Jiří Pospíšil přichází na jednání výkonné rady ODS (9. srpna 2013)

Jiří Pospíšil přichází na jednání výkonné rady ODS (9. srpna 2013) | foto: František Vlček, MAFRA

Pospíšil v čele ODS? Zatím váhám, řekl v chatu se čtenáři iDNES.cz

  • 151
Výsledek voleb považuje za katastrofickou prohru a tvrdí, že ODS má teď u voličů poslední šanci. Mnozí by ho rádi viděli jako předsedu strany, on sám však ještě není rozhodnutý. "Půjdu do toho pouze v případě, kdy budu přesvědčen, že jsem schopen ODS pomoci," řekl místopředseda strany v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

Po kandidátce na premiérku Miroslavě Němcové získal Pospíšil procentuálně největší počet preferenčních hlasů. V jeho Plzeňském kraji ho zakroužkovalo 36 % voličů ODS. V on-line rozhovoru řekl, že výsledek nepovažuje za až tak zázračný, aby se díky němu musel nutně ocitnout v čele strany.

Čtenáři se Pospíšila ptali také na to, jak se hodlá ODS přeměnit. "Jsem přesvědčen o tom, že ten, kdo má členství ve straně spojeno s ekonomickými či jinými pragmatickými cíli, pak sám odejde ve chvíli, kdy se ODS se sedmi procenty stává opoziční stranou, a to z toho prostého důvodu,že nebude schopen tyto své zájmy realizovat," odpověděl Pospíšil na otázku, jak se strana hodlá očistit po korupčních skandálech, které ODS procházely.

Přečtěte si odpovědi Jiřího Pospíšila

"Prospěcháři, bez toho, abychom na ně museli explicitně ukazovat, přejdou k těm stranám, které budou u moci a budou mít tak vládní vliv," upřesňuje, jak bude probíhat katarze strany. Konkrétní kroky k očistě tak nenavrhuje.

Právě "očista" strany se v on-line rozhovoru probírala důkladně. Sám Pospíšil čelil i obvinění z "kmotrovství." Pospíšil vysvětlil, že se nemá od čeho očišťovat, a  ačkoliv je v politice dvanáct let, nemá na svědomí žádnou kauzu. "Ať se očišťují ti, kteří něco udělali, nebo jsou z něčeho vážně podezřelí. Je nespravedlivé vytvářet zde dojem, že ODS je strana kmotrů a ostatní jsou báječné a čisté," vysvětloval důrazně.

Čtenáři také vyčítali ODS, že po volbách příliš ustoupila do pozadí a není o ní slyšet. "My jsme dobrovolně do ústraní neustoupili, ale ve chvíli, kdy se nepodílíme na vzniku nové vlády a kdy jsou pravděpodobné čtyři opoziční strany, tak je mediální zájem o naši stranu logicky mnohem menší. Jsem přesvědčen, že budeme schopni upoutat mediální zájem opoziční politikou, kdy budeme věcně oponovat vládní návrhy a předkládat vlastní řešení vycházející z našeho volebního programu," reagoval Pospíšil.

Pospíšil bude usilovat o post předsedy ODS jedině v případě, "kdy ve straně bude tým, který se bude chtít zabývat věcnými tématy a budováním stínové vlády." (Celý rozhovor s Jiřím Pospíšilem čtěte zde).

Sedmatřicetiletý Jiří Pospíšil je politicky aktivní už od svého mládí, nejprve byl členem ODA, v roce 1998 vstoupil do ODS. V roce 2002 se poprvé stal poslancem, od té doby byl zvolen už třikrát. Studoval právnickou fakultu v Plzni, v letech 2009-2010 byl dočasně jejím děkanem po tom, co vyšly najevo korupční praktiky na škole a tehdejší vedení muselo odstoupit.

Pospíšil byl ministrem spravedlnosti v obou Topolánkových kabinetech, v letech 2010-2012 i v Nečasově vládě. Od prosince 2012 do srpna 2013 byl místopředsedou Poslanecké sněmovny. V současné době zastává post místopředsedy ODS a zastupitele Plzeňského kraje.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video