Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Desatero jednání s Rusy. Archivy vydaly dokumenty o Operaci Barbarossa

  19:54
Rusko si připomíná 75 let od vypuknutí Velké vlastenecké války, která začala vpádem nacistických vojsk na území SSSR. Ruští a němečtí historici při té příležitosti zveřejnili stovky dosud neznámých archivních dokumentů, které ruská vojenská rozvědka ukořistila na konci války v Německu.
Vzpomínková akce při příležitosti 75. výročí vpádu nacistických vojsk do SSSR v...

Vzpomínková akce při příležitosti 75. výročí vpádu nacistických vojsk do SSSR v běloruském Brestu (22. června 2016) | foto: Reuters

Dokumenty byly zveřejněny na stránkách společného projektu, za kterým stojí Německý historický institut a archiv ruského ministerstva obrany. Mezi 341 dokumenty Třetí říše je nejzajímavější instrukce pro německé vojáky, jak se chovat k obyvatelstvu sovětského svazu.

Dokument nazvaný „Desatero jednání s Rusy“ vojákům wehrmachtu vysvětloval, že ruský člověk je „výjimečně pracovitý dělník“, který je však zvyklý, že mu „vládne člověk, který stojí nad ním“. Dokument také vojáky nabádá, aby Rusy, kteří pilně pracují, chválili, aby neztratili chuť k práci. Pokud však rozkaz vyplní špatně, je nezbytně nutné je potrestat.

Křikem nic nezmůžete, radí vojákům dokument. „Nadávky jsou vhodné jen ve chvíli, kdy Rus sám chápe, že svoji práci odvedl špatně.“ Nedoporučují se ani tělesné tresty. „Rusové bití považují za projev špatné výchovy.“

Vojáci by také neměli Rusům vysvětlovat, že Němci jsou příslušníky vyšší rasy, k ruským ženám a dětem by se měli chovat stejně jako k německým a měli by rozlišovat mezi Rusy a bolševiky. Při styku s obyvateli SSSR se měli vyhnout náboženským otázkám. „Vměšování do náboženského života bude vnímáno jako neúcta a může poškodit prestiž Němců,“ píše se v dokumentu.

Historici upozorňují, že dokument představuje oficiální pozici německého velení. Jak se němečtí vojáci chovali ve skutečnosti, je úplně jiná otázka. Navíc je třeba brát v úvahu, kdy byla instrukce sepsána. „Na počátku východního tažení počítali s tím, že Rusy vůbec nebudou potřebovat - a podle toho s nimi zacházeli. Ale tato instrukce nebyla zveřejněna v roce 1941, ale o hodně později,“ řekl listu Kommersant německý historik Matthias Uhl.

V té době se už politka německých okupantů změnila, protože pochopili, že válka nebude mít rychlý konec a bez pracovního nasazení místního obyvatelstva se neobejdou. „Také už vznikaly plány na vojenské jednotky tvořené Rusy a objevili se takzvaní hiwi (z německého Hilfswilliger. Místní obyvatelé ve službách Němců, někteří se podíleli na masakrech Židů, pozn. red.), kteří v německé armádě prováděli řadu prací. I proto se chování k sovětským zajatcům změnilo,“ dodal Uhl.

Co věděl Stalin

Životní příběh šéfa sovětské civilní rozvědky NKVD Pavla Fitina

Server Newsru.com připomíná, že ještě dnes zůstávají některé dokumenty o nacistické invazi do SSSR bezpečně ukryté v ruských archivech. Historici se například dlouhá léta přeli, nakolik byl Stalin nacistickou agresí zaskočen.

Ruské ministerstvo obrany nedávno zveřejnilo dokumenty dokazující, že sovětská rozvědka o jednotkách wehrmachtu blížících se k hranicím SSSR věděla (více třeba zde). Moskva podle ruské služby BBC chápala nevyhnutelnost budoucího konfliktu s nacismem, chtěla ho však zahájit až v příhodný okamžik a nikoliv na vlastním území. Stalin si tak podle všeho do poslední chvíle nepřipouštěl, že by Hitler porušil vzájemný pakt o neútočení.

Operace Barbarossa

Adolf Hitler vydal rozkaz k provedení plánu na SSSR v prosinci 1940, kdy ztroskotala jednání obou zemí o rozdělení sfér vlivu a zapojení SSSR do války proti Británii. Operace Barbarossa začala 22. června 1941 ve 3:15. Zúčastnilo se jí přes 3,5 milionu vojáků, 3500 tanků a 3000 letadel. Na frontě od Baltu po Černé moře postupně zaútočilo 152 německých divizí a dvě brigády podporované 29 divizemi a 16 brigádami vazalských států (i vojenské jednotky režimu Jozefa Tisa na Slovensku).

