Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Opít se, zvracet, litovat, napsat to na Facebook

  0:01aktualizováno  0:01
Převážná většina dnešních mladistvých po dosažení "teen" let, kdy se začínají projevovat první znaky puberty, tíhne k tomu sladkému pocitu zapadání do davu a konformismu, že si teda "taky dají" ten zakázaný nápoj, který jim mnohdy ani nechutná.

Studenti čtou a píšou noviny

Tento text vznikl jako studentská práce. iDNES.cz neovlivňuje obsah těchto článků a není­ jejich autorem.

(Ilustrační snímek)

(Ilustrační snímek) | foto: koláž: Jiří Benák

Alkohol je, byl a pravděpodobně zůstane v určité míře zakázaným ovocem, které je samozřejmě tím pádem chutnější než prachobyčejná limonáda, právě proto, že je určitým rizikem ho v nezletilém věku pít. Ten člen skupiny, třídy nebo party, který tato rizika ignoruje, automaticky v očích mnohých stoupne v pomyslné společenské hierarchii svých vrstevníků.

(NE)ZBYTNÝ ALKOHOL

Co si myslíte o společenském tlaku na konzumaci alkoholu a o jeho nebezpečnosti za volantem, v práci i v běžném životě? Je hranice 18 let rozumná a reálná? Jak se má k alkoholu postavit soudný člověk?

Tím je jasné, že kdyby daná skupina nepovažovala pití alkoholu za zajímavé nebo odvážné, mladý alkoholik by rázem neměl důvod alkohol pít, jelikož se těžko dokazuje, že ve věku kolem třinácti let má člověk takové problémy a starosti, že by je musel řešit tímto způsobem.

Argument, že dítěti tvrdý alkohol opravdu chutná, je podle mne téměř vyloučen a o chuti piva lze také spekulovat. Z toho vychází, že právě konfrontace se společenským tlakem je mnohdy důvodem, proč v tak útlém věku chtějí mladí pít.

Jsou ovšem případy, kdy nejen touha po zakázaném ovoci žene děti k pití alkoholu. Chybu na straně rodičů nelze podle mne vyloučit. Pokud se dítě necítí v rodině dobře, protože mu chybí pozornost, láska nebo cítí v rodině nějaký tlak, nemá mnoho důvodů, proč by v tomto prostředí chtělo zůstávat.

Protože někteří apatičtí rodičové se mnohdy neujišťují, co u toho kamaráda přes noc jejich děti opravdu dělají, končí to i v raném věku tím, že skupiny mladých se společně opijí levným alkoholem, který sehnaly přes starší kamarády, a prožijí noc plnou nepříjemných situací na toaletě. To ale není vnímáno jako negativní jev!

Další den se o tom všichni baví, jak to bylo "navíc hustý" se opít s jejich vrstevníky, jak všichni porušili společností daná pravidla a ukázali rodičům, jací jsou rebelové. Bohužel tyto tendence mají i v pokročilejším věku, a pokud rodiče stále nezasáhli, může to u těchto odvážlivců vést k dalekosáhlejším potížím, než jsou nepříjemné pocity po ránu.

V mém věku kolem šestnácti až sedmnácti let přicházejí starosti se střední školou a budoucností jako takovou, rodiče se změnit nemuseli nebo se dávno rozvedli a kamarádi vnímají zajetý rituál: opít se, zvracet, litovat toho a další den to všem vyložit na sociálních sítích jako zcela normální.

Pokud rodiče, policie nebo škola nezasáhli, alkohol stačit mnohdy prostě nebude a marihuana společně s jinými tvrdšími drogami se nabízí jako nové médium, jak řešit problémy, jako je nedostatečná pozornost rodičů, vrstevníků a nedostatečná motivace kantorů.

DISKUTUJTE NA BLOGU

Zaujalo vás, co studenti napsali v rámci projektu Studenti čtou a píší noviny? Diskutujte na studenti.blog.idnes.cz.

Do situací, kdy mi někdo nabízí alkohol a kdy je těžké se mu ze společenských důvodů vyhnout, se dostávám často. Ale naštěstí mi rodiče nastavili takové mantinely, že jsem nakonec pochopil, že tudy cesta nevede. Sice dnes pivo na společenské akci neodmítnu, ale tvrdý alkohol mi přijde zbytečný.

Díky bohu, že nemám potřebu zoufale volat po pozornosti svých kamarádů v podobě překračování společností nastavených pravidel. Děkuji svým rodičům, že jim nemusím z rodinného prostředí neustále někam unikat. Na závěr bych navrhl řešení: rodiče, mluvte se svými dětmi.

Sebastian Dix,
Gymnázium Chodovická, Praha 9

» Autor článku dostane knihuZPRÁVY: Nepolíbili jsme prsten, komentoval Stanjura nezvolení Fialy do čela SněmovnyHlavní zprávy

Nejčtenější

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...

Nový chodník je šikmý a s boulemi. Ať ho zaplatí starosta, zní z obce

V Hornich Bojanovicich mají křivý chodník

Nakloněná plocha s boulemi, jak obvykle vypadají cesty po zemětřesení nebo po povodni. V Horních Bojanovicích na...

Lékařku záchranky po oživování pacienta přemohly emoce. Rozplakala se

Po oživování pacienta lékařku zaplavila vlna emocí.

Na sociálních sítích se objevila fotografie lékařky, kterou někdo zachytil krátce poté, co v Praze oživovala mladého...Další z rubriky

STUDENTI: Víra za konflikty nemůže. Hrozbou je fanatismus

Muslimský chlapec studuje korán. Ilustrační foto

Jsem muž, který se před pětačtyřiceti lety narodil českým rodičům v hlavním městě České republiky, v Praze. Prvních...

STUDENTI: Sjednotit svět? Co něco těžšího?

Ilustrační snímek

Z celého světa každý den slýcháváme zprávy o krvavých konfliktech, tyranských vládách a náboženských fanaticích, ale...

STUDENTI: Obrana, nebo kulturní útok?

Potomci Mayů při katolické bohoslužbě v mexickém městě Xul (16. prosince 2012)

Kdysi dávno v exotických krajích Jižní Ameriky žily byly kulturně vyspělé civilizace – Aztékové, Mayové nebo Inkové....Najdete na iDNES.cz