Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Lékaři operovali oční víčko šestitýdenní holčičky, zašili ho 50 stehy

  19:38aktualizováno  19:38
Malá Anna Maria přišla na svět s vrozeným rozštěpem víčka. Kvůli vzácné vadě jí osychala část oka, a hrozilo jí proto trvalé poškození sítnice. Lékaři z pražského Motola ji šest týdnů po narození operovali. Podobný zákrok u takto malého dítěte je přitom ojedinělý. I proto, že tělo malé pacientky musí zvládnout hojení 50 stehů.

Na to, že Anna Maria není zcela zdravá, přišla její maminka Andrea Fečíková druhý den po porodu. "Ráno mi ji donesli, aby se poprvé napila, a tehdy jsem si všimla, že jí chybí část víčka. V tu chvíli mi k tomu ale nikdo nic neřekl. Až později jsem se od dětské lékařky dozvěděla, že dcera se narodila s vadou," popisuje chvíle, kdy si rodič ze všeho nejvíc přeje, aby jeho dítě bylo zdravé.

Andreu i její dceru čekalo vyšetření a od lékařů ve Fakultní nemocnici v Motole se dozvěděla, že pro její dítě by byla nejvhodnější operace. Souhlasila a malá Anna se do nemocnice i s ní vrátila zhruba po šesti týdnech od porodu.

Operace oka malé pacientky

"Pocity jsou hrozné. Jsem nervózní, mám strach. Už moje první dcera měla v půl roce problém s ledvinami a taky jsme trávili nějaký čas v nemocnici," popsala maminka pacientky den před zákrokem. "Snažím se být relativně v klidu, ale přítel to hodně prožívá," doplnila.

Operaci přesto Andrea Fečíková nechtěla odkládat. Už nyní musí dceři nejméně dvakrát denně oko prokapávat a mazat mastí. "Až bude starší, určitě ani nebude vědět, že na očku něco měla," vysvětluje Fečíková. Jednou z nejtěžších věcí před operací pro matku bylo, že kvůli anestezii nesměla dcerku několik hodin krmit, ačkoliv se potravy dožadovala hlasitým brečením.

Vada, s níž se narodí jedno z 80 tisíc dětí

Lékaři u malé pacientky diagnostikovali rozštěp levého horního víčka. "Ten způsobuje, že víčko nemůže dobře roztírat slzy po povrchu oka, a hrozí proto trvalé osychání rohovky s jejími záněty, případně vředem rohovky, což by mělo neblahý vývoj na zrakovou ostrost, která se u malého dítěte překotně vyvíjí," popsal Milan Odehnal, primář oční kliniky Fakultní nemocnice v Motole.

Rozštěp víčka

Jde v podstatě o chybu přírody, která vzniká ještě před narozením dítěte. Příčinou může být genetika. Ovšem to není případ malé Anny Marii. V její rodině se taková vada nevyskytla a těhotenská vyšetření ji neodhalila. Proč víčko nebylo u malé pacientky v pořádku, lékaři přesně nevědí.

Rozštěpy mohou být různého rozsahu a tloušťky. Kromě horního víčka mohou postihnout i víčko dolní či obě oči. Lékaři léči i rozštěpy horního patra, rtu a spojeny mohou být i se srdečními či ortopedickými vadami.

Taková vrozená vada je mezi dětmi vzácná. "Četnost je daleko menší než u vrozeného šedého či zeleného zákalu. Jeden případ rozštěpu horního víčka připadá na 80 tisíc porodů," řekl iDNES.cz  Odehnal.

Pro představu: Za první pololetí letošního roku na svět v celé zemi přišlo celkem 53 313 dětí. Loni za celý rok statistiky ukazují 108 990 porodů.

V motolské nemocnici operují rozštěpy zejména u starších dětí, a to zhruba jednou za dva roky.

Padesát stehů na dětském víčku

Malou Annu Mariu ve středu dopoledne operoval právě Milan Odehnal. Jeho úkolem bylo při plastické operaci uzavřít štěrbinu rozštěpu tak, aby horní víčko doléhalo k tomu spodnímu a pacientka mohla oko zavírat či mrkat.

Operatér proto zrekonstruoval chrupavku okraje víčka, upravil slzné cesty, musel také opravit zvedač víčka a uvolnil zevní koutek. "Při operaci se nepřidávají žádné štěpy kůže. Víčko se tvaruje jen pomocí šikovných posunů zevních očních vazů," doplnil Milan Odehnal.

Podle lékaře byl zákrok nezbytný a nebylo proč s ním otálet. "Vyšetření ukázalo, že oko je již hodně světloplaché, byly tam náznaky osychání rohovky a hlavně oko už méně ostřilo," popsal primář. Podle něj by léčba v podobě kapek, mastí či krycí čočky byla v tomto případě nedostatečná. Osychání rohovky přitom může vést k trvalému poškození sítnice a tím i zraku.

Zákrok pro lékaře nebyl rozhodně typický. Jednak kvůli místu operace na těle dívky a pak také kvůli jejímu věku. Část zákroku se proto odehrávala pod mikroskopem či lupovými brýlemi, které dokážou místo operace několikanásobně zvětšit. Bylo nutné pečlivě sešít všechny vrstvy víčka a sešít vše tak, aby víčko nebylo pod trvalým napětím. Navíc jizvy nemohou být výrazné, aby oko nedráždily při mrkání. "Použili jsme proto na šití speciální, tenounký materiál," doplnil lékař.

Zhruba hodinu a půl trvající operace nakonec dopadla dobře. I když malou pacientku ještě čekají další vyšetření a zhojení operační rány, která je sešita neuvěřitelnými 50 stehy. Anna Maria bude moci nemocnici opustit spolu se svojí maminkou nejspíš už ve čtvrtek.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

V USA se kolem MeToo šíří rozpaky, vánoční večírky poznamenal strach

Demonstrace na podporu kampaně MeToo před Trump Tower na Manhattanu (9....

Američané začínají zpytovat svědomí, zda se to s povykem kolem sexuálních skandálů nepřehání. Některé případy ukázaly,...

Odešla ke zpovědi a zmizela. Z vraždy po 57 letech usvědčili kněze

Závěrečná řeč texaského státního návladního v kauze Irene Garzaové (8. prosince...

Vlk v kněžském rouše. Tak označil texaský prokurátor bývalého kněze Johna Feita, který byl tento čtvrtek usvědčen z 57...Další z rubriky

Spory končí. Řidičům přidají a autobusy se vrátí na třebíčské nádraží

Autobusové nádraží v Třebíči.

Malá autobusová válka v Třebíči mezi radními a šéfy firmy ICOM transport končí. Vedení města uvolní peníze na zvýšení...

Kdo za Ondráčka? Šéfem komise pro dohled nad GIBS by mohl být Chovanec

Milan Chovanec (ČSSD)

Na post šéfa komise pro dohled nad Generální inspekcí bezpečnostních sborů se podle informací MF DNES rýsuje nový...

Velel zásahu na Národní třídě, přesně po 28 letech dostal medaili. Za králíky

O bývalém policistovi a současném chovateli Michalu Danišovičovi natočil v roce...

Bývalý důstojník SNB Michal Danišovič velel 17. listopadu 1989 zásahu na pražské Národní třídě, kde policisté surově...Najdete na iDNES.cz