Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Opočenský dostal tři roky za zneužívání

  12:22aktualizováno  12:22
Pavel Opočenský dostal za zneužití nezletilých dívek 3 roky vězení. Obvodní soud pro Prahu 2 tak potvrdil svůj předchozí rozsudek. Sochař podle verdiktu obtěžoval doma mladé Romky, s jednou dokonce souložil. Stráž přivedla Opočenského z vazby, kde je už měsíc. S přítelkyní čelí i dalšímu obvinění.

Státní zástupce Kamil Švec se na místě odvolal. "Nesouhlasím s výší trestu. Požaduji minimálně čtyřletý trest," řekl na chodbě novinářům.

Obhájce Tomáš Kaiser, který pro Opočenského žádal podmínku, si vzal čas na rozmyšlenou kvůli sochařově špatném psychickém stavu.

Případ v každém případě znovu projedná odvolací soud.

Opočenský vyšel ze soudní síně i se svou jednadvacetiletou přítelkyní Julií. Kolem hloučku novinářů prošli bez jediného slova.

"Propadá určitě skepsi, beznaději a i to může být moment, proč nechtěl na celou věc bezprostředně reagovat," vysvětlil Kaiser.

"Tři roky jsou dostatečný trest pro tento stupeň společenské nebezpečnosti," odůvodnil pro iDNES svůj verdikt soudce Ondřej Havlín.

Opočenský nechtěl v soudní síni veřejnost
Obžalovaný během procesu žádal soudce, aby ze soudní síně vyloučil veřejnost. Předseda senátu to ale odmítl.

PŘÍPAD OPOČENSKÝ

Policie odhalila další hříchy Opočenského

on-line rozhovor se sochařem

Dívky mluvily o hrátkách s Opočenským

glosa M. Komárka: Perverzní chlap

"Nebyl k tomu důvod. Účast veřejnosti přispívá k demokratičnosti procesu," řekl iDNES Havlín.

"K ohrožení mravnosti nemohlo v soudní síni dojít, protože svědkyním je nyní už víc než 15 let a už byly v této věci slyšeny. Nikdo nezletilý se soudu nezůčastnil," dodal pro iDNES soudce.

Sochařův obhájce se v závěrečné řeči soudce ptal, čím byly dívky poškozené. "Dívky nebyly poškozeny jednáním obžalovaného, ale pozdějšími policejními výslechy a tím, jak musely chodit vypovídat k soudu," prohlásil Kaiser.

Sochař: Nedokázal jsem říci dost
Opočenský se před soudem hájil tím, že nemohl mladým dívkám odolat. "Vím, že mám pro ně slabost, ale nedokázal jsem říci dost, když ke mě samy chodily několikrát týdně," prohlásil před soudem.

Zároveň výpověděl, že se domníval, že všem dívkám bylo jen něco málo pod patnáct let. Podle soudu však chodilo k sochaři několik jedenáctiletých dívek a dokonce i jedna osmiletá.

Před soudem vypovídala i Jana Slanařová, které bylo v době návštěv u Opočenského čtrnáct let. Ta pro něj také později požádala o prezidentskou milost. "Je to nejlepší člověk, jakého znám," prohlásila.

Soud trvá už tři roky
Obvodní soud se případem zabýval už podruhé. Poprvé sochaře poslal do vězení na tři roky za to, že dívky vedl svým chováním k zahálčivému a nemravnému způsobu života. Pražský městský soud ale kvůli procesním chybám rozsudek zrušil.

Druhé kolo procesu začalo u Obvodního soudu pro Prahu 2 před měsícem. Soudce chtěl vynést rozsudek už v půlce července.

Sochař, kterého stráž přivedla z vazební věznice, ale přišel se zakrytou tváří a stěžoval si na silnou bolest zubů a útlum po lécích. Nedostavili se i někteří svědci. Soudce proto jednání odročil. - více o procesu zde

Další hříchy Opočenského
Policie v červnu pojala podezření, že bude sochař ovlivňovat svědky. "Podezření se potvrdilo. Policisté navíc zjistili, že dále páchá stejnou trestnou činnost," oznámila pražská policejní mluvčí Eva Miklíková.

Pavel Opočenský a jeho přítelkyně byli obviněni z dalšího trestného činu zneužívání nezletilých dívek a narušování jejich mravní výchovy. Podle policie volali nezletilým dívkám a popisovali své sexuální praktiky. Sochař přitom žádá prezidenta o milost. - více zde

"Na návrh státního zástupce byl pan Opočenský v přípravném řízení umístěn do vazby ve věznici na Pankráci," potrvrdila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 2 Monika Křikavová.

Podle státního zástupce totiž hrozí, že by sochař mohl ovlivňovat svědky nebo pokračovat v trestné činnosti.

Sochařův dobrodružný život
Osmačtyřicetiletý Opočenský je považován za významného českého sochaře. Od roku 1995 stojí na pražském náměstí Míru jeho pomník bratří Čapků. Po podpisu Charty 77 emigroval v roce 1979 z Československa.

Do povědomí veřejnosti se dostal po svém návratu v roce 1991. Při obraně lidí napadených skiny bodl nožem jednoho z útočníků, který na následky zranění zemřel. Soud ho nakonec zprostil obžaloby s tím, že postupoval v mezích nutné obrany.

Soud s Pavlem Opočenským obžalovaným ze zneužívání nezletilých dívek byl odročen na konec července. Sochař soudu řekl, že ho bolí zub. (15. července 2003)

Sochař Pavel Opočenský na chodbě Obvodního soudu pro Prahu 2. (30. července 2003)

Sochař Pavel Opočenský na chodbě Obvodního soudu pro Prahu 2. (30. července 2003)

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Myslivecký strážce musí být bezúhonný, odmítl ÚS zrušit část zákona

(Ilustrační snímek)

Ústavní soud odmítl zrušit část zákona o myslivosti, podle které člověk se škraloupem v trestním rejstříku nemá už...

Návrh otevřít znovu velké obchody o státních svátcích poslanci odmítli

(Ilustrační snímek)

Velké obchody s plochou nad 200 metrů čtverečních zůstanou dál při některých státních svátcích zavřené. Zrušení zákona,...

Pražský imám představoval méně přívětivou tvář islámu, říká arabista

Muslimský duchovní vůdce Sámer Shehadeh v sídle Islámské nadace v Praze v roce...

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu. Spolu s ním i jeho bratra Omara, který...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz