Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Onkologie získala významný přístroj

  18:51aktualizováno  18:51
Pardubice - Onkologicky nemocní z Pardubického kraje nyní mají větší šanci, že jejich onemocnění bude odhaleno včas. Nebudou totiž už muset čekat na speciální vyšetření pomocí magnetické rezonance, za kterým doposud museli dojíždět do Hradce Králové. V pardubické nemocnici byla včera otevřena první část nového radiologického centra za zhruba šedesát milionů korun, které bude sloužit pro zhruba půl milionu obyvatel kraje. Přibližně stejně lidnatý region obhospodařují podobná zařízení například v Rakousku.

„Magnetická rezonance je přístroj, který je pro nemocnici našeho typu naprosto nepostradatelný. Bude sloužit pro celý Pardubický kraj v diagnostice onkologických onemocnění a poškození měkkých tkání či postižení mozku,“ vysvětluje ředitel pardubické nemocnice Jan Feřtek.

Doposud bylo zařízení pracující na bázi proměřování magnetických polí k dispozici v Hradci Králové a sloužilo pro téměř milion obyvatel celých východních Čech. Proto byl také pořízeno ze státní dotace. Jeho kapacita ale nestačila. Vzhledem k tomu, že jde o technologii v ceně několika desítek milionů korun, bez spolupráce s českou pobočkou řecké soukromé společnosti Multiscan by si pardubická nemocnice nemohla její využívání dovolit.

„Dokončili jsme nyní první etapu projektu, na kterém jsme pracovali tři roky. Aktivovali jsme pracoviště magnetické rezonance, což je zobrazovací technologie. Zbytek radioterapeutického vybavení ozařoven našeho onkologického centra chceme otevřít v listopadu,“ říká ředitel pardubické nemocnice.

Partnerství, které pardubická nemocnice uzavřena se soukromou společností, je podle Feřtka v zemích Evropské unie naprosto běžné.

Oproti Česku tam totiž v oblasti zdravotnických zařízení tak ostrá hranice mezi tím co je státní, krajské či veřejné neexistuje.

Spolupráce se vždy odvíjí podle přesně vypracovaných smluvních vztahů, mezi organizací, které slouží ve veřejném zájmu a je napojena na veřejný rozpočet a privátním subjektem, který nějakým způsobem do této organizace vstoupí. V našem případě jde o to, že Multiscan poskytl zařízení, které bychom si jiným způsobem nemohli dovolit. Od roku 1996 jsme totiž nedostali od státu ani korunu systémové dotace na technologie. Abychom ale obstáli v současné medicíně, potřebujeme desítky milionů korun ročně,“ tvrdí ředitel Feřtek.

Společnost Multiscan, jejíž mateřská organizace provozuje několik nemocnic v Řecku a diagnostická pracoviště v několika evropských zemích, umístila v Pardubicích svůj první přístroj mimo Prahu. „Mohli bychom si sice pronajmout prostory na jiném místě v Pardubicích a udělat to jako v Praze pouze ambulantně, ale připadalo nám mnohem vhodnější spojit se v tomto ohledu s nemocnicí. Magnetická rezonance byla donedávna pouze v několika zařízeních v republice hlavně z důvodu vysokých pořizovacích nákladů. Proto je vhodné je zřizovat hlavně v krajských nemocnicích, které mají i dostatek personálu, který je schopen nálezy také kvalifikovaně diagnostikovat,“ míní ředitel společnosti Jan Calta. Návratnost nákladů na pořízení magnetické rezonance je pět let.

Pardubická nemocnice se po zřízení Pardubického kraje stala vlajkovou lodí pěti nemocnic, které mají do budoucna poskytovat akutní péči v regionu. Případné propojení privátních a veřejných prostředků proto připouští i pardubický krajský úřad.

„To, že ve zdravotnictví bude pořád málo peněz, je dané tím, že budou stále nové a modernější diagnostické metody a léky, což bude stále narážet na možnosti státní či krajské kasy vše financovat. Až přejdou zřizovatelské funkce nemocnic pod kraj, budeme využívat nejen vlastní zdroje, ale i podobné metody, které byly není vyzkoušeny v Pardubicích. Vícezdrojové financování a s tím spojený případný vstup cizího kapitálu či firem, které potřebují umístit své přístroje budeme rozhodně podporovat,“ tvrdí Josef Janeček, krajský radní, do jehož kompetencí spadá zdravotnictví a sociální péče.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

JAK SE ZMĚNILI ŘIDIČI: Končící pruh nebo červená mnohé nezastaví

Jízda na červenou

Tresty od soudu na mnoho let do vězení za agresivní jízdu na silnici či dálnici jsou dnes téměř pravidelností. Je to...

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Uchazeči o Hrad mají obavy z terorismu, někteří by znovu zavedli vojnu

Debata osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční...

Především o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice debatovalo v úterý večer osm kandidátů na českého prezidenta v...

Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí
Vozový park, který obstojí i v podzimním počasí

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.Najdete na iDNES.cz