Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Opozice: Fencl by měl odstoupit

  0:01aktualizováno  0:01
Ministr zemědělství Jan Fencl se svými kontakty s agenty Státní bezpečnosti podle opozičních politiků zdiskreditoval a měl by proto z vlády odejít. Fencl však pro odstoupení nevidí důvod. Fenclovu demisi žádá řada opozičních politiků poté, co na něj v minulých dnech vyšlo najevo, že poskytoval před listopadem 1989 informace komunistické Státní bezpečnosti. Fencl však odstoupit nehodlá a příslušníkům prý nevyzradil nic, co by mohlo někoho poškodit.

Tvrdí, že se ho někdo snaží zdiskreditovat a že jeho svazek StB byl zřejmě ukraden a zneužit "podnikatelskými kruhy". Svého ministra se zastává i premiér Miloš Zeman. Podle něj jde o cílenou diskreditační kampaň. "Obávám se, že kampaň proti ministru Fenclovi je vedena novinářskými prostitutkami," řekl v pondělí Zeman.

Podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody by však měl Fencl odstoupit, protože s StB spolupracoval. "Moje pravidlo říká, že každý, kdo přistoupil na to, že se scházel s příslušníky StB, například v kavárně, s nimi fakticky spolupracoval," uvedl Svoboda.

Stejný názor má i předsedkyně Unie svobody Hana Marvanová. "Odstoupit by rozhodně měl. Mohu přistoupit na něčí vysvětlování jak to bylo, ale politicky je ten člověk vydíratelný," míní Marvanová. K demisi vyzval Fencla také poslanec a stínový ministr zemědělství za ODS Miloslav Kučera.

Fencl připouští, že za minulého režimu po návratech ze zahraničních cest byl vyslýchán policisty a že podepsal, že bude o výslechu mlčet.

"Měl by se vzdát své funkce, ačkoliv je zřejmé, že nepodepsal vázací akt, tedy že se nestal agentem StB, tak vědomě poskytoval určité informace, jak sám i přiznává, byť se jistě snažil, aby nikomu pokud možno neublížil," říká lídr Čtyřkoalice Karel Kühnl.

Naopak předseda poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka je přesvědčen, že žádný důvod k ministrově odstoupení neexistuje. "Mně stačí jeho vysvětlení a já další pochybnosti v této záležitosti nemám".

Hana Marvanová, předsedkyně US:
"Ministr Fencl by rozhodně měl odstoupit. Mohu přistoupit na něčí vysvětlování, jak to bylo, ale politicky je ten člověk vydíratelný. A já jsem zastáncem toho, že právě kvůli té vydíratelnosti by lidé, kteří spolupracovali s StB, neměli být ve veřejných funkcích."

Miloš Zeman, předseda vlády:
"Nesnáším antikomunistické hysteriky, kteří začali bojovat proti komunismu teprve tehdy, když komunismus padl. Nesnáším novinářské i jiné prostitutky. A obávám se, že kampaň proti ministru Fenclovi je vedena právě novinářskými prostitutkami."

Cyril Svoboda, předseda KDU-ČSL:
"Ministr Fencl by měl odstoupit i z jiných důvodů. Ale spolupracoval, protože moje pravidlo říká, že každý, kdo přistoupil na to, že se někde scházel s příslušníky StB, například v kavárně, s nimi fakticky spolupracoval."°

Bohuslav Sobotka, šéf poslanců ČSSD:
"Pan ministr ty věci minulý týden na tiskové konferenci uvedl na pravou míru a já to jeho vysvětlení považuji za dostatečné."

Ivan Langer, místopředseda ODS:
"Pouze pan ministr může vědět, jestli svými výpověďmi ublížil, nebo ne. Jestli je pravdou, že má negativní lustrační osvědčení, a přesto byl v kontaktu s StB, je to v souladu se zákonem. Znám spoustu podobných lidí, kteří se pohybují ve vrcholné politice. Teď je pozdě bycha honit. Bude na voličích ČSSD, jestli je pro ně pan Fencl osobou způsobilou." 

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Smrt přijela výtahem. Vrah zaskočil policisty, jednoho zastřelil

Petr Chromek zavraždil 23. dubna 1998 v Táboritské ulici v Praze policistu a...

Na ten den před dvaceti lety Martina Linhartová nikdy nezapomene. 23. dubna 1998 zavraždil Petr Chromek v Táboritské...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Další z rubriky

Poslední přání kardinála Josefa Berana se splnilo. Byl pohřben v Česku

V katedrále sv. Víta ukládali rakev s ostatky kardinála Josefa Berana do nově...

V katedrále svatého Víta na Pražském hradě se odehrála mimořádná událost. Rakev s ostatky kardinála Josefa Berana byla...

Policisté na letišti zadrželi cizince, podezírají je z napadení číšníka

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Policisté na pražském letišti Václava Havla zadrželi skupinu sedmi cizinců, kteří jsou podezřelí z toho, že v sobotu...

Brutální útok na ochranku, další královské miminko a Rodenův úspěch u soudu

Skupina mladíků zmlátila dva pracovníky ochranky

Sledujte Zprávy iDNES.tv, mimo jiné vám ukážeme útok výrostků na ochranku obchodního centra, řekneme, že britská...

Najdete na iDNES.cz