Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Oprať ODS převzal Mirek Topolánek

  16:58aktualizováno  16:58
Šestačtyřicetiletý Mirek Topolánek střídá Václava Klause ve funkci předsedy ODS. Ve druhém kole mu dalo hlas 179 z 353 delegátů stranického kongresu ve Františkových Lázních. Topolánek, který byl považován za kandidáta nejméně přijatelného pro Klause, porazil o jedenáct hlasů favorizovaného Petra Nečase. Prvním místopředsedou se stal Jan Zahradil, místopředsedy Petr Nečas, Miroslava Němcová a Petr Bendl. Václav Klaus byl jmenován čestným předsedou ODS.

Post prvního místopředsedy získal Jan Zahradil, který ve druhém kole opět jen velmi malým rozdílem porazil Petra Nečase. Dalším kandidátem byl Ivan Langer, kterého vyprovodil nejvlažnější potlesk a nejmenší počet hlasů. Vlastimil Tlustý a Martin Říman se vzdali kandidatury ve prospěch Petra Nečase.

Volba místopředsedů se natáhla
O tři místopředsednické židle se ucházelo jedenáct kandidátů. Čerstvě zvolený předseda Topolánek sdělil plénu, že v žádném případě nechce nikoho ovlivňovat, ale jedním dechem dodal, že by kromě Jana Zahradila měl rád ve vedení také Petra Nečase.

Nečas postoupil s největším počtem hlasů do druhého kola, kde byl přesvědčivě zvolen. O zbývající dvě židle se utkali Petr Bendl, Miroslava Němcová a Martin Říman. Funkci v nejvyšším vedení strany nakonec nezískal exministr Říman. Post místopředsedy neobhájil Ivan Langer.

Závěr kongresu provází únava
Na závěr třídenního kongresu jednají delegáti o usneseních. ODS mimo jiné konstatovala, že podmínky vstupu České republiky do EU vyjednané současnou a minulou vládou jsou pro zemi nedůstojné a ponižující.

Na přítomných se už projevuje únava a roztěkanost. Předsedající je často napomíná, aby se při hlasování ztišili a neopouštěli sál. Informuje je také o počasí a stavu silnic, po nichž se budou po společné večeři vracet.

DÁLE ČTĚTE

Projev Václava Klause

Sobotní události kongresu

Páteční události kongresu

Volby předsedy byly vyrovnané
Místopředseda Senátu Topolánek získal ve druhém kole 179 hlasů, zatímco Petr Nečas jen o jedenáct méně. Šest z 353 hlasů bylo neplatných. Zklamání z výsledku nijak neskrýval Václav Klaus.

Klaus považuje svého nástupce nikoliv za názorově, ale typově odlišného člověka. "Problém nevidím v Mirkovi Topolánkovi, jistý problém je v tom, že někteří ho vystrkali do této funkce s očekáváními, která nejsou očekáváními Mirka Topolánka. Ale já si myslím, že on si je toho velmi dobře vědom," řekl Klaus novinářům.

Také Topolánek soudí, že má s Klausem shodné či velmi blízké názory a liší se hlavně svou povahou. Je znám bodrostí a občasnými silnými výroky. V minulosti například uvedl, že Klaus byl alergický na jeho hlučný smích. "Jsem střízlivější než Mirek Topolánek," poznamenal Klaus.

Topolánek ihned po svém zvolení poděkoval těm, kteří volili jeho i jeho protikandidáta Nečase. Řekl, že s Klausem měl v minulosti problémy, označil se ale za jeho nejloajálnějšího spolupracovníka.

Vzápětí nechal hlasovat o tom, aby 13. kongres ODS jmenoval Václava Klause čestným předsedou strany. Delegáti jednomyslně souhlasili a rozhodnutí přivítali vstoje skandovaným potleskem.

V prvním kole voleb předsedy hlasovalo 352 zaregistrovaných účastníků. Petru Nečasovi odevzdali 116 hlasů, Mirkovi Topolánkovi 109 hlasů. Třetího Jana Zahradila vyřadily 103 hlasy ze hry.

Miroslava Němcová přesvědčila jen 17 kandidátů, ani na jednom z lístků nebylo zakroužkované jméno lékaře Jindřicha Novohradského, který kandidoval na poslední chvíli.

Klaus kandidaturu opět odmítl
Jihočeský hejtman Jan Zahradník navrhl na funkci předsedy i Václava Klause, který se již dříve rozhodl post neobhajovat a soustředit se na prezidentské volby. Klaus poděkoval a kandidatury se vzdal.

"Budu se zájmem sledovat, jak si zvolíme toho nejlepšího z nás, který se stane novým předsedou ODS," prohlásil.

Kandidáti dopoledne v abecedním pořadí seznamovali delegáty se svými programovými vizemi. Topolánka krátce podpořila i jeho manželka Pavla. Jan Zahradil vyvracel domněnky, že by už snad o budoucím předsedovi rozhodla kuloární jednání.

Předchozí dva dny jednání provázelo napjaté očekávání, nervozita i určité obavy, jak si nejsilnější opoziční strana poradí s novou situací a zda se dokáže semknout pod novým lídrem. Letošní kongres se proto považuje za mezník v historii ODS.

Václav Klaus byl jmenován čestným předsedou ODS. Delegáti XIII. kongresu zvolili předsedou strany Mirka Topolánka. (15. prosince 2002)

Delegáti XIII. kongresu ODS zvolili předsedou strany Mirka Topolánka. Svého manžela podpořila i Pavla Topolánková. (15. prosince 2002)

Mirek Topolánek se raduje z vítězství a děkuje delegátům XIII. kongresu ODS, kteří ho zvolili předsedou strany. (15. prosince 2002)

Václav Klaus blahopřeje Mirkovi Topolánkovi ke zvolení předsedou ODS na kongresu ve Františkových Lázních. (15. prosince 2002)

Delegáti XIII. kongresu ODS zvolili prvním místopředsedou strany Jana Zahradila. (15. prosince 2002)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

Ve věku 39 let zemřel veterán Mevald vyznamenaný za službu v Afghánistánu

Prezident Miloš Zeman a český voják Jaroslav Mevald při slavnostním udílení...

Ve věku 39 let zemřel v pátek náhle český veterán Jaroslav Mevald zraněný v roce 2014 v Afghánistánu. Za hrdinství,...U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Dopravní podnik testuje gumové bodáky, mají zastavit přebíhače kolejí

Na tramvajové zastávce v Braníku dopravní podnik testuje zábrany v kolejišti...

Pražský dopravní podnik zkouší na jedné z tramvajových zastávek v Braníku gumové zábrany ve tvaru malých bodáků. Mají...

ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Další z rubriky

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová zůstane i poslankyní

Hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová.

Jana Vildumetzová z hnutí ANO se rozhodla, že si ponechá poslanecký mandát a zároveň zůstane hejtmankou Karlovarského...

Vinaři dostali statisícové pokuty, nedovoleně vypouštěli odpadní vody

Vypouštění odpadních vod ve Vinařství Kovacs.

Kontroloři z České inspekce životního prostředí (ČIŽP) se v posledních dvou letech zaměřili na vinaře z Břeclavska a...

Kandidátka do Senátu za Trutnovsko Řezníčková čelí obžalobě za pomluvu

Iva Řezníčková z nemocnice v Trutnově zastupovala zdravotní sestry při...

Trutnovské státní zastupitelství podalo obžalobu na Ivu Řezníčkovou, která kandiduje za KSČM do Senátu na Trutnovsku....Najdete na iDNES.cz