Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

On-line lovec holčiček „Jirzin“ stanul před soudem

  12:04aktualizováno  12:04
Začal soud s mladíkem, který dával dětem na internetu nemravné návrhy. Za přípravu pohlavního zneužívání mu hrozí až osm let vězení. Podle znalce trpí Jiří K. pedofilií. V případu svědčili i reportéři MF DNES, kteří "Jirzina" na internetu objevili, když se vydávali za jedenáctiletou Terezu.

Udělal jsem to poprvé a z blbosti, tvrdil překvapený "Jirzin". MF DNES na žádost policie nezveřejňuje jeho přesnou podobu. | foto: MF DNES

Začalo to jednou vulgární větou na internetu: "Je tady mladá holka z Prahy nebo Nymburka, která mi ho vyho...?" (následoval vulgární výraz pro uspokojení muže rukou).

Sedmadvacetiletý Jiří K., který větu napsal loni v říjnu při chatu na dětské internetové stránce, stanul ve čtvrtek před soudem za přípravu pohlavního zneužívání.

Redakce na podzim dostala tip, že děti na svých internetových stránkách poskytují neopatrně adresy a čísla mobilů cizím lidem. Reportéři nějakou dobu "chatové místnosti" sledovali a zjistili, že v nich někteří účastníci otevřeně přicházejí s vulgárními sexuálními návrhy.

Čtvrtého října 2006 se do místnosti výslovně určené "dětem od 9 do 13 let" na xchat.cz přihlásil Jiří K., vystupující pod přezdívkou "Jirzin". Na stránku napsal výzvu "mladé holce", aby ho sexuálně uspokojila.

Přihlášený redaktor MF DNES vydávající se za jedenáctiletou žačku s přezdívkou "Terezička44" odepsal: "Jak to myslíš?" Debata pokračovala několik desítek minut a mladík se vyptával, jak je dívka vyspělá a jestli už viděla nahého muže. Pak si Jirzin a "Tereza" vyměnili fotografie. Redakce zaslala ilustrační snímek jedenáctileté dívky z katalogu tiskové agentury.

Když si redaktoři po dalších sexuálních narážkách byli jisti, že to myslí neznámý člověk vážně, navrhli mu prostřednictvím "Terezky" na příští den schůzku v parku. Měli spolu hrát badminton. Jiří K. na schůzku skutečně dorazil. Chvíli se v parku rozhlížel a pak ho oslovili reportéři. Poznali ho podle zaslané fotografie. Když se ho ptali, jestli "nehledá Terezku", Jiří K. utekl.

"Takhle vulgární nejsem"
Jiří K. působil u soudu zaraženě. Když státní zástupkyně Jiřina Turková předčítala obžalobu, vůbec nevypadal jako sebevědomý muž u sportovního kabrioletu z fotografie zaslané "Terezce". "Činil nezletilé sexuální návrhy s tím, že ji celou bude osahávat," řekla Turková.

Mladík u soudu potvrdil, že to byl on, kdo si s "Terezkou" dopisoval. Popřel však jakékoli sexuální návrhy. "I když si nepamatuji, co jsem tam přesně psal, taková vulgární slova určitě ve slovníku nemám," hájil se Jiří K.

Internetové stránky s jeho větami však redaktoři MF DNES tiskli i stahovali do svých počítačů, aby měli důkaz pro policii. Reportéři u soudu vystupovali jako svědci.

Když dostal Jiří K. od soudkyně otázku, proč šel na smluvenou schůzku, vysvětloval, že byl zvědavý, zda vůbec někdo přijde. I když obžalovaný muž tvrdil, že si s "Terezkou" dopisoval jen ze zvědavosti a nevinně, posudek znalce, sexuologa Petra Weisse, vyzněl jinak.

Znalec: Asi trpí pedofilií
Jiří K. je podle Weisse sexuální deviant, a pokud ho soud uzná vinným, měl by mu nařídit ústavní léčbu. "Jestliže ho soud osvobodí, měl by obžalovaný alespoň dobrovolně k sexuologovi docházet," řekl u soudu Weiss. Ten se opíral o speciální vyšetření, kdy pacient musí reagovat na různé druhy sexuálních podnětů a sleduje se, co ho vzrušilo.

"Obžalovaný vzrušením dokonce jednou reagoval na nekrosadistický podnět. Nejspíš však doopravdy trpí pedofilií," uvedl v rozhovoru pro MF DNES Weiss. Mladík podle něho při vyšetření záměrně znalce mátl. Na příštím líčení bude o mladíkově sexualitě mluvit ještě další znalec, který spolupracoval s Weissem.

Sexuální deviace, jakou mladík trpí, je podle Weisse vrozená. Léčením ji lze pouze potlačit. V Česku se v současnosti v ústavech na sexuologii léčí asi stovka lidí.

