Za otce u porodu 500, za dulu 1 500. Praxi v Brně kritizuje ombudsmanka

  17:23aktualizováno  17:23
Ombudsmanka Anna Šabatová se zastala ženy, která si stěžovala na postup Fakultní nemocnice Brno. Tamější porodnice vybírá poplatek za přítomnost otce u porodu, trojnásobek této částky chce za přítomnost duly.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Karásek, MAFRA

„Současné právní předpisy poskytovatelům zdravotních služeb neumožňují stanovení jakékoli úhrady, byť sloužící pouze k pokrytí nákladů, za umožnění přítomnosti duly (ale v zásadě jakékoli blízké či rodičkou určené osoby) u porodu,“ stojí ve stanovisku veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové. Citovaly jej tři neziskové organizace - Nesehnutí, Unie porodních asistentek a Česká asociace dul, které vydaly o celé věci tiskovou zprávu.

„Ochránkyně zformulovala právní závěr šetření, s nímž seznámila stěžovatelku a krajský úřad. Ten by se k němu měl nyní vyjádřit a podniknout kroky k tomu, aby zdravotnické zařízení jednalo v souladu se zákonem,“ uvedla mluvčí ombudsmanky Iva Hrazdílková.

Zpráva ombudsmanky v celém znění

„Zákon o zdravotních službách přiznává pacientovi právo na přítomnost osoby, kterou určí, a zdravotnickému zařízení povinnost to umožnit. Toto právo pacienta není zákonem dál usměrněno, takže není možné ho libovolně zpoplatnit. Právo rodičky mít u porodu osobu, kterou určí, tedy nemůže být vázáno na jakoukoli finanční úhradu. Pokud by zákonodárce počítal s platbou za přítomnost další osoby, upravil by to v zákoně. Například tak, jak to udělal u práva na přístup do zdravotnické dokumentace, které zákon omezuje tím, že zpoplatňuje pořízení výpisu či kopie,“ uvedla Šabatová. Konkrétněji případ zatím komentovat nechce s ohledem na to, že čeká na vyjádření Krajského úřadu Jihomoravského kraje.

Platbou pokrýváme náklady navíc, tvrdí nemocnice

Na ombudsmanku se obrátila Ludmila Benešová. Ta si stěžovala na vysoký poplatek za přítomnost duly u porodu ve Fakultní nemocnice Brno (FN Brno). Za otce u porodu nemocnice vybírá 500 korun, za dulu 1 500 korun.

Kdo je dula

Podle České asociace dul poskytuje dula ženě emocionální podporu a potřebné informace během těhotenství, porodu a šestinedělí. Pokud si to rodička přeje, dula s ní zůstává po celou dobu porodu: psychicky ji podporuje, vytváří pro ni zázemí a může jí též fyzicky pomáhat.

Ombudmanka ve svém závěru ke stížnosti mimo jiné uvádí, že dula není zdravotnický pracovník, nicméně že jde o odbornou pracovnici, která zná provozní prostředí nemocnic i porodní procesy.

Brněnská nemocnice platby hájí. „Přítomnost osoby blízké i jiné určené pacientem FN Brno umožňuje, nicméně je narušen provoz, zejména z pohledu hygienického režimu. Tím naší nemocnici vznikají zvýšené náklady, které jsou spojené s přítomnosti doprovodu ve zdravotnickém provozu. Tyto náklady (jednorázové oblečení nebo praní prádla, hygienické prostředky, občerstvení, edukace osob atd.) jsou zkalkulovány v platném ceníku FN Brno,“ uvedla mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Podle ní je ceník na webu a ženy se s ním mohou seznámit předem. „Platbu nákladů spojených s jinak narušeným provozem pracoviště nepovažujeme za diskriminaci skupiny pacientů, ale za eliminaci rizik, např. rizika nedodržení hygienických standardů,“ dodala Mrázová.

Proč je poplatek za dulu trojnásobný než za otce, nemocnice v oficiálním stanovisku nevysvětlila, její mluvčí ale do telefonu podotkla, že dula za své služby bere peníze, a je tedy podnikatelkou.

