Oprať ODS převzal Mirek Topolánek

  16:58aktualizováno  16:58
Šestačtyřicetiletý Mirek Topolánek střídá Václava Klause ve funkci předsedy ODS. Ve druhém kole mu dalo hlas 179 z 353 delegátů stranického kongresu ve Františkových Lázních. Topolánek, který byl považován za kandidáta nejméně přijatelného pro Klause, porazil o jedenáct hlasů favorizovaného Petra Nečase. Prvním místopředsedou se stal Jan Zahradil, místopředsedy Petr Nečas, Miroslava Němcová a Petr Bendl. Václav Klaus byl jmenován čestným předsedou ODS.

Post prvního místopředsedy získal Jan Zahradil, který ve druhém kole opět jen velmi malým rozdílem porazil Petra Nečase. Dalším kandidátem byl Ivan Langer, kterého vyprovodil nejvlažnější potlesk a nejmenší počet hlasů. Vlastimil Tlustý a Martin Říman se vzdali kandidatury ve prospěch Petra Nečase.

Volba místopředsedů se natáhla
O tři místopředsednické židle se ucházelo jedenáct kandidátů. Čerstvě zvolený předseda Topolánek sdělil plénu, že v žádném případě nechce nikoho ovlivňovat, ale jedním dechem dodal, že by kromě Jana Zahradila měl rád ve vedení také Petra Nečase.

Nečas postoupil s největším počtem hlasů do druhého kola, kde byl přesvědčivě zvolen. O zbývající dvě židle se utkali Petr Bendl, Miroslava Němcová a Martin Říman. Funkci v nejvyšším vedení strany nakonec nezískal exministr Říman. Post místopředsedy neobhájil Ivan Langer.

Závěr kongresu provází únava
Na závěr třídenního kongresu jednají delegáti o usneseních. ODS mimo jiné konstatovala, že podmínky vstupu České republiky do EU vyjednané současnou a minulou vládou jsou pro zemi nedůstojné a ponižující.

Na přítomných se už projevuje únava a roztěkanost. Předsedající je často napomíná, aby se při hlasování ztišili a neopouštěli sál. Informuje je také o počasí a stavu silnic, po nichž se budou po společné večeři vracet.

DÁLE ČTĚTE

Projev Václava Klause

Sobotní události kongresu

Páteční události kongresu

Volby předsedy byly vyrovnané
Místopředseda Senátu Topolánek získal ve druhém kole 179 hlasů, zatímco Petr Nečas jen o jedenáct méně. Šest z 353 hlasů bylo neplatných. Zklamání z výsledku nijak neskrýval Václav Klaus.

Klaus považuje svého nástupce nikoliv za názorově, ale typově odlišného člověka. "Problém nevidím v Mirkovi Topolánkovi, jistý problém je v tom, že někteří ho vystrkali do této funkce s očekáváními, která nejsou očekáváními Mirka Topolánka. Ale já si myslím, že on si je toho velmi dobře vědom," řekl Klaus novinářům.

Také Topolánek soudí, že má s Klausem shodné či velmi blízké názory a liší se hlavně svou povahou. Je znám bodrostí a občasnými silnými výroky. V minulosti například uvedl, že Klaus byl alergický na jeho hlučný smích. "Jsem střízlivější než Mirek Topolánek," poznamenal Klaus.

Topolánek ihned po svém zvolení poděkoval těm, kteří volili jeho i jeho protikandidáta Nečase. Řekl, že s Klausem měl v minulosti problémy, označil se ale za jeho nejloajálnějšího spolupracovníka.

Vzápětí nechal hlasovat o tom, aby 13. kongres ODS jmenoval Václava Klause čestným předsedou strany. Delegáti jednomyslně souhlasili a rozhodnutí přivítali vstoje skandovaným potleskem.

V prvním kole voleb předsedy hlasovalo 352 zaregistrovaných účastníků. Petru Nečasovi odevzdali 116 hlasů, Mirkovi Topolánkovi 109 hlasů. Třetího Jana Zahradila vyřadily 103 hlasy ze hry.

Miroslava Němcová přesvědčila jen 17 kandidátů, ani na jednom z lístků nebylo zakroužkované jméno lékaře Jindřicha Novohradského, který kandidoval na poslední chvíli.

