Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Operátoři dostali od policie loni tisíce žádostí o sledování mobilů

  14:55aktualizováno  14:55
Kriminalisté se loni obrátili na mobilní operátory v téměř sto třiceti tisících případech s žádostí o údaje o telefonních hovorech. Policie po operátorech nežádala odposlechy hovorů, ale takzvané provozní a lokalizační údaje, které policistům pomáhají mimo jiné zjistit, kde se volající právě nachází.
Na mobilní operátory se tedy policisté obracejí, když pátrají například po dětech, po seniorech či lidech, kteří se ztratili v lese při sběru hub. (Ilustrační foto)

Na mobilní operátory se tedy policisté obracejí, když pátrají například po dětech, po seniorech či lidech, kteří se ztratili v lese při sběru hub. (Ilustrační foto)

"Policie má ze zákona o Policii ČR dvě oprávnění, kdy může poskytovatele služeb elektronických komunikací žádat o provozní a lokalizační údaje," uvedla mluvčí policejního prezidia Petra Srnková.

V první řadě o ně může žádat v souvislosti s pátráním po lidech a věcech. "Toto oprávnění je využíváno tehdy, když policie pátrá po pohřešovaných osobách v souvislosti se záchranou jejich života a zdraví," doplnila mluvčí.

Na mobilní operátory se tedy policisté obracejí, když pátrají například po dětech, po seniorech či lidech, kteří se ztratili v lese při sběru hub. Ti mohou být zranění či při delším pobytu v terénu prochlazení či dehydratovaní.

"Díky lokalizaci jejich mobilního telefonu, tedy určení místa hrubé lokality jejich výskytu, mohou být rychleji vypátrány a okamžitá pomoc jim tak může zachránit život. Loni se díky lokalizaci mobilního telefonu povedlo vypátrat více než 1 900 pohřešovaných. Od začátku letošního roku už 340," upřesnila Srnková.

Policie loni žádala o informace:

  1. při pátrání po lidech a věcech: 9 064 x
  2. při odhalování hrozeb v oblasti terorismu: 9 x
  3. v souvislosti s trestním řízením na základě povolení soudu: 118 538 x

Dále o tyto informace může zažádat útvar policie, který má za úkol boj s terorismem. "A to za účelem včasného odhalování konkrétních hrozeb v oblasti terorismu," poznamenala mluvčí.

Detektivové tyto údaje využívají jednak jako důkazy v rámci trestního řízení, při pátrání po pohřešovaných, ale i v souvislosti s úkoly, které plní v rámci mezinárodních dohod o odhalování terorismu.

"Policie tento institut využívá pouze v oprávněných případech, a to v souladu s platnými zákony. Veškeré požadavky na poskytnutí provozních a lokalizačních údajů jsou evidovány, policie svoji činnost v této oblasti dokladuje ve své výroční zprávě nejen parlamentní komisi, ale i vládě," upozornila Srnková.

Archivování takzvaných provozních a lokalizačních údajů o uskutečněné komunikaci už dříve kritizovali poslanci, protože podle nich to narušuje práva lidí. Ústavní soud proto na jaře 2011 zrušil část zákona a vyhlášku, které nařizovaly operátorům a poskytovatelům internetu preventivně uchovávat údaje o komunikaci (více čtěte zde).

Takzvané chytré mobily navíc odesílají operátorovi každých pět minut záznam o poloze přístroje. Policie tak může například zpětně zrekonstruovat pohyb člověka, o kterého se zajímá.

Na začátku roku 2012 pak Ústavní soud zrušil část trestního řádu, který umožňoval vyšetřovatelům získat údaje o provozu a lokalizaci telefonu. Podle soudu byly podmínky pro získání informací příliš benevolentní (více najdete zde).

"Podle novely trestního řádu je možné žádat o tyto údaje v souvislosti s trestním řízením vedeným pro úmyslný trestný čin, za který hrozí trest s horní hranicí sazby nejméně tři roky," vysvětlil Radiožurnálu, který na policejní statistiku upozornil,  mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. 

V roce 2012 policie monitorovala 6 200 linek, což bylo o osm procent víc než v roce předcházejícím. Počet sledovaných lidí dokonce narostl o 17 procent. Mohlo za to podle policejních statistik stále víc zločinů spojených s drogami (více zde).

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

O Čapím hnízdu bude rokovat i výbor Evropského parlamentu

Evropský parlament. Ilustrační snímek.

Případem Čapí hnízdo se bude zabývat kontrolní výbor Evropského parlamentu. Příští úterý se bude ptát komisaře Evropské...

VIDEO: Po zkolabované D1 jeli hasiči krokem, řidiči stále neumí uhnout

Hasiči se na dálnici proplétají skrz zácpu

Místo toho, aby k havarovaným vozům uháněli záchrannou uličkou, museli se hasiči v úterý při kalamitě na D1 složitě...

Drahoš není taková osobnost, podporuji Zemana, řekl Babiš v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Premiér Andrej Babiš bude jednat o vládě s většinou parlamentních stran. ČSSD podle něj změnila svůj postoj, proto s ní...

Najdete na iDNES.cz