Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Onkologové si vybírají mezi vězením a vyhazovem. Nemají za co léčit

  15:15aktualizováno  15:15
Čeští onkologové znovu upozornili, že ani měsíc a půl před koncem roku nejsou podepsané dodatky na rok 2010 ke speciálním smlouvám mezi onkologickými centry a pojišťovnami. Chybějí tak peníze na léčbu a musejí si vybrat: buď odmítnou léčit a hrozí jim vězení, nebo léčit budou a zadluží nemocnici, která jim pak dá výpověď.
Ilustrační snímek - Rakovina, pacientka, nemocnice, léčba

Ilustrační snímek - Rakovina, pacientka, nemocnice, léčba | foto: Profimedia.cz

Česká onkologická společnost chce, aby zdravotní pojišťovny znovu dávaly peníze konkrétně na každého pacienta. Právě tak to fungovalo do konce loňského roku. Od ledna se ale financování změnilo a nemocnice dostávají paušální částku bez ohledu na počet pacientů.

Lékaři navíc argumentují, že pojišťovny částku propočítávaly podle podhodnocených údajů o počtu pacientů. Onkologové tak kvůli paušálům stojí před složitou volbou: léčit pacienta a riskovat, že své nemocnice zadluží, nebo ho odmítnou a nárok na léčbu mu odepřou.

"Takový postup je ale v rozporu se zákonným nárokem pacientů, kteří mají nárok na okamžitou léčbu a pokud ji nedostanou, mohou se soudit a dá se předpokládat, že vyhrají," upozornil předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček.

NEDOSTATEČNÁ PÉČE

Moderní léčbu dostává podle onkologů například jen asi 60 procent žen s rakovinou prsu z těch, které by ji dostat mohly. U rakoviny tlustého střeva a konečníku je tato péče dostupná jen pro polovinu pacientů.

Onkologové se podle něj nebrání úsporám, chtějí ale, aby byl systém naprosto průhledný, aby pacienti i lékaři věděli, jaká mají práva a jaké povinnosti.

"My pak dokážeme nastavit léčebné standardy podle toho, kolik bude peněz," řekl Vorlíček. Dodal, že je potřeba, aby byla nákladná péče poskytnuta všem pacientům, kteří ji potřebují.

Lékaři mají jiné počty než pojišťovny

Česká onkologická společnost na základě vedených registrů o léčbě vypočetla roční náklady na moderní léčbu pacientů v České republice.

"Za dvanáct měsíců činí náklady na nejmodernější protinádorové léky v naší zemi asi 2,2 miliardy korun. Pokud by neexistovala podléčenost a léčili se všichni potřební pacienti, činily by náklady téměř 6 miliard korun. Tato čísla jasně dokazují, že biologickou léčbu nedostává každý pacient, ale její indikování je přísně výběrové," argumentuje Vorlíček s tím, že systém, kdy šla úhrada péče za pacientem, pojištění nijak nezatěžoval a nebylo jej třeba měnit.

Na léčbu rakoviny je strop, co s dalšími pacienty?

Onkologická centra podle něj měla dřív od plátců péče podepsaný dokument, ve kterém bylo písemně zaznamenáno, v jakém rozsahu bude pojišťovna léčbu hradit. Lékaři tak měli až do začátku letošního roku jistotu, že pojišťovna léčbu každého správně indikovaného pacienta uhradí.

"V roce 2010 se situace změnila a zdravotní pojišťovny v rozporu s předchozími dohodami změnily svůj přístup k financování péče, přestaly hradit léčbu poskytnutou konkrétnímu pacientovi, ale zavedly paušál," dodal Vorlíček.

Navíc prý pojišťovny navrhly omezit počet pacientů, kterým bylo možné péči poskytnout. "Mnozí ředitelé nemocnic proto vydali pokyn, aby onkologové poskytli pacientovi biologickou léčbu až ve chvíli, kdy jiný pacient terapii ukončí nebo zemře. Většina zdravotnických zařízeních to však odmítla a pacienty dál léčí bez jistoty, zda jim léčbu pojišťovny uhradí a kdy," upřesnil Vorlíček

Všeobecná zdravotní pojišťovna ale tvrdí, že pacienty navíc zaplatí. "Není důvod k panice, jsme připraveni vše uhradit," ujišťuje Zuzana Friedmannová z oddělení smluvní politiky VZP. Výdaje na léčbu v onkologických centrech stouply podle ní z 2,6 miliardy v roce 2007 na víc než pět miliard.

Ročně 70 tisíc nových pacientů

V Česku je ročně zjištěno 70 tisíc nových pacientů s rakovinou a zemře jich 28 tisíc. Celkem v zemi žije 430 tisíc lidí, kteří rakovinu měli nebo mají. Onkologové se shodují s politiky v tom, že žádná země nemá na to, aby dala každému pacientovi léčbu podle nejnovějších poznatků vědy. "Usilujeme ale o to, aby pacienti byli léčeni co nejlépe," řekl Vorlíček.

Podle čísel onkologů jsou někteří pacienti léčeni nedostatečně, tedy nedostávají vše, co by měli. Buď jim to nedovoluje zdravotní stav, nebo nechtějí dojíždět za léčbou do vzdáleného centra.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Řidiče trápí sníh, na Moravě fučí silný vítr a na Vysočině hrozí ledovka

Sypací vůz s radlicí olomouckých silničářů.

Středočeské silničáře v neděli v podvečer zaměstnalo náhlé sněžení. Do terénu postupně nasadili prakticky všechnu...

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...Najdete na iDNES.cz