Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ministerstvo se omluvilo exposlancům ODS, dostanou 1,9 milionu

  18:28aktualizováno  18:28
Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř se v sobotu dočkali omluvy od ministerstva spravedlnosti. Její znění bylo součástí březnové mimosoudní dohody. V ní je, že exposlanci, kteří byli ve vazbě kvůli podezření, že se nechali uplácet trafikami, dostanou odškodnění celkem ve výši 1,9 milionu.

Politici Petr Tluchoř (u mikrofonů), Marek Šnajdr (zcela vpravo) a Ivan Fuksa (uprostřed s brýlemi) na archivním snímku z roku 2012. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

„Česká republika se omlouvá za nezákonný postup a nezákonné trestní stíhání poškozeného Marka Šnajdra (Ivana Fuksy/Petra Tluchoře), které vedlo Vrchní státní zastupitelství v Olomouci, jakož i za jeho nezákonnou vazbu. Tento nezákonný postup vedl k profesní a společenské újmě poškozeného, za což se Česká republika Marku Šnajdrovi (Ivanu Fuksovi/Petru Tluchořovi) omlouvá,“ zní omluvy rozeslané v sobotu ministerstvem vybraným médiím. Jsou tři, v každé z nich se mění jen jméno.

Text byl dohodnutý předem, protože ministerstvo spravedlnosti s trojicí politiků uzavřelo mimosoudní dohodu, o níž informovalo 27. března (více o dohodě čtěte zde).

„Dohoda obsahuje přesné parametry odškodnění i omluvy. Ty spočívají v tom, že ve chvíli, kdy dojde k soudnímu smíru, k jehož usilování se obě strany zavázaly, bude do tří dnů od nabytí právní moci zveřejněna omluva. Obě strany se také dohodly na tom, že nebudou usilovat o opravné prostředky,“ řekla iDNES.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Kateřina Hrochová.

Třídenní lhůta uplynula v sobotu. Byť se týkala jen Marka Šnajdra, ministerstvo zveřejnilo rovnou i omluvu dalším dvěma politikům. „Rozhodli jsme se omluvit všem třem v předstihu, protože vycházíme z toho, že dohoda je oboustranně závazná a v jejím duchu konáme,“ vysvětlila Hrochová, proč rezort nevyčkal uplynutí lhůty i u zbylých dvou exposlanců.

Politici dostanou odškodnění téměř dva miliony korun

V březnu uzavřené dohodě je uvedeno, že  politici se vzdají požadavků na nemajetkovou újmu, tedy odškodnění v celkové výši 9,5 milionu. Ministerstvo se jim ale omluví a vyplatí jim odškodnění za část nákladů obhajoby, náhradu ušlého výdělku a zadostiučinění za omezení osobní svobody během pobytu ve vazbě. Exposlanci proto dostanou od státu celkem 1,9 milionu korun. Podle ministerstva částka odpovídá výpočtu podle judikatury Nejvyššího soudu. „Odškodnění bude vyplaceno v řádu dnů od soudního smíru,“ podotkla Hrochová.

Peníze a omluvu dostanou Šnajdr, Fuksa a Tluchoř kvůli svému pobytu ve vazbě. Soud je do ní poslal 15. června roku 2013, trvala zhruba jeden měsíc (více o propuštění politiků čtěte zde).

Bývalí poslanci v té době čelili obvinění z korupčního jednání, když podle policie výměnou za lukrativní posty v polostátních firmách složili mandáty a fakticky tak umožnili Nečasově kabinetu pokračovat ve vládě. 

Obvinění přišlo po rozsáhlém policejním zátahu na Úřadu vlády a v dalších státních institucích, při kterém byla zadržena i budoucí manželka tehdejšího premiéra Jana Nagyová. Tehdejší šéfka kabinetu premiéra podle policie údajně pomohla posty pro poslance sehnat.

Nejvyšší soud ovšem později dospěl k závěru, že exposlanci jsou kvůli poslanecké indemnitě vyňati z pravomoci orgánů činných v trestním řízení, a že je tedy nelze trestně stíhat (více čtěte zde).

Ministerstvo spravedlnosti trojici nejprve odmítlo odškodnit (více zde), exposlanci se proto obrátili na soud. Spor posléze skončil zmíněnou mimosoudní dohodou.

V případu údajných trafik jsou nadále obviněni expremiér Petr Nečas (ODS), jeho současná manželka Jana Nečasová (dříve Nagyová) a někdejší Fuksův náměstek Roman Boček.

„Nechci peníze, ale omluvu,“ řekl už v prosinci soudu exposlanec Šnajdr:Hlavní zprávy

Nejčtenější

O Hrad se utkají Zeman s Drahošem. Ten má podporu většiny ostatních kandidátů

Kandidát Jiří Drahoš se v pražském volebním štábu raduje z postupu do druhého...

Do druhého kola prezidentských voleb postoupí Miloš Zeman a Jiří Drahoš. Dosavadní prezident dostal 38,56 procenta...

Velká jízda do pekla. Život Terezy, kterou drží v Pákistánu za pašování drog

Tereza H., kterou v Pákistánu zadrželi za pašování drog, s kamarádkou Simonou.

Jednadvacetiletou Terezu H. přivedl divoký styl života až do pákistánské vazby za pašování drog. Se svou kamarádkou...Zeman, nebo Drahoš? Vyberte si prezidenta ve volbách nanečisto

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Zbývá jen několik dní, než se opět otevřou volební místnosti. Redakce iDNES.cz připravila volby nanečisto, ve kterých...

Poslanci vydali Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Premiéra Andreje Babiše a šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka může policie stíhat kvůli podezření na podvod při...

ANALÝZA: Drahoš drží trumfy v souboji se Zemanem, Babiš si toho všiml

Jiří Drahoš postoupil do druhého kola prezidentských voleb. V nich se utká se...

Náskok 615 946 hlasů, který měl prezident Miloš Zeman v prvním kole prezidentské volby před Jiřím Drahošem, je optický...

Další z rubriky

Duely na vlně emocí. Jak budou vypadat diskuse Zemana s Drahošem?

Ve druhém kole prezidentských voleb se utkají Miloš Zeman a Jiří Drahoš.

Finalisté druhého kola prezidentské volby – Miloš Zeman a Jiří Drahoš – se chystají na televizní duely. Současná hlava...

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4

Předsedou Strany zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz