Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Oprava bytu může skončit až u soudu

  12:03aktualizováno  12:03
Praha - Opravy a rekonstrukce v bytech a domech jsou častým důvodem svárů mezi jejich majiteli a nájemníky. Obě strany však mají oporu v zákonu. Například Václav Valášek bydlí ve Vršovicích jako nájemník v domě soukromého majitele. A má s ním problémy. "Ukáže se tu tak dvakrát do roka. Za tu dobu si už stačil pořídit rodinné sídlo, jachtu a většinu času tráví u moře. Jeho dům, ve kterém bydlíme, chátrá, a když se v něm něco rozbije, musíme si to zaplatit sami. On tvrdí, že na to nemá," postěžoval si na situaci, se kterou si neví rady.
Případ Václava Valáška však není ojedinělý.

Spory mezi majiteli bytových domů, jimiž mohou být i obce, a jejich nájemníky o opravy patří k nejčastějším. Místo hádek a bezmocného lomení rukama by ve většině případů více pomohlo prolistovat si občanský zákoník.

"Například paragraf 692 říká, že pokud se nájemce sám nepostará o včasné provedení drobných oprav a údržby, má pronajímatel bytu právo provést je sám na své náklady a od nájemce poté požadovat jejich náhradu. Na takové provedené opravy ho ale musí předem upozornit," radí Milan Taraba, místopředseda Sdružení nájemníků ČR.

V praxi ovšem nastává tato situace zcela výjimečně, muselo by se jednat o takové opravy, které poškozují i ostatní nájemce v domě (například nadbytečný únik vody z neopravených kohoutků).

"Spíše přichází tato možnost do úvahy v době, kdy nájemce byt opouští a nechává ho ve stavu, který svědčí o tom, že jej třeba dlouho nevymaloval. Pak by pronajímatel mohl opravy provést na náklady nájemce," upozornil Taraba.

Domáhat se svých práv na pronajímateli bytu se však mohou i nájemníci. Paragraf 691 občanského zákoníku stanovuje pronajímateli povinnost odstranit takové závady v bytu i domě, které brání jejich řádnému užívání. Pokud tak neučiní, může nájemník po předchozím upozornění odstranit závady sám a požadovat po pronajímateli náhradu vynaložených peněz.

"Jestliže by pronajímatel dobrovolně nezaplatil nájemci to, co na opravu vynaložil, může nájemce podle paragrafu 580 občanského zákoníku provést takzvané započtení," uvedl Taraba.

V praxi to znamená, že takto vzniklý dluh si může nájemník kompenzovat například tím, že majiteli domu či bytu nezaplatí nájemné nebo další poplatky ve výši, které odpovídají ceně opravy.

Spor o provedení opravy může někdy skončit až u soudu. Ale většina právníků radí, aby žalobu podávali nájemníci pouze tehdy, když k opravě je nezbytné stavební povolení. V ostatních případech je praktičtější upozornit pronajímatele na potřebu opravy s tím, že pokud ji v určité lhůtě nezajistí, provede si ji nájemce na jeho náklad.
Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Okamura i Filip ve vedení Sněmovny, Fiala ne. Podle ODS „nepolíbil prsten“

Předseda Úsvitu Tomio Okamura a šéf komunistů Vojtěch Filip a Martin Pecina...

Jan Hamáček z ČSSD, lídr komunistů Vojtěch Filip, poslanec Pirátů Vojtěch Pikal a šéf SPD Tomio Okamura byli zvoleni...Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...Další z rubriky

Vydání údajného ruského hackera do USA je možné, potvrdil vrchní soud

Rusky Hacker

Pražský vrchní soud v pátek potvrdil přípustnost vydání Rusa Jevgenije Nikulina do Spojených států. USA muže viní z...

Stropnického náměstek se pral s vojenským policistou. Skončili v nemocnici

(ilustrační snímek)

Vojenská policie se zabývá neobvyklou rvačkou mezi náměstkem ministra obrany Pavlem Beranem a vojenským policistou....

Migrující los u Olomouce konečně překonal dálnice a zamířil k Libavé

Jeden ze snímků losa, který se nyní pohybuje západně od Olomouce.

Tříletému samci losa evropského, který v říjnu při migrování z východních Čech dorazil na Olomoucko, se podle informací...Najdete na iDNES.cz