Šlechtová naštvala opozici řečí o zimě a vulgaritě. Nelituji toho, říká

  15:15aktualizováno  15:15
Ještě neutichl rozruch kolem ministra Martina Stropnického kvůli jeho roli v seriálu Kriminálka Anděl a opozice už má další vládní cíl: ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou a její stížnost na zimu, vulgarismy a nedostatek respektu ve Sněmovně. Ministryně Šlechtová si za svými slovy stojí.

Ministryně Karla Šlechtová promítla do svého vystoupení i svou dosavadní krátkou zkušenost z toho, jak to ve Sněmovně chodí. A opozice se zlobila. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Zákonodárce opozičních stran TOP 09 a ODS podnítilo k ostrým reakcím vystoupení, které ve středu ve Sněmovně Karla Šlechtová pronesla jako první sněmovní projev v ministerské funkci. Promítla do něj i svou dosavadní krátkou zkušenost z toho, jak to ve Sněmovně chodí.

V úvodu vystoupení k novele zákona o podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu poznamenala, že je jí ve Sněmovně zima, že se domnívala, že zákonodárci pracují se vzájemným respektem a bez vulgarit a litovala, že při předešlém projednávání zákona o státním rozpočtu „nepromluvila žádná žena“. Pak se obsáhle věnovala „své“ novele (její projev najdete zde).

Její úvodní odbočka nebyla v kontextu sněmovních projevů ničím výjimečným, poslanci ostatně svého času řešili například okousaného gumového medvídka na řečništi. Přesto úvod, který Šlechtová přednesla, zaujal opoziční poslance nejvíc. Do tvrdé kritiky se pustil šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Doslova prohlásil, že jí vůbec neporozuměl a že to pro něj byla neuvěřitelná slova (přepis zde).

Za svými slovy si stojím,

řekla ministryně pro iDNES.cz

Ministryně Karla Šlechtová na čtvrteční dotaz iDNES.cz uvedla, že svých slov nelituje a vyjádřila by se naprosto stejně. Dodala, že se stále domnívá, že by pro Sněmovnu mohlo být užitečné vyslechnout krátký názor „nováčka“.

„Mé vyjádření nesměřovalo pouze ke státnímu rozpočtu, ale celkově ke komunikaci mezi poslanci navzájem. Očekávala bych prostě věcnější diskuzi. Mrzí mě, že někteří poslanci nejspíše vnímali mé vyjádření jako útok. Potěšilo mě ale, že v kuloárech mě oslovili poslanci ze všech stran a vyjádřili mi podporu,“ uvedla Šlechtová pro iDNES.cz s dovětkem, že jí kvůli tomu i stoupenci píšou e-maily.

Na Stanjurovu poznámku, že v diskusi o rozpočtu dvě ženy vystoupily, pro iDNES.cz opáčila, že „výstupy některých poslanců, které se týkaly tématu pohlaví, byly opravdu zbytečné, o tom můj vstup skutečně nebyl“.

„To je tady poprvé, kdo tu rozděluje poslance podle pohlaví,“ řekl také Stanjura s tím, že není pravda, že by v rozpravě k rozpočtu nevystoupily žádné ženy. (Dle stenozáznamu k rozpočtu hovořily poslankyně Jitka Chalánková a Olga Havlová, pozn. red.)

Přidal se k němu sociální demokrat Václav Votava, který Šlechtové vzkázal, že názory oponentů se mu nemusí líbit, ale mají na ně právo, Martin Novotný z ODS, který dal ministryni sám sebe za příklad s tím, že on ve Sněmovně „nezačal 150x denně vystupovat jako mistr světa“ a František Laudát z TOP 09 ji vyzval, ať „sedne na zem a začne se chovat normálně“.

Bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová pak dodala, že Šlechtová v rozpravě o rozpočtu mohla a měla vystoupit.

Šlechtová si pak ještě vzala slovo a uvedla, že ji naopak „překvapuje, že jste neuvítali, že někdo, kdo je tady opravdu nový, se dokáže vyjádřit nahlas bez nějaké bolesti a s odvahou“. Dodala, že svůj úvodní postoj sdělila jako občan, a pokud to Sněmovna není schopna respektovat a akceptovat, že ji to trochu mrzí. „Nicméně jsem se poučila. Odteď se budu chovat jako všichni poslanci, budu se chovat jako ministr a tímto způsobem budeme nadále komunikovat. Považuji svoje jednání a svůj úvod celkem za korektní vůči vám všem a chápu i vaše připomínky,“ řekla ministryně.

