Končící předseda Strany zelených Ondřej Liška bude hostem on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Stranu zelených jsem zvedl z úplného dna, bilancuje končící Liška

  • 142
Eurovolby skončily pro zelené neúspěchem, ale jinak své působení hodnotí odstupující šéf Ondřej Liška pozitivně. "Podařilo se mi stranu zvednout z úplného dna, na kterém se ocitla pod vedením předchozího předsedy," řekl v diskusi se čtenáři iDNES.cz. Po oznámené rezignaci se chce více věnovat svým dětem i rozepsaným knihám.

Liška vedení strany převzal na konci roku 2009 po Martinu Bursíkovi. "Podařilo se mi ji ukotvit na komunální úrovni a posílit na krajské a senátní. A také ji postavit finančně na vlastní nohy," uvedl předseda a pochválil za to i své spolupracovníky.

O svých dalších plánech chce přemýšlet v příštích týdnech. "Mám již léta v hlavě několik zajímavých větších projektů. Mám také rozepsány dvě knihy, k jejichž dokončení nyní budu mít snad prostor. Nejvíce ale chci věnovat čas svým dětem," řekl čtenářům.

On-line s Ondřejem Liškou

Předseda Strany zelených diskutoval se čtenáři iDNES.cz

Do vedení strany už nehodlá kandidovat, chce být jen aktivním řadovým členem. "Trochu s nadsázkou: chtěl bych založit novou tradici bývalých předsedů českých politických stran, kteří nezakládají strany nové a nemají osobnostní problém sestoupit ze stranických výšin," odpověděl Liška jednomu z tazatelů. Připomněl také, že funkce předsedy je neplacená.

Liška rezignaci oznámil v pondělí v reakci na volební neúspěch - zelení dostali 3,77 procenta hlasů a nezískali křeslo europoslance. Ve funkci skončí 8. června, kdy zasedne republiková rada zelených (více o poražených stranách čtěte zde).

V chatu také uvedl, že zelení usilovali o společný postup v evropských volbách s Českou pirátskou stranou. "Ale ze strany Pirátů o to nebyl zájem," řekl. Zkritizoval stranu svého předchůdce Martina Bursíka. "Volby potvrdily, že projekt LES je zcela marný a neživotaschopný. Nenabízí vlastně nic nového a potvrdilo se tak, že důvodem jeho vzniku byly především osobní ambice zakladatelského páru," míní.

Stížnost nepodáváme, abychom změnili výsledek, říká Liška

Zelení bezprostředně po volbách oznámili, že stejně jako Piráti podají v příštích dnech stížnost k Ústavnímu soudu kvůli pětiprocentní hranici nutné pro získání mandátu. "Je diskriminační a z našeho pohledu protiústavní, zvýhodňuje velké strany. Žádná hranice by tam být neměla," řekl iDNES.cz Liška.

Jednoho čtenáře zajímalo, proč se strana ozvala až po volbách. Liška ale namítl, že zelení na to upozorňovali i v minulosti. "Stížnost nepodáváme proto, abychom zpětně změnili výsledek voleb, ale aby v budoucnosti nebyli poškozováni voliči, kteří mají nárok být reprezentováni v EP. Zatímco například KDU potřebovala na zisk jednoho mandátu cca 50 tisíc hlasů, našich 57 tisíc voličů není v EP zastoupeno," uvedl Liška.

Také odmítl, že by se zelení méně než dříve věnovali ekologické problematice. "Pokud sledujete naši činnost, pak takový dojem mít určitě nemůžete. Více než padesát procent našich výstupů, vyjádření, pořádaných akcí se věnuje právě tématům ochrany životního prostředí," uvedl.

Šestatřicetiletý absolvent religionistiky a politologie je předsedou strany od prosince 2009. Naposledy post obhájil letos v lednu (více čtěte zde). V letech 2006 až 2010 poslancem, od prosince 2007 do května 2009 působil i jako ministr školství ve vládě Mirka Topolánka. Právě problematice vzdělávání, ale i evropským a sociálním tématům se chce v rámci Strany zelených dále věnovat.

Muzikálový předvolební klip Strany zelených:

30. září 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video