Klaus kandidaturu opět odmítl
Jihočeský hejtman Jan Zahradník navrhl na funkci předsedy i Václava Klause, který se již dříve rozhodl post neobhajovat a soustředit se na prezidentské volby. Klaus poděkoval a kandidatury se vzdal.

"Budu se zájmem sledovat, jak si zvolíme toho nejlepšího z nás, který se stane novým předsedou ODS," prohlásil.

Kandidáti dopoledne v abecedním pořadí seznamovali delegáty se svými programovými vizemi. Topolánka krátce podpořila i jeho manželka Pavla. Jan Zahradil vyvracel domněnky, že by už snad o budoucím předsedovi rozhodla kuloární jednání.

Předchozí dva dny jednání provázelo napjaté očekávání, nervozita i určité obavy, jak si nejsilnější opoziční strana poradí s novou situací a zda se dokáže semknout pod novým lídrem. Letošní kongres se proto považuje za mezník v historii ODS.

Václav Klaus byl jmenován čestným předsedou ODS. Delegáti XIII. kongresu zvolili předsedou strany Mirka Topolánka. (15. prosince 2002)

Delegáti XIII. kongresu ODS zvolili předsedou strany Mirka Topolánka. Svého manžela podpořila i Pavla Topolánková. (15. prosince 2002)

Mirek Topolánek se raduje z vítězství a děkuje delegátům XIII. kongresu ODS, kteří ho zvolili předsedou strany. (15. prosince 2002)

Václav Klaus blahopřeje Mirkovi Topolánkovi ke zvolení předsedou ODS na kongresu ve Františkových Lázních. (15. prosince 2002)

Delegáti XIII. kongresu ODS zvolili prvním místopředsedou strany Jana Zahradila. (15. prosince 2002)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemanův lékař Halata zemřel během návštěvy v Číně, kde byl s prezidentem

Zeman zahrál čínskému prezidentovi na klavír

Během cesty prezidenta Miloše Zemana do Číny zemřel v úterý lékař Petr Halata, který byl součástí delegace hlavy státu....

Nevěděl jsem vůbec, co podepisuji, řekl Babišův syn ke kauze Čapí hnízdo

Farma Čapí Hnízdo u Olbramovic na Benešovsku

Syn premiéra Andreje Babiše tvrdí, že ho spolupracovníci jeho otce kvůli kauze Čapí hnízdo drželi na Krymu. V reportáži...

Otec lže, chci vypovídat, říká Babiš mladší. Premiér dál mluví o kampani

Andrej Babiš zveřejnil na svém facebookovém profilu fotky syna Andreje, mají ho...

Babišův syn Andrej napsal v e-mailu pro Seznam Zprávy, že si přeje být telefonicky v kontaktu s českou policií...

Babiš: Jde o odporný útok na moje děti. Cílem je destabilizovat Česko

Premiér Andrej Babiš při debatě k 100 letům od konce první světové války v...

Český premiér Andrej Babiš se ostře ohradil proti reportáži serveru Seznam Zprávy o údajném únosu jeho syna. Z...

Je nás pět až deset procent, řekla Šlechtová k manželství gayů a leseb

Exministryně obrany Karla Šlechtová

Páry homosexuálů se dočkaly. Ve Sněmovně začal souboj o to, zda i gayové a lesby budou moci uzavřít manželství. Zatím...

Další z rubriky

Do Prahy přijíždí maďarský ministr zahraničí. Čekají ho jednání i konference

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjartó (13. listopadu 2018)

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjartó přijíždí na návštěvu Česka. Spolu s šéfem české diplomacie Tomášem Petříčkem...

Zeman jednal s Hamáčkem a Faltýnkem, prezident nevidí důvod k demisi vlády

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Na Hrad za prezidentem Milošem Zemanem zamířil předseda ČSSD Jan Hamáček, jehož strana váhá, zda zůstane ve vládě s...

Demisi, demisi, znělo Václavským náměstím. Lidé volali po konci Babiše

Demonstrace za demisi premiéra Andreje Babiše na Václavském náměstí v Praze.

Na Václavském náměstí v Praze se konala demonstrace požadující odstoupení premiéra Andreje Babiše z funkce. Na místě se...

Najdete na iDNES.cz