Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ombudsman zpochybnil odnětí dětí

  20:24aktualizováno  20:24
Znojmo - Okresní úřad ve Znojmě, který určil trvalou ústavní výchovu pro čtyři děti manželů Škárkových z Trstěnic, porušil Listinu základních práv a svobod. To je předběžný závěr šetření zástupkyně úřadu veřejného ochránce práv Anny Šabatové, podle níž znojemský úřad nehájil dostatečně zájmy dětí, když je odtrhl od rodiny a přes silné sourozenecké vazby je rozdělil.

V případě nejmladšího dítěte, které na základě pochybných důvodů umístil do předpěstounské péče, dokonce sám bránil rodičům, aby se se svým potomkem setkali.

"Práce okresního úřadu ve Znojmě je v tomto případě příkladem špatné správy a špatného výkonu opatrovníka, který měl rodinu na starosti," míní Šabatová.

Důvodů pro svá tvrzení má zástupkyně ochránce veřejných práv hned několik. Podle jejího šetření totiž spočívala veškerá práce okresního úřadu se sociálně slabou rodinou v tom, že jeho úředníci rodičům stále vyhrožovali odnětím dětí. Když svoje výhružky úředníci vyplnili a iniciovali umístění dětí do ústavní péče - což bylo v okamžiku, kdy přišla rodina nezaviněně o střechu nad hlavou a oba rodiče zůstali bez zaměstnání - přestali se o osud manželů Škárkových a případnou nápravu rodinných poměrů zajímat. Pracovníci okresního úřadu tak ani nemohli ve prospěch Škárkových ovlivnit pozdější rozhodnutí okresního soudu ve Znojmě, který ústavní péči pro všechny čtyři děti o několik měsíců později potvrdil.

Rozhodli bez vědomí rodičů
Přestože si rodiče postupně našli práci a bydlení ve Šlapanicích u Brna, rozhodli znojemští úředníci bez jejich vědomí, že nejmladší dceru, několikaměsíční Marii, umístí do náhradní rodiny.

"Svoje rozhodnutí zcela neoprávněně úředníci odůvodnili nezájmem rodičů o Marii, i když je písemně doloženo, že ji Škárkovi během necelého roku a půl navštívili osmačtyřicetkrát. Úředníci navíc přiznali fakt, že Škárkovi a jejich poměry před umístěním Marie do takzvané předpěstounské péče vůbec neprověřovali. Tvrdili přitom, že se jim Škárkovi ztratili," uvedla pracovnice úřadu ombudsmana Zdeňka Vejvalková.

Škárkovi sami uvádějí, že se několikrát na pracovníky Okresního úřadu ve Znojmě obrátili s žádostí o pomoc. "Museli vědět nejen o tom, že jsme navštěvovali v ústavu nejmladší dceru Marušku, ale také o tom, že jezdíme za třemi staršími dětmi do dětského domova v Uherském Ostrohu. Se třemi staršími dětmi nám přitom nedělali problémy. Dovolili jim, aby nás navštívili. U Marušky nám to vlastně znemožnili," uvedla matka Zlata Škárková.

Okresní úřad mlčí
Okresní úřad ve Znojmě, který svoji vinu podle úřadu ombudsmana odmítá, se k celému případu odmítl vyjádřit. "Nemůžeme podat žádné informace, zákon nám ukládá povinnost mlčenlivosti," uvedla v písemném prohlášení vedoucí referátu sociálních věcí znojemského okresního úřadu Marie Široká.

Pochybný znalec
Ombudsmanovo zjištění zatím neznamená, že se děti automaticky vrátí zpět k rodině. Šetření však podle Šabatové odhalilo také podjatost znaleckého posudku psychologa Alexandra Krinkeho, na základě kterého znojemský okresní soud o ústavní péči u všech čtyř dětí rozhodl. Doporučila proto rodičům, aby si nechali vypracovat posudek nový.

Posudek Alexandra Krinkeho bude zkoumat ministerstvo spravedlnosti. Objevují se v něm nepřiměřené a neodborné výroky na adresu obou rodičů. Petra Škárku Krinke například označil za člověka snižujícího kvalitu genofondu společnosti a zabřemeňujícího společnost péčí o své potomstvo.

"Taková formulace je naprosto nepřípustná a nesmyslná," uvedl úředník Ladislav Gawlik z ministerstva spravedlnosti, který má soudní znalce na starosti. "Tímto případem se budeme rozhodně zabývat," dodal Gawlik.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Únosci se chtěli s autobusem probít na Západ, pohraničníci ho rozstříleli

Únos autobusu v květnu 1978

Tři únosci s autobusem plným nezletilých rukojmích proti odhodlané komunistické pohraniční stráži. Přesně před...

Další z rubriky

Ze sklepa na náplavku. Politické strany volí pro svá sídla dobré adresy

Piráti si pronajímají kanceláře v budově bývalé banky na Palackého náměstí v...

Piráty čeká stěhování, ze stísněného žižkovského suterénu přemisťují svou republikovou centrálu na Palackého náměstí v...

Pikal se omlouvá, že na vyznamenání navrhli básníka oceněného už Husákem

Místopředseda Pirátů Vojtěch Pikal na celostátním fóru strany

Poslanec Pirátů Vojtěch Pikal se omlouvá za to, že mezi kandidáty na státní vyznamenání je komunistický básník Karel...

Miliony na školní obědy chudým dětem jsou, kraje o ně ale nejeví zájem

oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek)

Celkem 400 milionů mohou kraje až do roku 2020 využít na zaplacení školních obědů sociálně slabým dětem. Během...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz