ON-LINE ROZHOVOR O ŠKODLIVOSTI RADARU
vydáno 17.8.2007 12:30
Českem v posledních měsících hýbe diskuse o záměru USA postavit v Brdech protiraketovou základnu. Jaký by mohl mít případný radar vliv na lidské zdraví? Hostem iDNES.cz bude Luděk Pekárek z Národní referenční laboratoře pro neionizující záření Státního zdravotního ústavu v Praze.
Konec rozhovoru
Osobnost již neodpovídá. Čtenáři se ptali do 17. srpna 2007 do 12:36
OTÁZKA:
Dobrý den, můžete prosím objasnit jak bude celý radar napájen? Předpokládám, že radar bude připojen na vysoké napětí, ale pro jeden puls bude třeba velký příkon v řádu desítek MW. V Praze Kobylysích bude umístěn tokamak Compass D s příkonem asi 50MW a tam by to mělo být pravděpodobně řešeno pomocí rychlootáčkových setrvačníků. Bude podobný systém i u radaru nebo se tam tento problém řeší jinak? Děkuji
Filip
OTÁZKA:
Dobrý den, mě osobně nepřesvědčila americká data o tom, že radar nám Čechům neuškodí. Naopak. Argumentů proti výstavbě radaru je hodně, na veřejnost se ale spíše dostávají nepravdivé informace typu, které např. používá lobující a za to také placený, pan Klvaňa. Proč se např. u nás v roce 2000 zvyšovaly nařízením vlády limity záření více než desetinásobně? Pane Pekárku, Vy sám se podepíšete pod to, že záření radaru lidem u nás nijak neublíží? a že se tímto rozhodnutím naše země nestane terčem možných útoků? Děkuji za opověď. I.M.
Ilona
OTÁZKA:
Rád bych se zeptal na možnost odrazu paprsku směrem na Prahu, Příbram atd.
Jan Svoboda
předchozí | 1 2 3 | další |
Upozornění
Redakce si vyhrazuje právo na odstranění otázek s vulgárním nebo urážlivým obsahem.