Otakar Nyč, přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie FN Motol

Otakar Nyč, přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie FN Motol | foto: Koláž - iDNES.cz

Jednoznačná prevence neexistuje, říká odborník o smrtící bakterii

  • 140
Lékaři bojují s bakterií, která způsobuje smrtelný průjem. A varují, že umírá čím dál víc lidí, za poslední půlrok už čtrnáct. Jednoznačná účinná prevence podle mikrobiologa Otakara Nyče neexistuje, pomůže ale udržovat se v kondici a neužívat zbytečně antibiotika. Právě oslabení jedinci jsou totiž k nákaze nejnáchylnější.

Klostridie se obvykle začnou množit a produkovat poté, co ve střevech kvůli užívání antibiotik vymizí "dobré" bakterie. Prudká infekce byla zprvu nemocniční nákazou, teď se ale ukazuje, že se člověk může nakazit i jinak. Jak, to ale není úplně jasné.

"Jedním z možných zdrojů této bakterie mohou být i domácí zvířata, stejně tak jako některé masné produkty. Nicméně v současnosti se o těchto zdrojích spíše spekuluje. Spíše záleží na celkovém zdravotním stavu příslušného jedince a jeho vnímavosti k infekci," přiblížil čtenářům přednosta Ústavu lékařské mikrobiologie FN Motol Otakar Nyč.

On-line rozhovor s Otakarem Nyčem

Odpovědi mikrobiologa najdete zde

Bakterie se běžně vyskytuje v zažívacím traktu zdravých lidí. "Ohrožuje především oslabené jedince zejména v nemocnicích a při současném podávání antibiotik," dodal Nyč.

Jednotlivá antibiotika jsou ale podle něj do různé míry nebezpečná. "O některých skupinách antibiotik je známo, že tato infekce po nich vzniká snadněji. Jedná se např. o chinolony nebo linkosamidy. Riziko vzniku infekce vzniká už i po jedné dávce antibiotika. Obyčejný penicilin patří mezi nejméně riziková," sdělil.

Pomůžou probiotika i dobrá životospráva

Před nákazou pomůže ochránit dobrá životospráva a například také podávání probiotik jako doplněk k léčbě antibiotiky. Jakmile se člověk nakazí, léčí se opět antibiotiky. "Jednou ze základních léčebných možností je léčba antibiotiky, která selektivně postihují klostridia. Samozřejmě možnost vzniku rezistence nelze vyloučit. Je ale zatím zcela výjimečná," uvedl Nyč.

Onemocnění začíná jako obyčejný průjem: bolestí břicha, nadýmáním a běháním na záchod co hodinu. U někoho problémy samy přejdou, jiným se po několika dnech vracejí. A pak znovu a znovu. U těch, kteří se nakazili dravějším typem bakterie, dochází k zánětu střeva a jeho proděravění a následné smrti.

Jen ve Slezské nemocnici v Opavě za letošní půlrok zemřelo pět lidí. V celém kraji jich bylo čtrnáct z celkem 124 nakažených. Na severu Moravy je podle Nyče situace nejhorší, kromě tohoto regionu ale zmiňuje také Brno a východ Čech.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video