Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

22:11

Zhruba dvě hodiny před uzavřením volebních místností přišla hlasovat většinou méně než desetina voličů. Účast je tak mírně nižší než ke konci prvního dne finále senátních voleb před dvěma lety. V porovnání s minulým pátkem, kdy se konalo první kolo senátních voleb spolu s krajskými volbami, je zatím zájem zhruba poloviční.

22:00

Ve 22 hodin se uzavřely volební místnosti. Volit bude opět možné zítra mezi 8:00 a 14:00.

21:30

Zájem o druhé kolo senátních voleb bývá tradičně nižší. Nejvyšší účast byla zatím v roce 2002, kdy přišlo hlasovat 32,6 procenta voličů. Nejnižší byla před dvěma roky, kdy k urnám přišlo zhruba 16,7 procenta voličů.

20:31

Ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš na Facebooku vyzval voliče, aby na Táborsku podpořili kandidáta za ANO Jaroslava Větrovského. Zároveň se opřel do jeho soupeře Jana Mládka z ČSSD, kterého nazval „politickým parazitem“. Mládek následně označil Babiše za šíbra, který nezná slovo slušnost.

20:16
  • První voliči v ZŠ Pod Marjánkou v Praze 6 krátce po otevření volebních místností (14. října 2016)

    První voliči v ZŠ Pod Marjánkou v Praze 6 krátce po otevření volebních místností (14. října 2016) / Autor: Michal ŠulaMAFRA

19:40

Ve volebním obvodu Plzeň-město se účast pohybuje spíš pod pěti procenty. Pětiprocentní je například ve Spáleném Poříčí. „Ve vztahu k prvnímu kolu je to méně než polovina a jsou to titíž lidé všech věkových kategorií,“ řekla členka místní komise.

19:20

Sotva pět procent voličů zatím dorazilo na senátní finále na Liberecku. Třeba v Základní škole Kaplického to bylo jen 3,7 procenta, naopak komise v Heřmanicích nebo Černousech hlásily už sedm procent. Podobně na Kroměřížsku byla sedmiprocentní účast například v části Kroměříže Trávník, v Morkovicích ale hlasovaly jen asi tři procenta oprávněných voličů.

19:02

Účast ve třech volebních obvodech v Praze se pohybuje od 4,7 procenta v Praze 10, přes pět procent v Praze 6 a do 7,5 procenta v Praze 11. Ve čtyřech jihomoravských obvodech byl zájem o druhé kolo voleb do Senátu pod čtyřmi procenty. Největší byl na Hodonínsku, naopak nejmenší na Blanensku.

18:57

Mezi dvěma a osmi procenty se pohybuje účast v jihočeských obvodech. Třeba v Trhových Svinech by mohlo v tamní střední škole ve Školní ulici volit 612 lidí, zatím jich přišlo 14.

18:50

Ve středních Čechách do 16:00 přišlo k urnám v Mělníku do deseti procent voličů. V Berouně dosud hlasovala jen necelá tři procenta. V Kutné Hoře zatím přišlo volit mírně přes čtyři procenta voličů.

18:22

Minimální zájem prozatím provází druhé kolo senátních voleb také na Ústecku. „Hned po 14:00 přišlo několik převážně starších lidí, jinak ale lidé moc nechodí. Možná se to zlepší později, až půjdou lidé z práce, ale moc na to nespoléháme,“ řekla komisařka z volební místnosti v Pařížské ulici.

18:02

V porovnání s minulým pátkem, kdy se konalo první kolo senátních voleb spolu s krajskými volbami, je zatím zájem zhruba poloviční. Téměř deset procent hlasovalo dosud na některých místech Jičínska a Olomoucka.

17:50

Za první dvě hodiny druhého kola senátních voleb přišlo k urnám většinou méně než pět procent voličů. Na řadě míst je účast pod třemi procenty.

17:25

Někteří voliči v obvodu Pardubice by při své volbě ve druhém kole senátních voleb mohli být zmatení. V ulicích města se objevily billboardy, na kterých lékař Vladimír Ninger z ČSSD děkuje za podporu a vyzývá občany, aby přišli volit. Ninger přitom před týdnem získal v prvním kole 13,41 procenta hlasů, skončil třetí a do finálové dvojice se nedostal (více čtěte zde).

16:55
  • Kandidát do Senátu za Olomoucko, lékař letecké záchranné služby Milan Brázdil, volil krátce po otevření volební místnosti v Olomouci. V souboji o senátorské křeslo se utká s Lumírem Kantorem, který kandiduje za KDU-ČSL.

    Kandidát do Senátu za Olomoucko, lékař letecké záchranné služby Milan Brázdil, volil krátce po otevření volební místnosti v Olomouci. V souboji o senátorské křeslo se utká s Lumírem Kantorem, který kandiduje za KDU-ČSL. / Autor: ČTK

15:32

Volby se zatím odehrávají bez větší pozornosti médií a bez hlášených komplikací.

14:31
  • První voliči v ZŠ Pod Marjánkou v Praze 6 krátce po otevření volebních místností (14. října 2016)

    První voliči v ZŠ Pod Marjánkou v Praze 6 krátce po otevření volebních místností (14. října 2016) / Autor: Michal ŠulaMAFRA

14:00

Druhé kolo voleb do Senátu začalo.

13:55

Zorientovat se v tom, jaké názory chtějí kandidáti do Senátu hájit - pokud ještě nemáte vybráno - vám může pomoci Volební kalkulačka iDNES.cz.

Pokud pro vás hraje roli to, jak je který kandidát otevřený co do informování o svých financích a kampani, můžete využít materiál zpracovaný organizací Transparency International. Pravdivost či nepravdivost výroků politiků lze ověřovat například pomocí portálu Demagog.cz. Rozhovory s kandidáty, kteří postoupili do druhého kola senátních voleb, zveřejnil Český rozhlas.

13:03

Jaké zajímavé souboje se ve druhém kole odehrají? Na Karlovarsku se utká senátor a starosta Božího Daru Jan Horník (TOP 09 + STAN) a žokej Jaroslav Váňa (ANO). V Praze 6 ředitel Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička (TOP 09 + STAN) a filozof Václav Bělohradský (ČSSD+SZ). Starostka Anna Hubáčková může v Hodoníně zabránit v dalším senátním mandátu Zdeňku Škromachovi (ČSSD)...

Všechny postupující kandidáty rozdělené podle obvodů najdete zde.