Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Cestující tápou nad dotazníky kvůli ebole. Brzy hodnotit, říká hygienik

  15:27aktualizováno  15:27
Česko v úterý ráno zavedlo kvůli ebole dotazníky pro pasažéry letadel. Rozdává je však zatím jen část aerolinií. Někteří cestující z Ruska navíc nerozumí anglicky, jiní nevědí, kde formulář odevzdat. „Na zpětnou vazbu je zatím trochu brzo, ale spolupráce s pražským letištěm, policií, celníky a dalšími orgány je dobrá,“ říká nicméně hlavní hygienik Vladimír Valenta.

„Myslím, že se nám systém podaří uvést do života tak, aby plnil roli, kterou od něj očekáváme,“ řekl iDNES.cz Valenta pět hodin od zahájení rozdávání příletových karet pasažérům letadel.

Letáky, jež jsou v češtině a angličtině, zatím nemají všechny aerolinky, kterých sem létá zhruba padesát. Podle Valenty je to proto, že některé tu nejsou denně a ještě si formuláře nevyzvedly. I proto distribuce dotazníků potrvá několik dnů.

Fotogalerie

Mezi ty, které karty cestujícím už rozdávají, patří Travel Service nebo České aerolinie. „Rozdali jsme už stovky příletových karet,“ potvrdil po poledni mluvčí Českých aerolinií Daniel Šabík. Ani on zatím nemá zpětnou vazbu, jak se cestující k povinnosti stavějí.

„Naším úkolem je informovat cestující pomocí palubního hlášení, následně jsou příletové karty rozdány a cestující mají čas na jejich vyplnění. Při přiblížení na přistání je palubní průvodčí vysbírají a odevzdají je zástupcům ostrahy letiště, kteří čekají u letadla,“ popsal Šabík.

Lidé nevědí, kde dotazníky odevzdat. Přibude ruština

Ne všem aerolinkám se však sbíraní vyplněných dotazníků daří. Podle reportérky MF DNES v úterý dopoledne chodili na pražském Letišti Václava Havla cestující, kteří hledali, komu vyplněné lejstro vrátit. Nekteří zase papír v ruce ani nečetli, strčili si ho do kapsy a opustili letištní halu.

„Princip je takový, že by kartu měli odevzdat palubnímu personálu. Pokud to neudělají, pak už je to otázka označení pracoviště (hygienické služby) a toho, aby tam lidé trefili,“ podotkl Valenta. Podle něj je stanoviště hygienika označeno dostatečně. Pokud se však ukáže, že cestu k němu lidé hledají, ve spolupráci s letištěm jej hygienici pozmění.

Výrobci nestíhají

Praktičtí lékaři by si urychleně měli pořídit sadu ochranných pomůcek proti virovým nemocem. Jenže ti jsou k tomu skeptičtí, navíc poukazují, že o pomůcky je tak velký zájem, že na jejich dodání musí čekat (více čtěte zde).

„Dva dodavatelé mi řekli, že protivirové pomůcky nemají, protože je nedostali a už asi dva týdny čekají na novou dodávku,“ popsal před časem předseda Sdružení praktických lékařů Václav Šmatlák.

V úterý ČTK upozornila, že zlínský výrobce biovaků, firma EGO, nestíhá pokrýt poptávku. Měsíčně zvládne vyrobit 50 biovaků, ale zájem je mnohem vyšší, a to z celého světa. Firma proto prodlužuje pracovní dobu a hledá nové zaměstnance.

„Je toho moc, nejen bioboxy a biovaky, teď třeba řešíme velkou poptávku ze Slovenska a další desítky dalších,“ uvedl ředitel firmy EGO Zlín Pavel Kostka. Aktuálně firma dodává například do Ruska a Běloruska. Nedávno šly biovaky například do Saúdské Arábie kvůli pouti do Mekky.

Na stanoviště ráno několik cestujících skutečně letáky přineslo. U žádného z nich se však riziko eboly neprokázalo.

Příletové karty jsou zatím jen v češtině a angličtině. „Například na linkách z Ruska ale není jazyková penetrace tak vysoká, takže se snaží palubní průvodčí, kteří umějí rusky, poradit, co s dotazníkem dělat a jak jej vyplnit,“ poukázal Šabík na drobné potíže s jazykem formulářů.

Podle Valenty už jsou další jazykové mutace připraveny v počítači. „Vzhledem k počtu cestujících z Ruska je tato mutace určitě jedna z prvních, která přijde na řadu,“ řekl k rozšiřování jazykových variant hlavní hygienik.

Otazníky kolem schraňování karet

Samotný systém trápí také několik nedostatků. Ještě v poledne například v Karlových Varech nebylo jasné, kdo vlastně má dotazníky vybírat. „Opatření říká, že letiště, na webu ministerstva se ale zároveň mluví o tom, že karty do předání hygienickým stanicím bude přechovávat policie,“ řekl iDNES.cz krátce po poledni Radek Zábranský, obchodní a marketingový manažer Letiště Karlovy Vary.

Podle Valenty si karty v obálkách od letušek a stevardů má vyzvednout personál letiště. „Obálky mají být předány přes bezpečnostní pracovníky letiště, aby byla zabezpečena ochrana dat,“ podotkl. Od letiště si je pak pravidelně vyzvedávají hygienici. Ti také mají přehled o tom, kolik formulářů bylo rozdáno a průběžně toto číslo chtějí konfrontovat s počtem papírů, které aerolinky od cestujících vybraly. „Je to základní prvek kontroly,“ dodal hlavní hygienik.

Co se vyplňuje?

Nynější příletová karta je vyhotovena v českém a anglickém jazyce. Turista vyplní kromě jména i číslo letu, místo pobytu v Česku i očekávané změny tohoto pobytu během 42 dnů, tedy dvojnásobku inkubační doby nákazy. Vyplnit je třeba i plánovaný termín opuštění českého území. Příletovou kartu NAJDETE ZDE.

Valenta bude každý den dostávat svodku, kde bude uvedeno, zda byl zachycen případ, kdy se člověk vrací z oblasti zasažené nákazou eboly a kolik lidí bylo na letištích vyšetřeno. Už nyní hygienici vědí o devíti lidech, kteří v ebolou ohrožených zemích nyní pobývají a měli by se vracet. Zhruba 150 lidí ročně pak do Česka cestuje z Afriky s přestupem.

Nařízení hlavního hygienika platí od úterní osmé hodiny ranní pro všechna letiště. Příletové karty musí každý, kdo do Česka přiletěli z ciziny (více o nařízení čtěte zde). Pokud z karty vyplyne, že cestující pobýval v minulých 42 dnech v Libérii, Sieře Leone či Guineji, musí se podrobit lékařskému vyšetření na Letišti Václava Havla v Praze. Pokud bude mít teplotu, zamíří do nemocnice. Kdo odmítne spolupráci, hrozí mu pokuta až 10 tisíc korun či jiný trest za možné šíření nemoci.

.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Jezevčík je po osmi dnech volný, moderní techniku trumfla selská metoda

Jezevčík uvězněných ve skále je po 8 dnech venku

Po osmi dnech se podařilo vyprostit jezevčíka Mildu, který minulou sobotu uvázl ve skále v bývalém kamenolomu u...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...Najdete na iDNES.cz