Operace měla podle Hitlera trvat několik týdnů. „Stačí kopnout do dveří a celá shnilá stavba se zhroutí,“ tvrdil. Německé jednotky měly nad svým protivníkem zpočátku drtivou převahu. Za tři týdny kontrolovaly Pobaltí, rozsáhlé území Ukrajiny a Moldavsko a dostaly se ke vzdáleným přístupům k Leningradu a ohrožovaly Kyjev a Smolensk. Stalin byl zaskočený a k veřejnosti promluvil až po více než týdnu.

Pátrání po zajatcích

Německo a Rusko budou spolupracovat na vyhledávání a analýze archivních materiálů, které se týkají sovětských a německých válečných zajatců za druhé světové války. Ve společném prohlášení to oznámili ministři zahraničí Ruska a Německa Sergej Lavrov a Frank-Walter Steinmeier.

Za druhé světové války podle prohlášení upadlo do německého zajetí 5,7 milionu sovětských vojáků, z nichž tři miliony věznění nepřežily. V Sovětském svazu bylo za války internováno 3,15 milionu příslušníků wehrmachtu, 1,1 milionu jich ve vězení zemřelo. Cílem projektu je nalézt a uspořádat informace o zhruba jednom milionu sovětských a 2,2 milionu německých válečných zajatců, jejichž osudy dosud nebyly zdokumentovány. Projekt podle agentury TASS financuje německá strana.

zdroj: ČTK

V projevu konstatoval, že situace je smrtelně vážná. Rudá armáda, oslabená rozsáhlými čistkami, v počáteční fázi bojů skutečně utržila těžké ztráty. Přesto už v červenci nešlo všechno podle německých představ. Navzdory vysokým materiálním i lidským ztrátám sílil odpor sovětských vojsk, druhou závažnou překážku představoval pro Němce obrovský prostor Sovětského svazu.

Po napadení Sovětského svazu začalo prostřednictvím zabijáckých jednotek Einsatzgruppen vraždění Židů. Největším jednotlivým masakrem byla poprava více než 33 000 kyjevských Židů v rokli Babí Jar koncem září 1941. Celkem tyto jednotky s pomocí místních milicí vyvraždily asi 1,2 milionu Židů a statisíce dalších sovětských občanů.

Krvavá bitva o Moskvu

Jedním ze zlomových okamžiků bojů na východní frontě byla krvavá bitva o Moskvu, při níž se sovětská metropole udržela za cenu obrovských vojenských a civilních ztrát. Dorážející německé jednotky zastavilo koncem listopadu 1941 nepříznivé počasí a houževnatý odpor sovětských vojáků a obyčejných Moskvanů, odhodlaných padnout za vlast. V prosinci pak vyčerpaná německá vojska přešla do obrany a v následujícím roce německá ofenzíva uvízla definitivně u Stalingradu.

Němci tak jednou provždy ztratili aureolu neporazitelného protivníka. V kritické situaci se SSSR dostalo finanční i materiální pomoci od Spojených států a Velké Británie. Sovětskému vedení se rovněž podařilo přesunout průmyslovou výrobu na východ za Ural, kde nehrozilo nebezpečí nepřátelského napadení. Nevyčerpatelný lidský a průmyslový potenciál umožnil Sovětům obnovit síly a pokračovat v boji, což je považováno za jeden z rozhodujících aspektů druhé světové války.

Německo a jeho spojenci si dlouhodobější válku na východní frontě nemohli dovolit. Boje mezi Německem a SSSR zuřily až do německé kapitulace v květnu 1945. Velká vlastenecká válka, jak byl v Rusku bezmála čtyřletý konflikt proti Německu a jeho spojencům označován, si v SSSR vyžádala životy nejméně 26 milionů lidí včetně vojáků a vedla k zpustošení západní části země. Na německé straně bylo více než tři miliony padlých.

Autoři: ,

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Připravte si zásoby jídla na 72 hodin, vyzývá Evropská unie v nové strategii

Občané Evropské unie by si měli připravit zásoby jídla, které jim v případě nouze vydrží nejméně 72 hodin. Říká to nová strategie, kterou ve středu zveřejnila Evropská komise. Strategie připravenosti...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Táhněte do pr****! řve gynekoložka ve videu na pacientku. Teď jí hrozí trest

Gynekoložka ze středočeských Líbeznic čelí kritice poté, co vulgárně napadla jednu ze svých pacientek. Ta konfrontaci natočila na video a na lékařku podala stížnost. Podle šéfa České lékařské komory...