Vadí vám vyjádření ministryně Šlechtové ve Sněmovně?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 26. října 2014. Anketa je uzavřena.

NE 7620
ANO 1528

Tím ale Stanjuru znovu přiměla k reakci. „Vy se jako omluvíte, ale současně nás pozurážíte znovu. Já takovou omluvu nepřijímám,“ prohlásil.

Nakonec zaúřadoval šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Poslankyně a poslanci TOP 09 se cítí do té míry uraženi bezprecedentním vystoupením paní ministryně, že si vezmeme přestávku v délce jedné hodiny a budeme diskutovat, jak se k jejímu vystoupení postavíme,“ prohlásil. Což vzhledem k pokročilé době ukončilo jednací den, aniž by se plénum Sněmovny dozvědělo závěry TOP 09.

Druhý tvrdý útok v jednom týdnu

„Přestřelka“ mezi ministryní Šlechtovou a poslanci zejména z řad ODS nebyla tento týden prvním viditelným sporem mezi členem vlády za hnutí ANO a zástupci opozice. Poslankyně ODS Jana Černochová totiž počátkem týdne vyčetla ministrovi obrany Martinu Stropnickému, že znevážil pověst českých vojáků v Afghánistánu.

Prohřešku se podle Černochové Stropnický dopustil tím, že v roli policisty Tomečka v seriálu televize Nova Kriminálka Anděl řekl, že je mu „mezinárodní pověst nebo rotace mise v Afghánistánu naprosto ukradená.“ (více zde) Námětem dílu byly ilegální aktivity vojáků podílejících se na obchodu s opiem.

Poslanci ODS a TOP 09 se ve Sněmovně pokusili prosadit, aby se ministr obrany vojákům omluvil, pro což nezískali dostatek hlasů. Stropnický poté vojákům vzkázal, že je mu líto, pokud se vyznění dílu seriálu někoho z nich dotklo. Zdůraznil, že seriál je fikcí, že ve skutečnosti jejich práci mnohokrát veřejně ocenil a že se pro ni snaží zajistit dobré podmínky.

Mimochodem, i v případě ministra Stropnického, tak jako o dva dny později u ministryně Šlechtové, nechyběl mezi kritiky zástupce sociální demokracie, tedy vládního partnera ANO. Stropnického totiž za vyjádření v rámci role zkritizoval předseda Sněmovny Jan Hamáček.

V anketě iDNES.cz výrazná většina čtenářů (poměr šest a půl hlasu ku jednomu) uvedla, že jim nevadí, že ministr v seriálu hraje. Televize Nova před časem uvedla, že ministr natáčí jen o nedělích, aby to neomezilo jeho práci ve vládě.

.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Meteorologové varovali před extrémní ledovkou, lidé by neměli vycházet

Ledovka v Zašovicích poslední listopadový víkend

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zvýšil riziko ledovky na extrémní. Týká se to části krajů Pardubického,...

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Další z rubriky

Stíhaný šéf Lán platí miliony podezřelým firmám s adresou v jednom domě

Prezident republiky Miloš Zeman se zúčastnil 19. listopadu na zámku v Lánech...

Stíhaný šéf lánské obory Miloš Balák, jehož do funkce dosadil prezidentův kancléř Vratislav Mynář, v posledních letech...

OBRAZEM: Majitel kožešinové farmy vybil poslední norky. Zvažuje soud

Největší kožešinová farma v Česku končí. V tomto týdnu zde zkožkovali poslední...

Největší kožešinová farma v Česku končí. V tomto týdnu zde zkožkovali poslední várku norků. Majitel je zachladil,...

Havel snídal a Husák čekal. Před 30 lety chartisté prvně okusili svobodu

François Mitterrand (čtvrtý zleva) vedle Václava Havla

Dnes už si nikdo nepamatuje, co se před třiceti lety při snídani s francouzským prezidentem Mitterrandem v Praze na...

Najdete na iDNES.cz