Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Saúdové krotí náboženskou policii, zakázali jí bičování hříšníků

  20:00aktualizováno  20:00
Saúdskoarabská vláda výrazně omezila pravomoci takzvané mutawy, která v zemi dohlíží na dodržování islámských pravidel. Nezahalené ženy nebo lidi, kteří se zapomněli včas pomodlit, už nemůže zatknout ani zbičovat. Kabinet krále Salmána podle odborníků uznal, že náboženská policie páchá v zemi více škody než užitku.

Ilustrační snímek | foto: AP

Strážci islámského pořádku musí s „nemravy“ v ulicích Saúdské Arábie jednat laskavě a vlídně. Od minulého týdne jim to nařizuje nové vládní nařízení. Náboženská policie už podle agentury AFP také nesmí zatýkat a pronásledovat provinilce, vyslýchat je nebo požadovat občanský průkaz.

Pravidla mravnosti platí dál

Přestože omezení náboženské policie považují odborníci za významný posun Saúdské Arábie směrem k postupnému oddělení státní moci od náboženství, islámské právo šaría i tresty za mravnostní prohřešky platí dál.

Za pití alkoholu, držení drog i odhalování žen na veřejnosti hrozí přísné tresty včetně bičování. Přestupky však musí řešit policie a o trestu rozhodují soudy - nezáleží tedy jen na individuálním úsudku člena mutawy, který měla dosud téměř neomezenou moc.

Nejtvrdší z jejich členů neváhali vytáhnout bič přímo na ulici, třeba když se někdo v určený čas zapomněl pomodlit. Podobné excesy s novými pravidly končí.

Donedávna mocný Výbor pro podporu ctností a prevenci zlozvyků, jak se mutawa oficiálně jmenuje, tak od nynějška může za porušování pravidel pouze napomínat, nikoli už trestat.

Pokud jeho členové budou chtít přestupek řešit dál, musí ho předat policii.

„Političtí vůdci Saúdské Arábie se očividně usnesli, že náboženská policie páchá více škody než užitku,“ řekl americké CNN profesor Fawaz Gerges, který se Blízkým východem zabývá na London School of Economics.

Mutawu podle něj zasáhla vlna stížností na nepřiměřené tresty a vláda se bojí odporu veřejnosti, která byla proti excesům náboženské policie bezbranná.

Náboženská policie je nedílnou součástí pořádkových služeb v zemích, které uplatňují striktní výklad islámského práva šaría. Zodpovídá za to, aby lidé v ulicích dodržovali přísný zákaz alkoholu a drog, ženy chodily řádně zahalené a nepotulovaly se po ulicích bez doprovodu manžela či sourozence.

Hlídka náboženské policie v Rijádu napadla ženu:

Horlivost ochránců mravnosti má i oběti na životech

Mutawy působí například v Súdánu nebo Afghánistánu, kde má náboženská policie dokonce i své vlastní ministerstvo. Obdobnou organizaci si založilo i teroristické hnutí Islámský stát (více o ní čtěte zde). Saúdskoarabská mutawa vznikla v roce 1940, od osmdesátých let 20. století má na základě královského dekretu status oficiální vládní agentury.

Většina Saúdů je nábožensky založená a vyznává konzervativní ideologii wahhábismu, činnost náboženské policie proto zpočátku obyvatelstvo podporovalo. V posledních patnácti letech se ovšem stále hlasitěji hovoří o případech, kdy zaslepenost náboženskými pravidly vedla k tragédiím.

Například v roce 2013 zavinila náboženská policie dopravní nehodu, při níž zemřeli dva lidé. Její hlídkový vůz tehdy pronásledoval řidiče automobilu, který měl hlasitě puštěné rádio, přestože zákony Saúdské Arábie zakazují produkci hudby na veřejnosti. Strážci mravnosti však ve vysoké rychlosti narazili do jiného auta. Později stanuli před soudem, ten je ovšem zprostil viny.

Nejtragičtější selhání náboženské policie stálo v roce 2002 život patnáct mladých dívek. Jejich přeplněnou školu ráno zachvátil mohutný požár způsobený zřejmě odhozeným nedopalkem cigarety. Dívkám tehdy vyrazili na pomoc muži z hlídky civilní obrany, členové mutawy však školačkám podle organizace Human Rights Watch zatarasili cestu z hořící budovy. Žákyně se totiž před útěkem nezahalily, takže nesměly zachráncům na oči.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Naše ambasáda bude v Jeruzalémě do konce roku 2019, řekl Pence v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tleská projevu amerického viceprezidenta...

Spojené státy hodlají přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Před izraelským parlamentem to...

Až přiletí Kimova raketa. V Tokiu cvičili poplach při útoku z KLDR

Cvičný poplach v případě severokorejského raketového útoku v Tokiu (22. ledna...

V japonském hlavním městě Tokiu se v pondělí uskutečnil nácvik evakuace v případě severokorejského raketového útoku....

Turci a Kurdové se přetahují o Afrín, USA vyzvaly ke zdrženlivosti

Operace Olivová ratolest je namířena proti ozbrojencům z turecké Strany...

Turecké pozemní síly se v neděli probojovaly do severosyrské oblasti Afrín. Oznámil to podle tureckého rozhlasu premiér...

Najdete na iDNES.cz