S Gradebookem bude mít rodič více informací o studiu svého potomka. Stačí mu internetové připojení. (ilustrační snímek)

S Gradebookem bude mít rodič více informací o studiu svého potomka. Stačí mu internetové připojení. (ilustrační snímek) | foto: shutterstock.com

On-line žákovská knížka umí kromě známek i omluvit a zaměstnat maroda

  • 50
Konec záškoláctví nebo falšování omluvenek. To slibuje autor projektu elektronické žákovské knížky, s nímž přišla Soukromá základní škola Doctrina v Liberci. Takzvaný Gradebook umožní rodičům sledovat studium, školní aktivitu či absenci svého potomka on-line. Stačí jim připojení na internet.

"Na projektu jsme pracovali půl roku. Elektronické knížky už existují, ale žádná nenabízí natolik propracovaný systém, jako ta naše. V republice je určitě unikátní," prohlásil Martin Turčík, autor projektu a manažer školy.

Gradebook

Systém elektronických žákovských knížek má tři kategorie uživatelů: rodiče, žáky a učitele.

Funguje na internetovém rozhraní, přístup k němu je možný z jakéhokoliv počítače, stačí znát přístupové jméno a heslo.

Doctrina bude portál testovat do června. Pak chce Gradebook nabídnout dalším školám.

Gradebook je rozdělený do osmi sekcí. "Jednou z nich je například studium. V něm rodiče najdou informace  o úkolech, které děti dostaly, na jakou písemnou práci se mají připravit, uvidí i známky ze všech předmětů," přiblížil Turčík, který chce program nabídnout i do ostatních škol.

"K dispozici jim budou naskenované písemky a dozvědí se i to, jak jejich dítě dopadlo ve srovnání s celou třídou, zda bylo nejlepší, nebo zda tu danou známku dostala většina spolužáků," dodal.

Zatímco u rodičů bude mít elektronická knížka zřejmě úspěch, žáci z ní tak nadšení nebudou. To potvrzuje i sedmák Vojtěch Kozubík. "Myslím, že to bude dobré jak pro koho. Mně to třeba tolik nevadí, protože zas tak špatné známky nemám, ale někomu jinému, kdo se neučí zrovna dobře, to vyhovovat nemusí," řekl.

Pokud se bude chtít rodič učitele na něco zeptat, jednoduše mu pošle dotaz, stejným způsobem může své dítě omluvit z vyučování. "Dozví se také jeho úspěchy, kolik dostal žák pochval, anebo naopak zda byl napomenutý, jestli mu nehrozí třídní důtka," podotkl autor projektu.

Co největší zapojení rodičů

A ani v případě nemoci nemusí školák doma jen tak zahálet. Kantor mu přes Gradebook vzkáže, co má dělat a na co se připravit.

"Od toho je pak sekce eLearning, kde si žák vybere předmět, vytiskne si pracovní listy a může plnit úkoly. Navíc jsou k dispozici i interaktivní testy, kde hned pozná, zda odpověděl správně," vysvětlil Turčík.

Podle ředitele školy Jiřího Paclta jde o to, zapojit co nejvíce rodiče. "Mají možnost získat podrobné informace o průběhu vzdělávání svých dětí," zmínil ředitel.

Elektronickou žákovskou knížku používá už čtvrtým rokem liberecká Základní škola 5. května. A podle její ředitelky Ivety Rejmanové jsou s ní zatím spokojení.

"Vytvořili ji sami učitelé, takže je ušitá přímo na míru potřebám naší školy. Postupně ji zavádíme i do nižších ročníků, teď ji používáme už od třetího," sdělila ředitelka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video