Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Opilý anarchista burcoval „Véčkaře“. MF DNES testovala Johnovy hlídky

  8:34aktualizováno  8:34
Věcí veřejně před volbami vyslaly do ulic speciální hlídky, které bojují proti bezdomovcům a narkomanům. Jsou to pouze roznašeči letáků Johnovy strany, nebo extremisté připomínající pořádkové skupiny českých neonacistů? MF DNES se je rozhodla otestovat na vlastní kůži.

Nechcete taky letáček? Člen hlídky Věcí veřejných se pokouší domluvit figurantovi MF DNES. | foto:  David Neff, MAFRA

Reportér MF DNES předstíral pohoršeného občana, druhý opilého anarchistu. Nejprve telefonujeme na číslo hlídky VV pod smyšleným jménem. "Dobrý den, tady Soukup. Volám správně Věci veřejné? Já jsem tady před kostelem sv. Václava v Praze 5. Jsem tu s dítětem a už zase se tady válí různí narkomani, feťáci a opilci na lavičkách. Městská policie si toho vůbec nevšímá."

Operátor říká, že její lidé to sice nevyřeší, ale mohou alespoň "zmonitorovat" situaci. Prší a figurant předstírající "nepřizpůsobivého" se snaží: leží na lavičce, neoholený, špinavé oblečení, kolem rozházené noviny. Kolemjdoucí ho s opovržením obcházejí. A samozřejmě nechybí nezbytná rekvizita: krabice s vínem "značky" Bílé stolní. Litr za 19 korun.

štáb idnes.cz vyrazil S hlídkou do ulic

"Véčkaře" doprovodil na pochůzce po Praze 5

Po dvaceti minutách přichází urostlý chlápek v zelené reflexní vestě s velkým nápisem VV a v kšiltovce. Svým chováním nepřipomíná gardistu, ale spíše podbízivého jehovistu. V rukou drží stranické letáky s programem a obrázkem Radka Johna.

A podezřelému opilci hned jeden nabízí: "Dobrý den, jste v pořádku? Potřebujete s něčím pomoct? Já nevím, jestli vám není nějak špatně. Jestli nepotřebujete zavolat ambulanci..." říká. Bezdomovec se převalí ze strany na stranu: "Já jenom tak odfrkuju. Co tady řešíš?! Nemáš oheň?"

Vyřešíme to domluvou

Druhý reportér v roli pohoršeného občana se domáhá nějakého řešení. "Když budete svědčit, že tady pán dělá nepořádek, můžeme zavolat městské strážníky," navrhuje člen hlídky.

"Když vidíte, co chodí za individua, tak je to hrozný," vysvětluje svoji osobní motivaci člen Johnovy hlídky.

"Když vidíte, co chodí za individua, tak je to hrozný," vysvětluje svoji osobní motivaci člen Johnovy hlídky.

Pak se snaží domluvit bezdomovci, aby odešel. Mluva místy připomíná policejní slang. "Opravdu, nepůsobí to dobře zrovna tady před kostelem. Nepůsobí to dobře na lidi a na cizince. Vyřešíme to domluvou," uzavírá svůj případ.

Evidentně se zdá, že mu figurant "málo smrdí" a nemá moc chuť se s ním dohadovat. Místo toho se rozpovídá o svých akcích na dětských hřištích, kde strážci Véčkařů zasahují a loví hlasy voličů nejčastěji. "Já sám mám rodinu, mám dvě malé děti a samotnému je mi to nepříjemný. Když si někde stoupnete před nějaký obchoďák a vidíte, co tam chodí za individua, tak je to hrozný."

Po pár minutách "domlouvání" přichází k hlídkaři v zelené vestě jeho parťák – "tajnej". Holohlavý muž s masivním zlatým řetězem kolem krku, který evidentně tráví v posilovně pět dnů v týdnu.Ten už svého kolegu upozorňuje na ukrytého fotografa a oběma dochází, že je MF DNES testuje.

"Já jsem spíš prevence"

"Vedení nás varovalo, abychom si dávali pozor, že nás budou novináři testovat," vysvětlují a tvrdí, že jejich postup se nijak nelišil od jiných případů. "Takhle to děláme vždycky. Já jsem spíš kamelot a prevence. Snažím se mluvit s lidmi. Když vidíme nějakého bezdomovce, že dělá nepořádek, tak já s ním promluvím. A vytknu mu danou věc. Když se mu to nelíbí, zavolám policii," dušuje se hlídkař.

Tvrdí o sobě, že je živnostník, štve ho politika, a tak dělá tuhle "práci". Ve volném čase a zadarmo. "Máme maximálně pět výjezdů denně. Volají jenom starší lidé. Já se napíšu do služby, kdy se mi to hodí, a buď Věci veřejné potřebují, anebo ne," vysvětlují s tím, že jsou členové Johnovy strany.

V předchozích akcích Véčkaři tak tolerantní nebyli, jak je ostatně vidět na jejich videu. Bezdomovcům v parku vysvětlují, že tam nesmějí pít alkohol, mají po sobě uklidit nepořádek –a vůbec raději místo opustit. Když to neudělají, volají policii.

"Tím, že jejich hlídky volají policii, ji zbytečně zaměstnávají a ona se musí místo skutečných zločinů věnovat přihlouplým telefonátům," kritizuje to náměstkyně ministra vnitra Lenka Ptáčková Melicharová.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení ČSFR bylo správné, shodli se Klaus s Mečiarem

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

V budově bývalého Federálního shromáždění debatovali Václav Klaus a Vladimír Mečiar coby hlavní postavy rozdělení ČSFR....Najdete na iDNES.cz