Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ombudsman: Zrušme protipožární vyhlášku, pomáhá jen obchodníkům

  11:50aktualizováno  12:30
Ombudsman Otakar Motejl navrhl Ústavnímu soudu zrušení protipožární vyhlášky, která platí od loňského července. Vlastníkům staveb ukládá povinnosti, o nichž Motejl soudí, že místo přispění k bezpečnosti spíše hrají do karet obchodníkům. Generální ředitelství hasičů na užitečnosti vyhlášky trvá.

Ombudsman Otakar Motejl poukázal na to, že oficiální důvod zavedení vyhlášky - rostoucí počet obětí - nemá podporu v hasičských statistikách. Protipožární ochranu by zlepšoval spíše pozitivní motivací. | foto: David Neff

Vyhláška stanovuje povinnost vybavit nové domy hasicími přístroji, někdy ale také kouřovými čidly.

Motejl poukazuje na to, že stanovená pravidla odkazují na české technické normy, což podle něj není nikterak závadné, "problematická je však skutečnost, že tyto technické normy nejsou běžně dostupné veřejnosti, především však nejsou dostupné bezplatně".

HASIČ: LIDÉ PREVENCI PODCEŇUJÍ

Přečtěte si: Nebezpečí požáru doma lidé podceňují, říká šéf hasičské prevence

Podle ombudsmana by zlepšení protipožární bezpečnosti šlo dosáhnout i jinak než vyhláškou - například pozitivní motivací ve formě lepších pojistek pro lidi, kteří do hasicích přístrojů a požárních čidel investují sami.

Hasiči na užitečnosti vyhlášky trvají

Mluvčí generálního ředitelství hasičů Petr Kopáček ale soudí, že vyhláška opodstatnění má. "Budeme ve středu zveřejňovat statistiky za loňský rok a ta čísla nejsou nijak povzbudivá. Domníváme se, že počet úmrtí je dosti vysoký a proto jsme si řekli, že je čas pokusit se udělat nějaký větší krok," obhajuje vyhlášku.

"Vyhláška přináší zjednodušení pro projektanty, stavebníky a také firmy, protože stanoví jednotné technické podmínky požární ochrany pro navrhování, výstavbu a užívání staveb. Harmonizuje požadavky požární bezpečnosti na stavební výrobky s evropskými předpisy," dodal dále Kopáček.

Za nedodržení vyhlášky hrozí lidem až dvacetitisícová pokuta. - čtěte Kdo se nepřipraví na požár, zaplatí pokutu dvacet tisíc

Obětí nepřibývá, podivil se Motejl argumentu úřadů

Ministerstvo vnitra vyhlášku zdůvodnilo veřejným zájmem na ochraně před nebezpečím vzniku požárů, a to v reakci na "celkový statisticky doložený negativní trend nárůstu požárů bytů a domů a s tím spojenými úmrtími".

Podle Motejla to ale není pravda. Upozornil, že ve statistikách hasičů za léta 2003 až 2007 požárů meziročně nepřibývalo a v roce 2007 dokonce bylo méně obětí.

Motejl z toho vyvozuje, že nařízení kupovat do nových domů hasicí přístroje není odůvodněné a bude pouze finančně prospěšné těm, kteří s těmito zařízeními obchodují, instalují je a dělají jejich revize, zhodnotila ombudsmanův postoj ČTK.

"Jsem hluboce přesvědčen o tom, že vyhláška, jejíž přezkoumání je předmětem tohoto návrhu, je z výše uvedených důvodů rozporná jak s ústavním pořádkem České republiky, tak se zákonem o Sbírce zákonů," píše Motejl na konci svého návrhu.

Zrušili byste vyhlášku, která nařizuje vybavit nové domy hasicími přístroji či kouřovými čidly?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 9. února 2009. Anketa je uzavřena.

ANO 5229
NE 1037
Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sníh zasype celé Česko, varují meteorologové. Na horách až 30 cm

V Jihlavě v noci z úterý na středu napadlo přes deset čísel nového sněhu....

Meteorologové vydali varování před silným sněžením a náledím, se kterým se budou potýkat lidé ve všech krajích. Na...

Do Afghánistánu zamíří další čeští vojenští instruktoři a pyrotechnici

Čeští vojáci na patrole v okolí základny v afghánském Bagrámu

Do alianční mise v Afghánistánu by měli zamířit další čeští vojáci. Armáda plánuje rozšíření stávajícího kontingentu o...

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Najdete na iDNES.cz