Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vědce a experty na zbraně hromadného ničení spojilo centrum ve Vyškově

  16:10aktualizováno  16:10
Místnost plná počítačů s velkoplošnou obrazovkou na stěně působí na první pohled až příliš obyčejně. Právě sem do Vyškova se ale sbíhají nitky od vědeckých a armádních expertů na zbraně hromadného ničení z celého světa. NATO zde v rámci protiteroristického programu otevřelo speciální operační centrum.

Speciální operační centrum chemické, biologické a radiační ochrany ve Vyškově | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Sebevražedný atentátník se odpálí u cisteren na okraji města. Obrovský požár i oblak jedovatého kouře se šíří ulicemi. Zasahující jednotky potřebují co nejrychleji vědět, jak se může nebezpečí dál šířit a jak by měly co nejefektivněji postupovat, aby zabránily další obětem.

Přesně to je úkol pro armádní operační centrum (takzvané „Reach Back“) chemické, biologické a radiační ochrany NATO, které ve středu slavnostně otevřelo dvanáct spojeneckých zemí ve Vyškově.

Centra výjimečnosti

NATO zřizuje 24 takzvaných center výjimečnosti, z nichž každé je specializováno na některou z vojenských oblastí. Propojuje jednotlivé armády Aliance s vědci z mnoha oblastí, kteří jim mohou pomoci s řešením technických potíží v době ohrožení. Česko má na starost právě ochranu před zbraněmi hromadného ničení.
Centra přímo předkládají technická a expertní doporučení vrchnímu veliteli spojeneckých sil v Evropě a ostatním žadatelům ze struktur NATO nebo velitelům přímo v operacích.

V jednu chvíli právě tady v případě žádosti o pomoc společně řeší problémy biologové, chemici, radiologové, ale i zpravodajské služby nebo meteorologové.

A jsou schopni připravit rychlou analýzu situace, předpověď možného vývoje nebo počítačovou simulaci. „Centrum funguje nepřetržitě, v režimu čtyřiadvacet hodin denně, sedm dní v týdnu,“ uvedl jeho ředitel Jiří Gajdoš.

Ve speciálním počítačovém sálu s velkoplošnou obrazovkou však to nejcennější není vidět. Kromě unikátních databází a shromážděných poznatků a modelů z minulosti se totiž právě sem sbíhají nitky vědeckých expertů z celého světa.

Pracovníci centra jsou v okamžitém spojení s dvěma tisícovkami vědců a odborníků. Ti jim pomohou v případě ohrožení analyzovat nebezpečí a nastínit řešení při použití chemických, biologických a radioaktivních látek ve světě.

Mozky na jednom místě

„Systém funguje tak, že nás některá z členských zemí požádá o konzultaci například při použití chemických zbraní. Naši specialisté data vyhodnotí, spojí se se světovými kapacitami a podle jejich pokynů a rad zpracují návod, jak má ta která armáda postupovat,“ vysvětlil Gajdoš.

Své přímé zástupce v centru má zatím 12 členských zemí NATO, včetně USA, Německa nebo Francie. Zaměstnává přes 80 vojáků - chemických, biologických a radiačních expertů.

Středisko ochrany proti zbraním hromadného ničení ve Vyškově je jediným zařízením NATO svého druhu. Bylo vytvořeno v roce 2007 i díky dobré pověsti českých vojenských chemiků ze zahraničních misí. Nově otevřené operační centrum s napojením na přední světové vědce a experty je jeho dalším rozšířením.

Vybudování přišlo zhruba na devět milionů korun z prostředků NATO v rámci programu na obranu proti terorismu. V Evropě nic podobného neexistuje a mezi spojenci mají pro vnitřní potřebu ozbrojených sil podobné zařízení jen Spojené státy.

„Centrum bude hrát jednu z klíčových úloh v programu boje proti terorismu,“ konstatoval ve videorozhovoru z Bruselu náměstek generálního tajemníka NATO Jamie Shea. Připomněl, že úkoly nemusí být jen vojenské, ale rychlé propojení expertů významně pomůže při živelných či průmyslových haváriích nebo třeba pandemiích. V této souvislosti zmínil aktuální epidemii viru eboly v Africe.

O případech se nemluví

Ředitel centra Gajdoš připomněl, že centrum vzniklo počátkem roku a od té doby už řešilo několik složitých úkolů. Jakých ale neprozradil.

„Abychom byli důvěryhodný člen systému, musíme dodržovat pravidlo, že o nich nebudeme mluvit. Nemůžu proto zveřejnit, jaké události jsme řešili, ale byli jsme už několikrát požádáni, aby jsme vypracovali speciální analýzu,“ dodal.

Jako příklad z dřívějška popsal případ z roku 2009 z Afghánistánu, kdy teroristé použili při útoku na dívčí školu jed na hmyz a bylo nutné vyhodnotit, jak nejrychleji pomoci zraněným.

Podle prvního zástupce náčelníka Generálního štábu Josefa Bečváře je otevření operačního centra výsledkem desetileté práce. Jak dodal, i v budoucnu bude oblast chemických a biologických zbraní jednou z priorit koncepce české armády. „Očekáváme, že se konečně opravdu staneme plnohodnotnou součástí celého systému aliančních schopností,“ uvedl Bečvář.

Autor: natoaktual.cz


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

NATO chce s EU zajistit rychlejší přesuny vojsk napříč Evropou

Nakládání vozidla Iveco na vlak před odjezdem do Pobaltí

Rychlejší přesuny vojsk napříč evropskými státy v případě ohrožení budou jedním z hlavních témat nadcházející schůzky...

Prezidentští kandidáti budou debatovat o bezpečnosti a zahraniční politice

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Obrana, bezpečnost a zahraniční politika budou tématy veřejné debaty prezidentských kandidátů v úterý 12. prosince....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz