Situace v ČSSD poškozuje celou politickou scénu, říká lídr KDU-ČSL

  10:45aktualizováno  10:45
Pavlu Bělobrádkovi se podařilo stranu vrátit lidovce do Sněmovny. KDU-ČSL skončila ve volbách na sedmém místě, přesto může být v povolebních vyjednáváních klíčovou stranou. Podle Bělobrádka je ochotna převzít vládní odpovědnost, ale ne za každou cenu. S ČSSD nechceme jednat, dokud se nevysvětlí situace mezi jejími lídry, vzkázal Bělobrádek čtenářům iDNES.cz v on-line rozhovoru.

Šéf lidovců Pavel Bělobrádek | foto: Martin Veselý, MAFRA

"ČSSD si musí vnitřní situaci vyřešit sama. Radost z ní nemáme, poškozuje celou politickou scénu," odpověděl Bělobrádek čtenáři na otázku, co si myslí o puči na vrcholných postech sociální demokracie. "Domnívám se, že každý politik by měl mít jako základní etický kodex desatero. Každý můžeme selhat, jsme jenom lidé, nicméně při zásadním selhání by politik měl vyvodit ze svých činů důsledky a odejít," komentoval lídr Lidovců nedávné odhalení lží místopředsedy ČSSD Haška a jeho kolegů.

Odpovědi Pavla Bělobrádka čtěte zde

Popsal také svou představu o účasti lidovců ve vládě: "V případě, že bychom dopředu odmítli účast v koalici, byli bychom označováni za destruktivní sílu, která není ochotna převzít odpovědnost. Do vlády ale nepůjdeme za každou cenu."

Čtenáře zajímal i jeho pohled na církevní restituce. "Katolická církev se vzdala ze svých oprávněných nároků části peněz ve prospěch těchto mladších církví, aby po přechodnou dobu, než se budou muset samofinancovat, měly finanční polštář. Jsem rád, že stát tímto krokem přestane církve a náboženské společnosti financovat ze státního rozpočtu," napsal Bělobrádek.

Dotkl se i otázky druhého pilíře penzijní reformy. "Považujeme ho za zbytečný. Neřeší příčiny, ale snaží se pouze o nápravu následků, přičemž není žádná jistota ani garance státu, že z něj budeme mít nějaký příjem," řekl Bělobrádek.

Voliči nám dali druhou šanci

"V roce 2010 jsme ze Sněmovny vypadli, a to oprávněně, od našich voličů jsme si to zasloužili. Teď nám dali druhou šanci a my je rozhodně nechceme zklamat. Naopak chceme ukázat, že křesťanská demokracie je suverénním politickým proudem, jehož jsme autentickým zosobněním," řekl Pavel Bělobrádek bezprostředně po sečtení všech volebních hlasů v rozhovoru pro iDNES.cz.

Bělobrádek vyzdvihl jako největší přednosti lidovců spolehlivost, tradici, novou krev i pevné zakořenění v obcích, regionech i Evropě. Do kampaně se podle svých slov zapojil i tak, že usedl za volant své dodávky oblepené plakáty a neúnavně s ní křižoval Královéhradecký kraj.

Pokud jde o rozkol uvnitř ČSSD a duplicitu vyjednavačů, předseda KDU-ČSL se o možné povolební spolupráci chce bavit jedině s předsedou strany Bohuslavem Sobotkou a nikoliv s Michalem Haškem. Právě koalici za přímé účasti KDU-ČSL a hnutí ANO ve vládě vidí Sobotka jako jedinou reálnou variantu.

Lidovci se do Sněmovny vrátili po třech a půl letech, kdy stáli mimo poslanecké lavice. Celkem v předčasných volbách získali 6,78 procent hlasů a obsadili tak 14 mandátů. Bělobrádek vsadil na svou neokoukanou tvář, se kterou voličům nabídl alternativu pravého středu.

Pavel Bělobrádek pochází z Náchoda, narodil se v prosinci 1976. V řadách lidovců působil nejprve na komunální úrovni. Vzděláním je doktorand Fakulty veterinární hygieny a ekologie v Brně, živil se jako veterinární inspektor. "Za ty roky mi prošla rukama spousta dobytka i sviní a věřte mi, že si s nimi poradím, i když se s nimi potkám ve vrcholné politice," zněl jeho památný výrok po zvolení předsedou lidovců v listopadu 2010.

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Praha, 05.10.18 Mamba zelená, odchyt, Hlubočepy,

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu ujíždějícímu motorkáři

Policisté podpořili kolegu Šimona Vaice /na snímku/, kterému hrozí trest za...

Obvodní soud pro Prahu 8 zprostil viny policistu Šimona Vaice, obviněného z těžkého zranění ujíždějícího motorkáře tím,...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...

Probuďte se, globální oteplování se utrhlo ze řetězu, varují vědci

Úbytek ledu způsobený globálním oteplováním mění i návyky mnoha zvířat.

Toto je poslední výzva, začněte jednat hned, jinak bude pozdě. Vědci z Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu vydali...Další z rubriky

Chci řešit silnice na jihu i úbytek lékařů na vsích, říká senátor Faktor

Novým senátorem pro obvod Českobudějovicka a Třeboňska se stal nezávislý...

Podnikatel Ladislav Faktor ovládl druhé kolo senátních voleb a v horní komoře parlamentu nahradí za Českobudějovicko a...

Silné Rusko je v zájmu České republiky, řekl Skála z KSČM v Rozstřelu

Místopředseda KSČM Josef Skála v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel (16. října...

Komunisté v letošních komunálních a senátních volbách propadli. Poprvé od vzniku Senátu v roce 1996 nemají v horní...

Nejoblíbenějšími jmény jsou Eliška a Jakub, narodili se i Madla a Gaston

Ilustrační snímek

Nejpopulárnějšími dětskými jmény v Česku jsou Eliška a Jakub, naopak Tereza vůbec poprvé od roku 1999 vypadla z...Najdete na iDNES.cz