První dáma Livia Klausová na oslavách Světového dne chleba (13. října 2011)

První dáma Livia Klausová na oslavách Světového dne chleba (13. října 2011) | foto: Michal Šula, MAFRA

Exředitelka univerzity, které dal Klaus milost, se zná s jeho ženou

  • 492
Když před několika lety otevírala soukromá Metropolitní univerzita nový výtah, na slavnost tehdy přijela i první dáma Livia Klausová. A nejde o jedinou akci, na které se Klausová setkala se zakladatelkou školy Annou Benešovou. Tento týden jí prezident Václav Klaus udělil milost.

Nový výtah pro handicapované otevírala škola v roce 2007. Klausová a Benešová se spolu podle Lidových novin setkávaly také na charitativní akci s názvem Mosty.

Právě Benešová se přitom v úterý dočkala omilostnění od prezidenta Václava Klause. Rozhodnutí smazalo uloženou dvouletou podmínku za podplácení a zpronevěru. Zakladatelka univerzity se jí dopustila tím, že umožnila bezplatné studium desítkám lidí a univerzitě tak způsobila škodu přes šest milionů korun. Benešová o omilostnění požádala už v roce 2009, kdy byla trestně stíhána. (Více o milosti pro Benešovou čtěte tady.)

Zakladatelka soukromé Metropolitní univerzity Praha Anna Benešová u pražského obvodního soudu (7. července 2010)

Klaus vydal v pátek prohlášení, ve kterém uvedl, že o aktivitě své manželky se dozvěděl až po zveřejnění informací LN.  "Takových akcí se L. Klausová zúčastňuje velmi často," podotkl Klaus.

Podle prezidenta žádost o milost doprovázelo mimořádné množství dopisů, které se za udělení milosti přimlouvaly. "Zejména od organizací zdravotně postižených v čele s bývalým poslancem Václavem Krásou, předsedou Národní rady osob se zdravotním postižením ČR," uvedl státník.

"Při svém udělení milosti jsem se rozhodoval i podle toho, že jsem považoval dosavadní potrestání paní Benešové v tomto případě (vazba, léta soudního projednávání, atd.) za dostatečné," dodal Klaus s tím, že žádost u něj na stole obrazně řečeno ležela řadu let.

S čistým rejstříkem může Benešová opět do čela univerzity

Klausovým krokem je podle LN trestní rejstřík Anny Benešové zcela čistý, a je tedy nutné na ni nahlížet jako na bezúhonnou osobu. Je proto možné, že se Benešová opět vrátí do čela školy. Nyní v ní pracuje jako ředitelka pro lidské zdroje a strategický rozvoj.

Státní zástupce Marek Bodlák, který kauzu univerzitního podplácení má na starosti, upozornil, že Klaus o milosti rozhodl, aniž by si vyžádal spisový materiál k případu. "V podstatě se spokojil s usnesením o zahájení trestního stíhání a následně byla vyžadována obžaloba," řekl LN Bodlák.

Milost okamžitě vyvolala další diskuse o způsobu udílení prezidentských milostí. Už dříve týdeník Respekt uveřejnil případ policistky odsouzené za přijímání úplatku Radky Kadlecové. Ta svému lékaři uvedla, že milost pro ni už je "zakoupena". Kadlecová získala prezidentský pardon v roce 2009. (Případem Kadlecové se zabývá policie, čtěte tady.)

Případ kolem Benešové zatím nekomentovala ani zakladatelka univerzity, ani Livie Klausová. Kancléř prezidenta republiky Ladislav Jakl ve čtvrtek Radiožurnálu řekl, že prezident není povinen svůj krok jakkoliv zdůvodňovat. "Milost není nějakou protézou spravedlnosti, to není polemika se soudy, napravování soudů, to dokonce vůbec není součást spravedlnosti nebo justice. A kdybych já byl prezidentem, tak já bych milosti nezdůvodňoval vůbec. Vysvětlovat pohnutí individuálního, osobního rozhodnutí je vždycky složité, nikdy ne úplné," uvedl Jakl.

Soupis milostí doprovází vždy krátké oficiální zdůvodnění. U Benešové stojí ke Klausově rozhodnutí pouze toto: "Přihlédl k potřebě péče o jejího těžce nemocného manžela a tomu, že v minulosti nebyla trestána." Podmíněný trest ale Benešové v péči o nemocného manžela nebránil. Odsouzený totiž po dobu plynutí podmínky není ve vězení, pokud ji neporušil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video