Polské soudy mohou opilého cyklistu poslat do vězení. (ilustrační foto)

Polské soudy mohou opilého cyklistu poslat do vězení. (ilustrační foto) | foto: Profimedia.cz

Opilí cyklisté mohou jít za mříže, rozhodl polský ústavní soud

  • 20
Opilí cyklisté v Polsku musejí počítat s tím, že mohou přijít o řidičský průkaz (pokud ho mají), a dokonce jít do vězení. Ústavní soud rozhodl, že trestání cyklistů pod vlivem alkoholu je stejné jako postihování podnapilých řidičů. V Polsku nyní sedí za mřížemi dva tisíce cyklistů, kteří si před jízdou přihnuli.

Polské právo je tak vůči cyklistům přísnější než české. V Polsku totiž může jít cyklista do vězení už jen za to, že jel opilý. V Česku hrozí podnapilým cyklistům pokuta až 10 tisíc korun.

Pokud však při dopravní nehodě cyklista někoho zraní nebo usmrtí, soud může přihlédnout k požití alkoholu jako k přitěžující okolnosti a cyklistu poslat do vězení.

Uvěznění cyklisté by se domáhali odškodnění

Na polský ústavní soud se kvůli sporné právní úpravě obrátil soudce Jaroslaw Sielecki. Trestání lidí, kteří se pohybují pomocí vozidel s motorem, a lidí, které používají k pohybu vlastní svaly, podle stejných zásad je podle něj jen specifickým výkladem předpisů. "Ohrožení přece vytváří opilý cyklista i opilý pěší," vysvětlil Sielecki.

PŘEČTĚTE SI

O problémech s opilými cyklisty v Česku si přečtěte zde

Argument, že cyklisté mohou vyvinout značnou rychlost, je podle něj spíše abstrakcí, protože se nestává, že by cyklista po vypití pár piv jel rychlostí několik desítek kilometrů v hodině. "Navíc cyklista ani pěší neskládají zkoušky ze znalostí pravidel silničního provozu," uvedl Sielecki.

Soud ale rozhodl, že vše je shodné s ústavou. "Pokud by to bylo jinak, byla by to katastrofa, všichni doposud odsouzení za jízdu na kole pod vlivem alkoholu by se mohli domáhat vysokého odškodnění," vysvětlil specialista na trestní právo Piotr Kruszynski.

Policie: Opilí cyklisté jsou metlou silnic

S výrokem soudu jsou spokojeni také policisté. Podle nich jsou opilí cyklisté "metlou polských silnic". Ohrožují svůj život, ale i jiné účastníky silničního provozu. Cyklistovi hrozí za jízdu pod vlivem alkoholu pokuta, odebrání řidičského průkazu a až rok vězení.

Za mřížemi si trest nyní odpykává okolo 2000 cyklistů a dalších 500 čeká na výrok ve vazební věznici.

Pro polské cyklisty je výrok soudu zklamáním. Na začátku sezony totiž očekávali, že si bez obav budou moci vyjet na kole a dát si po cestě alespoň pivo. "Byl jsem se známými na večírku, něco jsme vypili a po půlnoci se vraceli domů na kole. Ulice byly prázdné. Náhle nám cestu zatarasil policejní vůz. Odvezli nás na stanici, kde dechová zkouška prokázala, že jsme pili alkohol," popsal svůj zážitek třicetiletý Darek Kulcynski.

"Soud rozhodl, že musím zaplatit několik set zlotých pokutu a odevzdat na rok řidičský průkaz. Kamarád ho ztratil na dva roky," řekl dále Kulczynski. "Stejně i tak na vesnici lidé do hospody jezdí na kole, ale když vidí policii, sesedají a kolo odhazují do příkopu," dodal.

Měli by být cyklisté trestáni za jízdu v opilosti stejně přísně jako řidiči aut?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 čtvrtek 30. dubna 2009. Anketa je uzavřena.

ANO
ANO 1988

NE
NE 1421

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video