostará o včasné provedení drobných oprav a údržby, má pronajímatel bytu právo provést je sám na své náklady a od nájemce poté požadovat jejich náhradu. Na takové provedené opravy ho ale musí předem upozornit," radí Milan Taraba, místopředseda Sdružení nájemníků ČR.

V praxi ovšem nastává tato situace zcela výjimečně, muselo by se jednat o takové opravy, které poškozují i ostatní nájemce v domě (například nadbytečný únik vody z neopravených kohoutků).

"Spíše přichází tato možnost do úvahy v době, kdy nájemce byt opouští a nechává ho ve stavu, který svědčí o tom, že jej třeba dlouho nevymaloval. Pak by pronajímatel mohl opravy provést na náklady nájemce," upozornil Taraba.

Domáhat se svých práv na pronajímateli bytu se však mohou i nájemníci. Paragraf 691 občanského zákoníku stanovuje pronajímateli povinnost odstranit takové závady v bytu i domě, které brání jejich řádnému užívání. Pokud tak neučiní, může nájemník po předchozím upozornění odstranit závady sám a požadovat po pronajímateli náhradu vynaložených peněz.

"Jestliže by pronajímatel dobrovolně nezaplatil nájemci to, co na opravu vynaložil, může nájemce podle paragrafu 580 občanského zákoníku provést takzvané započtení," uvedl Taraba.

V praxi to znamená, že takto vzniklý dluh si může nájemník kompenzovat například tím, že majiteli domu či bytu nezaplatí nájemné nebo další poplatky ve výši, které odpovídají ceně opravy.

Spor o provedení opravy může někdy skončit až u soudu. Ale většina právníků radí, aby žalobu podávali nájemníci pouze tehdy, když k opravě je nezbytné stavební povolení. V ostatních případech je praktičtější upozornit pronajímatele na potřebu opravy s tím, že pokud ji v určité lhůtě nezajistí, provede si ji nájemce na jeho náklad.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video