U soudu nastala i jedna úsměvná situace, když si mladá ambiciózní obhájkyně v dialogu s Weissem trochu "naběhla": "A máte vy vůbec nějaké vzdělání v sexuologii?" ptala se ho. (Profesor Weiss byl oficiálně uveden ve spisu jako znalec-psychiatr).

"Pracuji v Academy of Sex Research, kde je sto hlavních sexuologů světa. A napsal jsem učebnici Sexuální deviace, ta je v Česku asi jediná," představil se Weiss. Pak už žádné otázky na znalce nepadly.

Líčení bude pokračovat 21. března. Soudkyně Vanda Činková vyslechne ještě matku obžalovaného.

Pachatele odhalil otec dívky
Jiří K. není jediný, kdo sváděl dívky na internetu. Policie na konci prosince dopadla dalšího muže. Když otec jedné dívky zjistil, že její dceru obtěžuje nebezpečný člověk, kontaktoval policii a v diskusi s ním pokračoval sám. "Muže, který dívce psal, vyšetřujeme," uvedl Karel Kuchařík z policejního oddělení internetové kriminality.

Podle Kuchaříka se situace na dětském internetu oproti podzimu v mnohém zlepšila. "Na chaty chodíme i sami. Navíc spolupracujeme s největšími provozovateli internetových portálů, kteří se snaží zabránit tomu, aby vůbec k nějaké nebezpečné diskusi došlo. Také jsou rodiče opatrnější a děti více hlídají," tvrdí Kuchařík. Podle něho se tak snižuje počet případů, o kterých se policie vůbec nedozví, a navíc se sexuální devianti bojí na chat vůbec přihlásit.

Internet není bezpečný
Lidé, kteří mohou dětem ublížit, však chaty navštěvují stále, navzdory přijatým policejním opatřením. Reportérka MF DNES sledovala v pondělí dětské stránky a vydávala se za dvanáctiletou Majku. Hned narazila na muže s přezdívkou "Zogar". Sám přitom iniciativně na xchatu v místnosti nazvané podle věku návštěvníků "12-13-14-15-16" hledal dívku mezi deseti a dvanácti lety.

Když na to redaktorka MF DNES zareagovala, napsal jí, že je mu dvacet. Hned na počátku diskuse se ptal na to, jak dívka vypadá, včetně toho, jaká má prsa, a zjišťoval, zda už dívka "měla staršího kluka".

Přitom se také svěřil, že před nedávnem chodil s teprve třináctiletou dívkou a že se mu mladší děvčata líbí. Když se redaktorka v roli Majky zeptala, proč se zajímá právě o školačky, "Zogar" neváhal: "Láká mě zkusit, jaký to je s tebou chodit, líbat se a mazlit," odpověděl.

Nakonec si Zogar s redaktorkou alias Majkou chtěl dát schůzku. Tu zrušil poté, co mu redaktorka odmítla dát číslo mobilu.

Děti, kterým se při brouzdání na internetu něco podobného stane, mohou nyní na obtěžování dospělé upozornit na chatu Linky bezpečí.

"Začali jsme tuto službu nabízet v prosinci a musím říct, že to funguje skvěle. Ozývá se nám stále více dětí. Zatímco v prosinci jich bylo 25, v únoru už 69," říká Petr Hořejš z Linky bezpečí.

"I děti, které by nikdy nezavolaly na naši telefonickou linku, se nebojí svěřit se prostřednictvím naší internetové stránky," dodal Hořejš.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...

Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

Při požáru hotelu v centru Prahy zemřeli dva lidé, další jsou v nemocnicích

V Náplavní ulici v Praze hořel hotel.

V hotelu v pražské Náplavní ulici vypukl v sobotu po 18. hodině požár. Dva lidé zemřeli, několik dalších je zraněno....

Hromadné nehody uzavřely dálnici D1, na jihu Moravy vyhlásili kalamitní stav

Sníh komplikuje dopravu na dálnici D1, stalo se několik hromadných nehod. (16....

Doprava na dálnici D1 stále stojí, a to na 99. kilometru u Humpolce. Další problémová místa policie zprovoznila v...

Další z rubriky

V Tišnově hořel sklad klimatizací. Místní lidé neměli otevírat okna

Hasiči zasahují v Tišnově, hoří tam skladovací hala.

Třináct jednotek hasičů zasahovalo v Tišnově na Brněnsku, kde hořel sklad klimatizací o rozměrech padesát krát pět...

Stížnost vraha těhotné přítelkyně odmítl i Ústavní soud, trest 23 let platí

Osmatřicetiletý Pavel Radziszewský u Krajského soudu v Brně popřel, že by...

Ústavní soud odmítl stížnost Pavla Radziszewského, jenž si má za vraždu v Kalech na Brněnsku odpykat výjimečný trest 23...

VIDEO: Opilého řidiče dodávky vystřídal ještě větší opilec a boural

Opilec za volantem

Hned dva opilé řidiče ve stejném autě zastavili v neděli policisté v Červeném Újezdu na Praze-západ. Nejdřív zabavili...

Najdete na iDNES.cz