Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Operace dvojčat nabrala zpoždění

  21:13aktualizováno  21:13
Jedinečná a riskantní operace dospělých siamských dvojčat z Íránu pokračuje. První část zákroku proběhla podle singapurských lékařů bez komplikací. Chirurgové v neděli začali oddělovat hlavy obou žen. Otevření jejich společné lebky ale trvalo déle, než se čekalo.
Íránská siamská dvojčata

Íránská siamská dvojčata Lále (vpravo) a Ladan Bídžaníovy opuštějí právnickou fakultu univerzity v Teheránu. (20. března 2002) | foto: ČTK

Nejmenovaný představitel nemocnice Raffles uvedl, že se chirurgům podařilo absolvovat klíčovou fázi operace - vytvoření nového krevního řečiště, které bude zásobovat mozky po jejich oddělení.

"Chirurgové tak mohli začít s vlastním oddělováním mozků. Operace oddělování byla zahájena v pět hodin odpoledne (11:00 SELČ)," řekl představitel nemocnice.

Ladan a Lále mají oddělená těla a každá má svůj mozek. Mají však jen jednu lebku a také jen jednu tepnu, která jejich mozky vyživuje. Proto se lékaři v další fázi zákroku zaměřují na vytvoření nového krevního řečiště, které bude zásobovat mozky po oddělení. Použili k tomu žílu z pravého stehna Ladan.

"Předpokládáme, že operace bude pokračovat dlouho do noci až do zítřka, dokud si chirurgové nebudou jisti, že mohou správně mozky oddělit a zajistit stabilní oběh krve," řekl mluvčí nemocnice Prem Kumar.

Krevní oběh dvojčat je dosud propojen. Chirurgové musejí oddělovat mozkovou tkáň opatrně milimetr po milimetru, podotkl Kumar.

Lékaři také podle něj zjistili, že krevní oběh je nestálý, stejně jako krevní tlak v mozku a v celém oběhovém systému devětadvacetiletých dvojčat.

Přesto dávají lékaři najevo opatrný optimismus. "Potíže ještě mohou nastat, ale až dosud jsme s průběhem zákroku velmi spokojeni," uvedl Kumar.

"I když jsme se trepanací lebky trochu zdrželi, jsme opatrně optimističtí a věci se vyvíjejí dobře."

Loňské oddělení dvojčat srostlých hlavami

O zákroku  

Snímky z operace

Nákres zákroku

Chirurgové v neděli večer odstranili pokožku z lebky a začali oddělovat jejich hlavy. "Lékařský tým otevřel lebku a odstranil pás kosti vedoucí od čela do zátylku, aby odhalil mozek a cévy," uvádí zpráva nemocnice.

Operace byla původně plánována na nejméně 48 hodin, ale otvírání lebky bylo podle oficiální zprávy delší, než se předpokládalo. Kosti byly totiž silné a pevné, hlavně v oblasti, kde jsou lebky obou žen spojeny.

Devětadvacetiletá dvojčata podle lékařů snášejí operaci zatím dobře. "I když jsme se trepanací lebky trochu zdrželi, jsme opatrně optimističtí a věci se vyvíjejí dobře," řekl mluvčí nemocnice.

Na operaci, která začala v neděli ve čtyři hodiny SELČ, se podílí tým 24 lékařů vedený doktorem Keithem Gohem a asi stovka dalšího personálu.

Singapurští lékaři provedli podobnou operaci už v roce 2001, ale jejich pacienty tehdy byly děti. U nich je takový zákrok snazší.

Operovaným sestrám zaslal pozdravný telegram íránský prezident Mohammad Chátamí. Přeje jim, aby se co nejdříve zdravé a šťastné vrátily mezi své drahé. Íránský lid se podle něho modlí za úspěch operace.

Sestry mohou zemřít
Lékaři dali předem mnohokrát jasně najevo, že zákrok může skončit smrtí jedné nebo obou pacientek.

Lále a Ladan však byly odhodlány toto riziko podstoupit v naději, že budou moci konečně žít zvlášť.

Sestry se na operaci těšily
Podle mluvčího nemocnice měly obě sestry velkou radost z toho, že den operace konečně nastal.

"Byly v dobré náladě, smály se a žertovaly s přáteli," řekl Prem Kumar Nair novinářům.

"Jsme nadšené, že nás chtějí operovat, ale taky trochu nervozní. Dá se ale říct, že štěstí převažuje nad strachem. Čekaly jsme na tuto šanci hrozně dlouho," řekla Ladan několik dnů před operací.

Doktor Goh už v roce 2001 úspěšně oddělil dvě jedenáctiměsíční siamská dvojčata z Nepálu. Právě tento zdařilý zákrok přiměl íránské sestry hledat u něj pomoc poté, co je odmítli operovat němečtí lékaři.

Íránské sestry přijely do Singapuru už v loni v listopadu, aby se tu podrobily řadě lékařských testů. Pro plánovanou operaci byl rovněž vyroben speciální operační stůl.

Lékaři, kteří se na zákroku podílejí, se vzdali svého honoráře, všechny ostatní náklady na ojedinělý zákrok převzala singapurská klinika.

Na Naději se připravila stovka sester
Na operaci zvanou Naděje se připravilo 12 lékařů, 100 zdravotních sester a asistentů.

Singapurským chirurgům bude asistovat dětský neurochirurg Benjamin Carson z Baltimoru. V roce 1987 jako první na světě úspěšně oddělil dvojčata srostlá hlavami.

Pokud bude mít Naděje šťastný konec, chtěla by se Lále věnovat žurnalistice, Ladan právu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Další útok nožem ve škole. Student v Porýní ubodal spolužáka

Ve škole v západoněmeckém městě Lünen severně od Dortmundu jeden ze školáků...

Ve škole ve městě severně od Dortmundu jeden ze školáků zabil svého spolužáka. O případu informuje policie. Podle...

Střelba na škole v Kentucky: student zabil dva spolužáky, 19 jich zranil

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky byl dnes jeden student...

Při střelbě na střední škole v americkém státě Kentucky v úterý zahynuli dva studenti, 19 dalších bylo zraněno. S...

V Německu se srazil vrtulník s letadlem, zahynuli nejméně čtyři lidé

U německého města Philippsburg se srazilo malé letadlo s vrtulníkem záchranářů....

Nejméně čtyři životy si v Německu vyžádala srážka malého letadla s vrtulníkem. Nehoda se stala v úterý u města...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz