Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Opatření proti slintavce se zmírní

  10:14aktualizováno  10:14
Olomouc, Praha - Většina mimořádných opatření, která nedávno zavedlo ministerstvo zemědělství kvůli hrozbě slintavky a kulhavky, se od soboty ruší. Turistům tak už nebudou celníci zabavovat na hranicích svačiny. Mohou si pro svoji potřebu vozit i mléko, maso a výrobky z nich. Dezinfekční opatření se zmírní i na letišti.

"Procházení dezinfekčními rohožemi na letištích jsme omezili pouze na cestující z Velké Británie. Ostatních se to už dále týkat nebude," uvedl ředitel Státní veterinární správy Josef Holejšovký. Jedině turisté přilétající z Británie tak budou muset nadále odevzdávat jídlo, které povezou.

Život se také zjednoduší chovatelům. Například od soboty nebudou muset hlásit veterinární správě přesuny zvířat v rámci okresu. Zemědělci však tvrdí, že asi devadesát procent veterinárních opatření v chovech dodržují bez ohledu na to, zda slintavka a kulhavka hrozí, či ne. Přesto by jejich zmírnění uvítali.

"Samozřejmě nám to bude více vyhovovat. Naši pracovníci budou sice dál při vstupech do chovů procházet přes dezinfekci, odpadnou však některé komplikace. Například veterinární pracovníci se již nemusí převlékat a zruší se také složité vystavování veterinárních osvědčení při převážení zvířat," uvedl Josef Sedláček, předseda akciové společnosti Mespol na Uničovsku.

"Na evropském kontinentu se od 22. dubna nevyskytl žádný nový případ slintavky a kulhavky. Ve Velké Británii dnes už přibývají pouze jednotlivá nemocná zvířata na rozdíl od předchozích týdnů, kdy to bylo více než deset případů denně," uvedl Holejšovký s tím, že jen ve Velké Británii bylo utraceno kvůli epidemii více než dva a půl milionů kusů dobytka.

Opatření na dálnicích se však v Česku zatím zásadně nezmění. Provozovatelé parkovišť a stravovacích zařízení tak podél dálnic musí i nadále například zajišťovat likvidaci zbytků jídel z odpadkových košů.

K dalšímu omezování opatření proti slintavce bude podle Holejšovského důvod, pokud se zhruba tři až čtyři týdny neobjeví v Evropě žádné nové nemocné zvíře. Kolik u nás všechna opatření stála, však Holejšovský nebyl schopen říci: "Zatím přesné číslo nemáme, ale ta částka se bude pohybovat v řádech několika desítek milionů korun."

Zdeněk Šefl z Technické správy budov letiště v Praze-Ruzyni doplňuje v "rukávovém" krycím můstku roztok do dezinfekčních rohoží, které byly istalovány v celním prostoru letiště. (2. března 2001)

Dezinfekční rohože byly instalovány na pražském ruzyňském letišti, aby české veterinární orgány zabránily přenosu slintavky a kulhavky z britských ostrovů. (3. února 2001)

Dezinfekční rohože byly instalovány na pražském ruzyňském letišti, aby české veterinární orgány zabránily přenosu slintavky a kulhavky z britských ostrovů. (3. února 2001)

Přestože nařízení vlády dezinfikovat kamiony přijíždějící ze zahraničí je platné od půlnoci se středy na čtvrtek, společnost Rola Lovosice zbavovala viru slintavky a kulhavky nákladní auta a řidiče přepravující se po železnici už 14. března 2001 odpoledne.

Přestože nařízení vlády dezinfikovat kamiony přijíždějící ze zahraničí je platné od půlnoci se středy na čtvrtek, společnost Rola Lovosice zbavovala viru slintavky a kulhavky nákladní auta a řidiče přepravující se po železnici už 14. března 2001 odpoledne.

Celník na hraničním přechodu Pomezí doplňuje dezinfekci na rohože. (15. března 2001)

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pašeračka heroinu, nakládačka od hokejisty a zpomalovací práh

Nová nástraha pro řidiče: pod auty se propadne zem

Na mezinárodním letišti v pákistánském velkoměstě Láhaur byla zadržena dívka, která pašovala devět kilogramů heroinu....

Obětí vládní čistky má být protidrogový zmocněnec, který kritizoval Babiše

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil (19. 6. 2015)

Práci národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila chválí odborníci i Evropská unie, přesto bude muset...

Kde je doma prezident. Na Hradě má tři byty nebo Lumbeho vilu

Pražský hrad - sídlo českých prezidentů

Stát ve státě s vlastní policií, armádou – Hradní stráží, hasičskou stanicí, samosprávou a přísně střeženou hranicí. To...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz