Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Opavská lékárna obešla nařízení soudu a opět lidem hradí poplatky

  11:06aktualizováno  11:06
Pouze dva dny museli ve Slezské nemocnici v Opavě platit všichni lidé poplatky. Jejich odpouštění a hrazení krajem tamní lékárně zakázal soud, ta ale našla jiný způsob. Místo trojstranné dohody pacient může ode dneška podepsat individuální žádost o zpětné proplacení.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Josef Vostárek, MF DNES

SMS zdarma

Pokud si objednáte aktuální SMS zpravodajství portálu iDNES.cz, budete mít službu první měsíc zdarma a potom za 29 Kč/měsíc. Platí pro zákazníky O2. Více zde

V Opavě se tak nově hradí poplatky stejně jako v Plzeňském kraji. "Pacient podepíše individuální žádost a rozhodne, jestli chce peníze poslat na účet nebo složenkou přímo domů. Žádost můžou poslat poštou nebo vhodit do krabice v lékárně," popsala MF DNES pracovnice lékárny.

Žádosti jsou k dispozici přímo v lékárně, což je podle Marka Hampla z Grémia majitelů lékáren problém. Právě on coby majitel soukromé opavské lékárny U Salvatora na krajské zařízení podal žalobu. 

Soud totiž předběžným opatřením Slezské nemocnici nařídil, aby se zdržela jakéhokoliv jiného jednání vedoucího k placení regulačních poplatků za pacienty ve své lékárně.

"Dal jsem pokyn advokátní kanceláři, která mě zastupuje, aby zajistila vykonatelnost předběžného opatření. Na tom trvám," sdělil MF DNES Hampel.

Co se změnilo 1. dubna

Od 1. dubna platí v ordinacích nová pravidla. Podívejte se, kdo musí poplatky nadále platit a kdo ne.

O konkrétních krocích Hampel nemluvil. Včera řekl, že pokud bude mít podezření na trestný čin maření výkonu soudního rozhodnutí, možná pošle do lékárny i policii.

Slezská nemocnice v Opavě nechce tento jeho možný krok zatím komentovat. "Ať se vyjádří zřizovatel, my pouze respektujeme jeho nařízení," uvedl mluvčí Daniel Svoboda. Dodal ale, že krabice, do níž mohou pacienti žádosti vhodit, je už mimo lékárnu a nevidí v tom tedy problém.

Marek Hampel také zvažuje, že podá novou žalobu přímo na vedení Moravskoslezského kraje, které podle něj dělá vše pro to, aby obešlo soudní rozhodnutí.

Podle informací nemocnice zatím žádný zákazník lékárny možnosti podat žádost o vrácení poplatku nevyužil. Podobně i v Plzeňském kraji je množství žádostí o zpětné proplacení velmi nízké.

Grémium očekává lavinu dalších žalob

Od února neplatí lidé v krajských nemocničních lékárnách regulační poplatky za položku na receptu. Soukromé lékárny s tímto postupem nesouhlasí, vadí jim jejich znevýhodnění oproti ostatním.

Podle analýzy České lékárnické komory přicházejí soukromí lékárníci až o sedmdesát procent příjmů. Pacienti dávají přednost krajským lékárnám, které poplatky nevybírají, mnohé soukromé lékárny tak údajně stojí před krachem. - čtěte Odpouštění poplatků připravilo okolní lékárny až o dvě třetiny příjmů

Změny ve Zlíně

Dvě lékárny Krajské nemocnice Tomáše Bati skončily s vyplácením náhrad za regulační poplatky. Zákonnou povinnost platit třicet korun za položku na receptu nemocnice vynahrazovala od února poskytováním věrnostního bonusu.
K jejich zrušení se krajská nemocnice rozhodla ve středu 1. dubna, stalo se tak kvůli změně cenového předpisu ministerstva zdravotnictví. "Nepokračovat v bonusech jsme se rozhodli s ohledem na novou vyhlášku," potvrdil ředitel nemocnice Petr Pšikal.
Podle vyhlášky se u léků s doplatkem vyšším než třicet korun odečte regulační poplatek. Pacient tedy vždy zaplatí třicet korun, ale celková výše částky, kterou musí za lék doplatit, bude o to nižší.

Lékárny se proto brání i u soudu. Zatím jako jediná uspěla se žalobou soukromá lékárna U Salvatora. "Soud se zcela ztotožnil s argumentací žalobce. Toto usnesení nám dává za pravdu v tom smyslu, že aktivity kraje naplnily znaky nekalé hospodářské soutěže, které vedou k poškození soukromých lékáren," dodal Marek Hampel, který je předsedou představenstva Grémia majitelů lékáren a zároveň jednatelem lékárny U Salvatora.

Grémium majitelů lékáren očekává, že první úspěch strhne lavinu dalších. "Domnívám se, že to je jasný signál pro další soukromé lékárny, které se cítí poškozené, aby se obrátily na soud," navrhuje Hampel.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ředitel ČT Dvořák i astronom Grygar. Osobnosti chtějí krotit Babiše

Petr Dvořák přichází na jednání Rady České televize, kde by měl být zvolen nový...

Nedopustíme, aby vláda překročila mantinely demokracie, ozvou se podle zjištění MF DNES desítky osobností. Ředitel ČT...

Babišova vláda chystá podat demisi. Přesto bude dál úřadovat

Zasedání vlády, na kterém má projednat svou demisi. V úterý totiž ve Sněmovně...

Ve středu ráno zasedla menšinová vláda hnutí ANO, aby podala demisi. Premiér Andrej Babiš (ANO) na ní chce také probrat...

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz