Otravy alkoholem zaujaly opoziční poslance. Expremiér Jiří Paroubek kritizoval policii i ministerstvo zdravotnictví za to, že podle něj selhaly.

Otravy alkoholem zaujaly opoziční poslance. Expremiér Jiří Paroubek kritizoval policii i ministerstvo zdravotnictví za to, že podle něj selhaly. | foto: Petr Topič, MAFRA

Otrava metanolem zasáhla i Sněmovnu. Poslanci chtěli zprávu od vlády

  • 397
Už více než dvacet obětí otravy metanolem v pančovaném alkoholu se stává měsíc před krajskými a senátními volbami tématem boje o hlasy voličů. Opoziční strany ve Sněmovně požadovaly zprávu od ministra zdravotnictví Leoše Hegera a financí Miroslava Kalouska, co hodlá dál vláda dělat, aby otravy nepokračovaly.

"Požadujeme zařazení nového mimořádného bodu schůze Sněmovny a zprávu od ministra zdravotnictví i financí, jaká opatření vláda přijme," řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podobnou zprávu chtěli i komunisté a Věci veřejné. Ale vládní koalice byla proti.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger zatím kvůli narůstajícímu počtu obětí otrav vyhlásil dočasnou prohibici na prodej tvrdého alkoholu, který má více než dvacet procent (více o tom najdete zde). Policisté se snaží dostat na stopu tomu, kde je původ základní suroviny pro výrobu smrtícího alkoholu.

Heger bude o situaci okolo otrav metanolem informovat poslance pouze na mimořádném jednání zdravotního Sněmovny ve středu ráno. "Jednání Sněmovny kvůli tomu začne o hodinu později, aby byl dostatečný prostor k projednání tématu na ranním jednání výboru," uvedl šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura.

Paroubek: Ilegální distribuce by měla být trestným činem

Předseda národních socialistů Jiří Paroubek řekl, že on by úplně zakázal dovoz metanolu, který může za otravy tvrdým alkoholem. Naopak by zavedl registrační pokladny, aby hospodští neprodávali něco, co není na dodacím listu. "Ilegální distribuce alkoholu by měla být překvalifikována na trestný čin," navrhuje Paroubek.

Zvýšil by také počet kontrolorů zemědělské a potravinářské inspekce. "Na ministerstvu zemědělství byly škrty a inspektorů je tak už jenom 215," kritizoval vládu bývalý premiér Paroubek.

Okamžitě by podle něj měla vzniknout vládní komise složená z odborníků, kteří by našli skutečně efektivní řešení. Momentální úplná prohibice na tvrdý alkohol totiž podle něj jenom pomáhá černému trhu.

Selhala policie, ministerstvo zdravotnictví i bezpečnostní služby, tvrdí Paroubek

Také Paroubek žádal zařazení mimořádného bodu, který by se týkal řešení distribuce nelegálního alkoholu. "Konkrétní problém je, že zřejmě čtvrtina výroby alkoholu v naší zemi probíhá nelegálním způsobem a bezpečnostní službu to nezajímá," řekl Paroubek. Selhala podle něj policie i ministerstvo zdravotnictví.

Kvůli otravám alkoholem vládu kritizovali i komunisté. "Příčinou je dlouhodobé podceňování situace ze strany státu," řekl předseda komunistických poslanců Pavel Kováčik. "Je třeba posílit kontrolní funkce státu. Kontrola má začít už při výrobě. V oblasti distribuce je třeba se bavit o tom, že na distribuci alkoholu budou muset být licence a že kolky na alkohol by měly mít ochranné prvky," prohlásil šéf poslanců KSČM.

Jeho strana se přiklání ke stanovení minimální ceny jednotlivého tvrdého alkoholu a naopak maximální velikosti balení, v němž by se v budoucnu směl alkohol prodávat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video