Pověst porodnic poplatek nevylepšuje

Ludmila Benešová se loni nejprve obracela na nemocnici, poté na Krajský úřad Jihomoravského kraje. U obou ale neuspěla.

„Od počátku těhotenství jsem věděla, že u porodu budu chtít mít dulu, protože vím, že pocit bezpečí, který mi dula může zajistit, přispívá k hladkému průběhu porodu. Hledala jsem nejbezpečnější cestu pro sebe i miminko,“ uvedla Benešová. Cenu stanovenou nemocnicí považovala za neadekvátní a jdoucí proti zájmům rodiček a jejich dětí.

„Rodička má právo, aby ji u porodu doprovázela osoba, kterou si zvolí, tedy i dula. A nikde ze zákona o zdravotních službách nevyplývá, že by toto právo mohla nemocnice zpoplatnit,“ uvedla Kristýna Rytířová, členka Nesehnutí a právnička, která se zabývá zdravotnickým právem.

Podle ombudsmanky zákon sice přiznává stejné právo všem, ale jeho zpoplatnění může vytvářet nerovnost a znevýhodnění rodiček, které musí více zvažovat i ekonomickou stránku věci. „Ochránkyně v tom ale vidí i další aspekt. Prostředí porodnic je mnoha ženami označováno za neosobní, neschopné poskytnout potřebnou sociální podporu. Kladení překážek pro přítomnost blízké osoby, na kterou má pacient navíc právo, tento dojem určitě nevylepšuje,“ uvedla mluvčí Hrazdílková.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Chladnokrevně zastřelil čerpadlářku, aby mohl uloupit deset tisíc korun

Policie zveřejnila záznam z kamery v čerpací stanici na Mělnicku, na kterém...

Čerpadlářka Jana umyla dva stojany na pumpě Radius v Podhořanech na Mělnicku a vešla zpátky do benzinky za pult. Na...

Stát proti žumpám. Úřady budou rozdávat pokuty a přibude papírování

Válku kempů poznal na vlastní kůži i řidič fekálního vozu.

Od ledna začne platit novela vodního zákona, která má změnit ledabylé nakládání s odpadní vodou. Majitelé domů budou...

Demonstrace žlutých vest v Paříži i Bruselu. Policie zatkla stovky lidí

Demonstranti ve žlutých vestách se navzdory zákazu sešli na hlavní pařížské...

Ve Francii vypukly v sobotu další násilné protesty. Policie v centru Paříže nedaleko bulváru Champs-Élysées proti...

Nemocnici obsadila policie. Taxikář oznámil, že tam vezl vrahy čerpadlářky

Heliport ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové.

Zásahová jednotka, policisté v civilu i běžné hlídky ve čtvrtek dopoledne prohledávali Fakultní nemocnici v Hradci...

Druhá světová válka a holokaust neexistují. Norsko reformuje školství

Vězni z pobočného tábora Ebensee (byl součástí Mauthausenu) po osvobození...

Norská konzervativní vláda chce v plánované školní reformě vynechat z osnov velkou část sociálních věd a historie,...

Další z rubriky

Raketový nákup české armády. Za řízené střely utratí vojsko 1,5 miliardy

Protiletadlový komplet RBS-70.

Ministerstvo obrany připravuje nákup protiletadlových řízených střel pro přenosné komplety RBS-70 za zhruba 1,5...

Zeman podepsal zákon pro chudé. Místo poukázek dostanou znovu peníze

Ilustrační snímek

Úřad práce bude některým skupinám chudších lidí dávat příspěvek na živobytí opět výhradně v penězích, poukázky pro ně...

Noční sněžení zkomplikovalo provoz v krajích, hrozí namrzání vozovek

Sníh v Jihlavě (11. 12. 2018)

Dopravu na silnicích v několika krajích komplikuje rozbředlý sníh po nočním sněžení. Při nízkých teplotách hlavně ve...

Najdete na iDNES.cz