V domě se čtyři lidé zřejmě otrávili oxidem uhelnatým, jeden člověk zemřel

Všechny složky integrovaného záchranného systému (IZS) zasahovali v Dolních Břežanech u Prahy v ulici Lísková u pravděpodobné otravy oxidem uhelnatým v rodinném domě. Jeden člověk zemřel, další tři...

3. dubna 2025,  aktualizováno  11:35

Fiala pořádá debatu o bezpečnosti. Mění se světový řád, říká v pozvánce

Premiér Petr Fiala (ODS) ve čtvrtek v Praze pořádá konferenci Bezpečná budoucnost. Vystoupí na ní třeba jeho poradce pro národní bezpečnost Tomáš Pojar. Řešit budou aktuální hrozby nebo roli...

3. dubna 2025  11:01

V horách uhynuly desítky zubožených krav. Ředitele farmy soud poslal do vězení

Krajský soud v Ústí nad Labem poslal na šest let a devět měsíců do vězení exředitele firmy provozující farmu na Chomutovsku, kde kvůli nevhodným podmínkám chovu uhynuly desítky kusů skotu. Jednatel...

3. dubna 2025  9:08,  aktualizováno  10:30

Trump vyhlásil obchodní válku i pustým ostrovům, kde žijí jen tučňáci

Celní válce, kterou vyhlásil americký prezident Donald Trump, se nevyhnuly ani malá odlehlá teritoria Austrálie. Pozornost vzbudilo opatření, které se zaměřilo na pusté ostrovy, jejichž jedinými...

3. dubna 2025  10:28

Nešťastná, hodnotí Fiala cla uvalená USA. Podle Lipavského musí Evropa odpovědět

Cla uvalená USA považuje premiér Petr Fiala (ODS) za nesprávná a nešťastná. Dopady na ČR nebudou přímé, ale mohou být velmi silné nepřímo, řekl Fiala Deníku.cz. Ministr zahraničních věcí Jan Lipavský...

3. dubna 2025  10:13,  aktualizováno  10:26

Falešný bankéř obral ženu o 750 tisíc, část peněz nesla v hotovosti na parkoviště

Obětí falešného bankéře se stala žena, která tak přišla o více než tři čtvrtě milionu korun. Část peněz předala v polovině letošního února v hotovosti neznámému mladíkovi na parkovišti v Praze 5....

3. dubna 2025  10:23

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vybouchl jsem, řekl obžalovaný. Boxerem s hroty zasadil družce dvacet bodných ran

Pardubická pobočka Krajského soudu v Hradci Králové začala ráno projednávat případ pětatřicetiletého muže, který podle obžaloby loni na náměstí v Jevíčku pobodal boxerem s dýkou ve tvaru T svoji...

3. dubna 2025  8:52,  aktualizováno  10:21

Odstraňte Leninovy sady z Wikipedie, žádá primátorka úpravu názvu městského parku

Jeden z parků v Českých Budějovicích se podle internetové encyklopedie Wikipedie stále jmenuje Leninovy sady. Místní to netuší, znají ho jako Park Dukelská. Název má podle ulice, podél které se...

3. dubna 2025  10:17

Netanjahu navzdory zatykači ICC přijel do Maďarska, zadržení mu nehrozí

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ve čtvrtek nad ránem přicestoval na návštěvu Maďarska, a to navzdory zatykači, který na šéfa vlády židovského státu vydal Mezinárodní trestní soud (ICC). Do...

3. dubna 2025  9:13,  aktualizováno  10:08

České patenty mohou vrátit výrobu baterií a solárů do Evropy, říká expert

Vysíláme

Evropa nemusí být závislá na dovozu solárních panelů a baterií z Asie. Podle programového ředitele Svazu moderní energetiky Martina Sedláka existují české technologie, které by mohly pomoci...

3. dubna 2025

Doba plastová. Takzvané věčné chemikálie najdeme i v naší krvi, líčí expert

Premium

Český environmentalista ze sdružení Arnika Jindřich Petrlík varuje před toxickou zátěží plastové éry. Havárie v Hustopečích nad Bečvou, kde benzen ohrožuje pitnou vodu, je podle něj jen špičkou...

3. dubna 2025

Útok nůžkami nebyl pokusem o vraždu. Odvolací soud bezdomovci snížil trest

O šest let snížil odvolací Vrchní soud v Praze trest vězení pro jednadvacetiletého Antonia Melku. Mladý bezdomovec si měl podle verdiktu Krajského soudu v Plzni odsedět deset let za pokus o vraždu....

3. dubna 2025  9:57