Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Když srdce operuje robot. Neexistuje třes rukou, lékař potřebuje manuál

  16:41
Umí pohyby, které lidská ruka nesvede. Navíc zcela eliminuje třes rukou a umožňuje naprosto delikátní zákrok. Operovat srdce pomocí systému robotických rukou však může jen ten, kdo podstoupí náročný výcvik. Reportérka MF DNES byla přítomna u výjimečné robotické operaci srdce.

„Velmi se nám to zkomplikovalo, bojujeme o pacientův život.“ Tato věta rozetne soustředěné ticho operačního sálu. Staršímu muži, kterému lékaři už od devíti hodin dopoledne „opravují“ mitrální chlopeň, právě praskla horní dutá žíla. Je těsně před druhou hodinou odpolední.

„Nikdy jsem to nezažil,“ pronese přednosta kardiochirurgické kliniky královéhradecké fakultní nemocnice Jan Vojáček. Zvedne oči od monitoru, odloží brýle a promne unavené oči. „Poraněná horní dutá žíla byla velmi křehká. Těžko říct, kdy se to stalo,“ přemýšlí nahlas o nečekané komplikaci a vysvětluje, že v žíle byla zavedena kromě kanyly pro drenáž ještě kanyla pro odsávání žilní krve a k tomu má pacient už z jiného pracoviště implantovaný kardiostimulátor a defibrilační elektrodu. „Zabírá tam spoustu místa a možná tím se protrhla,“ dodává. 

Pacient z Liberecka ale právě není na běžné operaci srdce. Věk a diagnóza z něj učinily kandidáta na robotickou operaci. Ta je miniinvazivní, tedy šetrná, a zkracuje rekonvalescenci. Je to ale také operace, na kterou lékař potřebuje „checklist“. Tedy manuál podobný tomu, jaký mají piloti v kokpitu. „Ráno jsem si ho četl. Je to velmi složité a kroků je moc,“ popisuje Vojáček. Operace totiž sice probíhá ze tří malých vpichů s porty na přední straně pacientova hrudníku, na které se nasadí robotické nástroje, ale při zákroku je zastavené srdce a nepracují ani plíce. Jejich činnost přebírá mimotělní oběh.

Jediný větší otvor na pravé straně hrudníku, kterým je do pacientova těla dobře vidět, využívá během operace jen asistent operatéra, který robotickým rukám ovládaným na dálku hlavním lékařem podává třeba miniaturní goretexové nitě na přichycení prstence, který má za úkol nemocnou chlopeň stabilizovat. 

Všechny pokyny hlavního lékaře je všude na sále výborně slyšet. V konzoli (v ovládacím pultu robotických rukou s monitorem – pozn. red.) je totiž zabudovaný mikrofon. „Já navíc také průběh každé operace z robota nahrávám, aby bylo jasné, jaký byl průběh. Pak se to stáhne a zálohuje,“ prohodí mimoděk u dveří sálu sanitář, který komponenty robota připravuje.

Operace Lindbergh

Úplně na začátku ale byla NASA. Americká vládní agentura pro kosmický program spolu s armádou plánovala operace na dálku na mezinárodní vesmírné stanici, za bojovou linií či na letadlových lodích. Výzkum došel pozoruhodně daleko. Už v roce 2001 chirurgové z New Yorku operovali přes Atlantik pacientku se žlučníkovými kameny, která ležela na sále ve francouzském Štrasburku. Úspěšná, necelou hodinu trvající operace dostala název Lindbergh na počest amerického pilota Charlese Lindbergha, který jako první přeletěl Atlantický oceán.

Současný systém da Vinci přináší novou dimenzi operování. Ten, kdo robota jemnými pohyby ovládá, má jakoby své zápěstí v těle pacienta a prodlouženou rukou jej ohýbá v úhlech, které s běžnými nástroji nemá šanci provést. „Ve velmi malém prostoru můžeme udělat cílený a delikátní zákrok. Navíc se zcela eliminuje třes rukou,“ upozorňuje Vojáček. Jiné je i to, že když lékař „řeže“, robot zároveň i pálí a zastavuje tak jemné vlásečnicové krvácení. Jedinou nevýhodou robota je podle lékařů snad fakt, že při klasické operaci s otevřeným hrudníkem je cítit odpor tkání. „Když propíchnete jehlou tkáň, cítíte její kvalitu. Tady to není, ale je to o zkušenostech. Myslím, že technologie časem takový feedback přinese,“ myslí si Vojáček.

Královéhradecká operace končí, kvůli komplikacím se protáhla na déle než sedm hodin. „Teď vidíte, že chlopeň domyká, nepouští krev zpátky do levé síně, funguje tak, jak má,“ uzavírá v pozdním odpoledni Jan Vojáček.

Vedoucí lékař Oddělení miniinvazivní kardiochirurgie FN v Hradci Králové Marek Pojar

Je náročné naučit se s robotem pracovat?
Je. Než kardiochirurg definitivně sedne ke konzoli a začne sám operovat, musí podstoupit trénink na simulátoru. Musí prodělat výcvik v zahraničí, těch center je víc. Až když má lékař certifikát konzolového chirurga, může sám provádět operace.

Dá se říct, kolik je potřeba tréninkových hodin?
Na simulátoru musíte nasbírat řádově 50 hodin, celkem to trvá dva nebo tři měsíce. Není to omezené hodinami, ale řadou testů, které musíte na simulátoru splnit. Než je splníte na určitý počet bodů pětkrát za sebou, nepustí vás to dál.

Pak se jede do Štrasburku na secvičení, my jsme se byli podívat i jinde v zahraničí. A nakonec na první operace přijede lékař, který už má zkušenosti. Celý systém je poměrně dlouhý a trvá přibližně čtvrt roku.

Je robotická operace těžší než ta klasická s otevřeným hrudníkem
Robotickou operaci musí dělat chirurg, který umí dokonale operovat. Robot umožňuje dělat pohyby uvnitř pacienta, které lidská ruka neumí. Je to velmi sofistikovaný systém, který napodobuje pohyb rukou. Je to prodloužená ruka a dovoluje dělat pohyby, které jsme nedokázali dělat s klasickými endoskopickými nástroji.  

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

EU se od zemí jako Česko naučila hodně o Kremlu i Putinovi, řekla Leyenová

26. dubna 2024  18:09,  aktualizováno  18:29

Díky hořkým zkušenostem, které mají země ze středu a východu Evropy se Sovětským svazem, se...

Zkusil unést hocha ze školky, vydával se za jeho matku. Mladík dostal rok vězení

26. dubna 2024  18:16

Nejprve telefonicky a poté i osobně se čtyřiadvacetiletý muž snažil vynutit si vydání chlapce z...

Po havárii na koloběžce skončil v řece, bezvládného muže museli oživovat

26. dubna 2024  17:24

Bezvládného muže vytahovali krátce po čtvrteční půlnoci policisté z řeky Svitavy v brněnských...

V bytě mám cizího muže, volal majitel strážníky. Vetřelce našli v posteli s pivem

26. dubna 2024  17:05

Neznámý návštěvník se ve čtvrtek odpoledne objevil muži v bytě na českobudějovickém sídlišti Máj....

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...