Operovaný Castro se na čas vzdal vlády nad Kubou

  7:32aktualizováno  7:32
Kubánskému prezidentovi Fidelu Castrovi se přitížilo a musel na operaci střev. Své prezidentské pravomoci převedl na bratra Raúla. Castro prohlásil, že za špatný zdravotní stav může nejspíš přepracování. Do úřadu se ale hodlá vrátit.

DOKUMENT:
Prohlášení Fidela Castra

Fidelu Castrovi bude 13. srpna osmdesát let. Prezident se zřejmě příliš vyčerpal při nedávné cestě na summit jihoamerických prezidentů a při vystoupeních doma.

"Dny a noci zaplněné neustálou prací beze spánku způsobily, že moje zdraví, které odolalo tolika zkouškám, zdolal extrémní stres a přetížení. To způsobilo akutní střevní krizi s velkým krvácením, které mě donutilo podrobit se složité chirurgické operaci," uvedl kubánský prezident v prohlášení, které v pondělí v noci přečetl jeho asistent Carlos Valenciaga.

Kvůli pooperačnímu klidu se Castro stahuje z veřejného života. "Po operaci musím zůstat několik týdnů v klidu, a proto jsem předal svoje vládní funkce Raúlovi," sdělil v prohlášení. "Ale je to jen dočasné," dodal.

Raúl Castro není žádný politický nováček. Druhý nejmocnější muž ostrova vykonává funkci ministra obrany a El Comandante vidí v o pět let mladším bratrovi svého nástupce. - více zde

"Pokud by se mi zítra něco stalo, Národní shromáždění by se jistě sešlo a zvolilo ho," prohlásil Castro například v rozhovoru pro Le Monde Diplomatique.

"Nemám sebemenší pochybnost, že náš lid a naše revoluce budou bojovat do poslední kapky krve, aby uhájili tyto a další ideje a opatření, jichž by bylo zapotřebí k uchování tohoto historického procesu. Imperialismus nikdy nedokáže Kubu rozdrtit," napsal Castro na závěr svého prohlášení.

Emigranti slaví
Emigranti v americkém Miami, kde je silná kubánská komunita, přijali Castrovo předání pravomocí jako znak blízké demise. Zprávu oslavili tancem a ohňostroji.

Lazaro Lorenzo, který z ostrova svobody uprchl v roce 1980, se na celou věc dívá skepticky. "I kdyby zemřel, nemyslím, že by Kuba byla svobodná," říká. I on ale Castrů stav pozorně sleduje. "Nepřečetl prohlášení sám, což napovídá, že se něco děje," všímá si Lorenzo.

Kolem Castrova zdravotního stavu a v té souvislosti i budoucnosti Kuby se začaly rojit dohady poté, co v roce 2001 omdlel během projevu. Poslední zdravotní příhodu zažil Fidel Castro v říjnu 2004, kdy si při pádu rozbil levé koleno a pochroumal pravou ruku. Najevo to vyšlo ale až po několika týdnech.

Spekulace se objevují i nyní. Podle lékaře, kterého citovala agentura Reuters, je pro muže v Castrově věku každý chirurgický zásah velmi riskantní a může si vyžádat až několikaměsíční rekonvalescenci.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Meteorologové varovali před extrémní ledovkou, lidé by neměli vycházet

Ledovka v Zašovicích poslední listopadový víkend

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zvýšil riziko ledovky na extrémní. Týká se to části krajů Pardubického,...

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Nevyjíždějte, varují meteorologové. Česko zasáhne silná ledovka

Ilustrační foto

Meteorologové opět varují před silnou ledovkou, která se může opět tvořit od nedělního odpoledne. Problémy hrozí hlavně...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Další z rubriky

Mobilizace na Ukrajině by české firmy nepoškodila, míní experti

Ukrajinský voják v Kyjevě (15. listopadu 2018)

Ukrajinské zákony s vyhlášením válečného stavu nespojují okamžitou a závaznou mobilizaci. Avšak pokud se konflikt mezi...

TÝDEN OBRAZEM: Zemětřesení na Aljašce, zničená Marianne a obří Měsíc

BOJE V PAŘÍŽI. Během nepokojů, které v posledních dnech sužují Paříž, byla v...

Silné zemětřesení na jihu Aljašky poškodilo domy i silnice, lidé během bouřlivých protestů v Paříži poškodili i sochu...

Protiruské sankce jsou zbytečné, řekl Zeman. V EU nevidí silného vůdce

Prezident Miloš Zeman v Jeruzalémě při své návštěvě Izraele (27. listopadu 2018)

Český prezident Miloš Zeman v rozhovoru, který poskytl tento týden ruské televizi NTV, znovu označil protiruské sankce...

Najdete na iDNES.cz