Online reportáž

10:01
  • Rodiče Kevina Dahlgrena (31. května 2016).

    Rodiče Kevina Dahlgrena (31. května 2016). / Autor: Anna Vavríková, MAFRA

9:57
Rodiče Kevina Dahlgrena.
9:57
Jako první svědek bude hovořit Kyle Kristoffersen. Znal rodinu obětí. S jejími členy hrál v kapele. Dahlgrena poznal po jeho příjezdu do Česka, začali se často vídat, pomáhal mu najít práci.
9:55
Soudce Zámečník přistupuje k výslechu svědků. Ověřuje jejich přítomnost. První jsou předvoláni na desátou.
9:51
V Česku chtěl Dahlgren žít, učit angličtinu. U příbuzných v Brně-Ivanovicích našel dobré zázemí i několik přátel. Na rozdíl od Spojených států mohl v Česku pít alkohol.
9:48
Soudce čte, co Dahlgren dříve řekl ke svému životu. V USA pracoval v zasilatelském obchodě s textilem, pracoval také se zvířaty pro veterináře, nejdéle pak pro stěhovací firmu. Má několik let zkušeností s bojovým uměním, umí s počítači. Nebyl na vojně, třikrát se tam hlásil. Proti vojně prý byli jeho rodiče.
9:46
9:44
Začíná výslech Dahlgrena, tlumočnice mu přeložila poučení přednesené soudcem. Dahlgren rozumí, ale odmítá vypovídat a znovu si sedá. Nevypovídal ani v přípravném řízení. Ve výpovědi před procesem uvedl, že jeho přátele ho stále podporují.
9:43
Tlumočnice Dahlgrenovi průběžně překládá obžalobu, jejíž čtení oproti očekávání trvalo jen asi pět minut. Obžalovaný se tváří pozorně, neprojevuje zřetelné emoce. Je oblečený v tmavě modrém saku, má košili bez vázanky.
9:41
Nejprve podle obžaloby zabil v nezjištěném pořadí tři své příbuzné - sestřenici, jejího manžela a syna. Zasadil jim mnoho sečných a bodných ran. Jako poslední pak zahynul nezletilý syn Dahlgrenovy sestřenice, který dorazil domů později. Dahlgren jej podle obžaloby zabil pravděpodobně kamenem.
9:40
Dahlgren se podle obžaloby čtené Ludmilou Doležalovou rozhodl zabít čtyři příbuzné v důsledku osobnostních vlastností, emocionální nestability, narcismu a zvýšené agresivity v kombinaci se situačními faktory - nebyl schopen dostát očekávání svého okolí.
9:36
Soudce Michal Zámečník zahájil v 9:36 hlavní líčení, v místnosti je 80 lidí.
9:35
Čtyři maskovaní těžkooděnci přivedli do síně Kevina Dahlgrena. Obklopili jej fotografové.
9:34
9:30
Soudce Zámečník vpustil do jednací síně veřejnost. Neobešlo se to bez velké tlačenice vyžadující ostré lokty. Nakonec se ale všichni v místnosti pohodlně usadili. Jen fotografové a kameramani naplno využívají minuty v jednací síni, kdy ještě mohou pořizovat obrazové záznamy. Po začátku to už nebude možné.
9:24
Dorazil advokát Richard Špíšek se dvěma lidmi, patrně rodiči Dahlgrena. Veřejnost stále čeká venku.
9:21
V jednací síni je už státní zástupkyně, tlumočnice i zmocněnkyně poškozených. Soudní úřednice v davu před jednací síní hledá zástupce americké ambasády, Dahlgrenovy rodiče a advokáta.
9:19
Mezi čekajícími před jednací síní jsou také studenti právnické fakulty, kteří proces s Dahlgrenem berou jako skvělou příležitost vidět hlavní líčení, kde figuruje cizinec, což má svá specifika. Navíc, pokud jsou v Česku souzeni cizinci, jde nejčastěji o Slováky, Vietnamce či Ukrajince. Dahlgren je naopak prvním a dosud jediným Američanem, kterého Spojené státy vydaly ke stíhání do Česka pro podobně závažný trestný čin.
9:14
9:07
„Přišla jsem si poslechnout, proč to udělal. Sleduju to celé tři roky. Jsem v důchodu, tak na to mám čas," řekla novinářům Marie Božková, která také čeká na zahájení soudu. Přímý vztah k případu nemá.

Diskuse


L74u20k65á53š N95e81d14b70a92l 3384215447463: po (15:25)